Acetylocysteina - działanie, zastosowanie, możliwe skutki uboczne
Acetylocysteina to lek o wielu zastosowaniach. Jej działanie opiera się na redukcji nadmiernie gromadzonego w drogach oddechowych śluzu i ułatwianie odkrztuszania. Nie ma wielu przeciwwskazań do jej stosowania. Zobacz, jak działa acetylocysteina i w jakich preparatach należy jej szukać.
1. Co to jest acetylocysteina i kiedy się ją stosuje?
Acetylocysteina to organiczny związek chemiczny, zaliczany do grupy mukolityków. Jest pochodną aminokwasu cysteiny. Ma postać białego lub bezbarwnego proszku.
Jej działanie ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny, stosuje się ją więc w przypadku zaburzeń funkcjonowania płuc. Choć to nie jedyne jego zastowoanie.
Acetylocysteinę stosuje się najczęściej w leczeniu:
- zapalenia oskrzeli i płuc (przewlekłego i ostrego)
- rozedmy płuc
- astmy
- mukowiscydozy
Środek ten stosuje się także bardzo często w przypadku zatrucia paracetamolem (w wyniku przedawkowania lub uczulenia). Ma on bowiem działanie detoksykujące i wspiera oczyszczanie organizmu.
Dodatkowo acetylocysteinę wykorzystuje się w przypadku podtrzymywania właściwego poziomu glutationu w wątrobie (co również przyspiesza proces odtruwania tego narządu). Może okazać się pomocna także w przypadku zatruć alkoholowych.
Jak się okazuje, acetylocysteina może także obniżać poziom cholesterolu i trójglicerydów.
2. Gdzie znajduje się acetylocysteina
Acetylocysteina jest substancją czynną wielu leków, w tym m. in:
- ACC (wszystkie wersje)
- Muccosinal
- Acetylocysteinum Flegamina
- Tussicom (wszystkie wersje)
- Fumucil (wszystkie wersje)
- Mufluil
- Nacecis
3. Przeciwwskazania do stosowania acetylocysteiny
Środka tego nie powinny stosować osoby, które mają silne napady astmy lub zmagają się z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Nie mogą go stosować także kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią. Przeciwwskazaniem jest także uczulenie na składniki leków, które zawierają acetylocysteinę.
Środka nie należy stosować jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi. One odruch kaszlu blokują, natomiast acetylocysteina nasila go, aby szybciej usunąć zalegającą wydzielinę.
4. Dawkowanie acetylocysteiny
Acetylocysteina jest składnikiem, a nie osobnym lekiem. W zależności od preparatu, w którym się znajduje, działanie może być różne. Środek należy przyjmować zawsze według zaleceń lekarza. Część leków zawierających acetylocysteinę ma postać tabletek, które popija się wodą, inne są dostępne w postaci proszku do rozpuszczania.
Warto pamiętać, że acetylocysteiny nie można stosować po południu. Przyjęta na 7 lub mniej godzin przed snem może powodować kłopoty w nocy. Środek działa wykrztuśnie i nasila odruch kaszlu, dlatego ostatnią dawkę powinno się przyjąć maksymalnie wczesnym popołudniem.
5. Działania niepożądane acetylocysteiny
Stosowanie acetylocysteiny (zwłaszcza w nadmiarze) może wywoływać pewne skutki uboczne. Najczęściej pojawiają się nudności, wymioty, biegunki, bóle i zawroty głowy, a także duszności, wysoka gorączka, dreszcze, a czasem także skurcze oskrzeli.
W przypadku wystąpienia silnych działań niepożądanych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.