Trwa ładowanie...

Acetylocysteina - działanie, zastosowanie, możliwe skutki uboczne

Acetylocysteina to lek o wielu zastosowaniach. Jej działanie opiera się na redukcji nadmiernie gromadzonego w drogach oddechowych śluzu i ułatwianie odkrztuszania. Nie ma wielu przeciwwskazań do jej stosowania. Zobacz, jak działa acetylocysteina i w jakich preparatach należy jej szukać.

spis treści

1. Co to jest acetylocysteina i kiedy się ją stosuje?

Acetylocysteina to organiczny związek chemiczny, zaliczany do grupy mukolityków. Jest pochodną aminokwasu cysteiny. Ma postać białego lub bezbarwnego proszku.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jej działanie ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny, stosuje się ją więc w przypadku zaburzeń funkcjonowania płuc. Choć to nie jedyne jego zastowoanie.

Acetylocysteinę stosuje się najczęściej w leczeniu:

 • zapalenia oskrzeli i płuc (przewlekłego i ostrego)
 • rozedmy płuc
 • astmy
 • mukowiscydozy

Środek ten stosuje się także bardzo często w przypadku zatrucia paracetamolem (w wyniku przedawkowania lub uczulenia). Ma on bowiem działanie detoksykujące i wspiera oczyszczanie organizmu.

Dodatkowo acetylocysteinę wykorzystuje się w przypadku podtrzymywania właściwego poziomu glutationu w wątrobie (co również przyspiesza proces odtruwania tego narządu). Może okazać się pomocna także w przypadku zatruć alkoholowych.

Jak się okazuje, acetylocysteina może także obniżać poziom cholesterolu i trójglicerydów.

2. Gdzie znajduje się acetylocysteina

Acetylocysteina jest substancją czynną wielu leków, w tym m. in:

 • ACC (wszystkie wersje)
 • Muccosinal
 • Acetylocysteinum Flegamina
 • Tussicom (wszystkie wersje)
 • Fumucil (wszystkie wersje)
 • Mufluil
 • Nacecis

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Przeciwwskazania do stosowania acetylocysteiny

Środka tego nie powinny stosować osoby, które mają silne napady astmy lub zmagają się z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Nie mogą go stosować także kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią. Przeciwwskazaniem jest także uczulenie na składniki leków, które zawierają acetylocysteinę.

Środka nie należy stosować jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi. One odruch kaszlu blokują, natomiast acetylocysteina nasila go, aby szybciej usunąć zalegającą wydzielinę.

4. Dawkowanie acetylocysteiny

Acetylocysteina jest składnikiem, a nie osobnym lekiem. W zależności od preparatu, w którym się znajduje, działanie może być różne. Środek należy przyjmować zawsze według zaleceń lekarza. Część leków zawierających acetylocysteinę ma postać tabletek, które popija się wodą, inne są dostępne w postaci proszku do rozpuszczania.

Warto pamiętać, że acetylocysteiny nie można stosować po południu. Przyjęta na 7 lub mniej godzin przed snem może powodować kłopoty w nocy. Środek działa wykrztuśnie i nasila odruch kaszlu, dlatego ostatnią dawkę powinno się przyjąć maksymalnie wczesnym popołudniem.

5. Działania niepożądane acetylocysteiny

Stosowanie acetylocysteiny (zwłaszcza w nadmiarze) może wywoływać pewne skutki uboczne. Najczęściej pojawiają się nudności, wymioty, biegunki, bóle i zawroty głowy, a także duszności, wysoka gorączka, dreszcze, a czasem także skurcze oskrzeli.

W przypadku wystąpienia silnych działań niepożądanych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Acetylocysteina pomaga w łągodzeniu dolegliwości ze strony układu oddechowego
Acetylocysteina pomaga w łągodzeniu dolegliwości ze strony układu oddechowego (iStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza