Trwa ładowanie...

Advantan - preparaty, skład, działanie i wskazania

Avatar placeholder
20.06.2023 12:53
Advantan to lek do stosowania miejscowego.
Advantan to lek do stosowania miejscowego. (Adobe Stock)

Advantan to lek w postaci kremu, maści i emulsji, które stosuje się miejscowo do leczenia wyprysku skórnego. Jego substancją czynną jest aceponianu metyloprednizolonu, glikokortykosteroid o silnym działaniu. Jakie są wskazania do terapii? Czy to bezpieczne?

spis treści

1. Co to jest Advantan?

Advantan to lek w postaci emulsji, kremu oraz maści na skórę. Ich substancją czynną jest aceponian metyloprednizolonu. Stosuje się je w celu leczenia zmian skórnych w postaci wyprysku. Jest dostępny ze wskazań lekarza, wyłącznie na receptę. Nie podlega refundacji.

Aceponianu metyloprednizolonu to glikokortykosteroid o silnym działaniu. Cechuje się działaniem przeciwświądowym, przeciwzapalnym i obkurczającym naczynia krwionośne. To sprawia, że przeznaczony jest do stosowania miejscowego, w celu złagodzenia stanów zapalnych skóry oraz reakcji alergicznych.

Preparaty na rynku polskim zawierające metyloprednizolon (aceponian metyloprednizolonu) to:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • Advantan emulsja 1 mg/g (0,1%) 15 g,
  • Advantan krem 1 mg/g (0,1%) 15 g, Advantan krem 1 mg/g (0,1%) 30 g,
  • Advantan maść 1 mg/g (0,1%) 15 g, Advantan maść 1 mg/g (0,1%).

2. Skład leku Advantan

Lek Advantan w każdej postaci zawiera 1 mg na g substancji czynnej, to jest aceponianu metyloprednizolonu. Obecne są w nich również substancje pomocnicze.

I tak emulsja Advantan posiada w formule wosk biały, parafina ciekła, wazelina biała, Dehymuls E, woda oczyszczona.

Kremu Advantan zawiera oleinian decylu, monostearynian glicerolu, alkohol cetostearylowy, tłuszcz stały (Witepsol W 35), trójgliceryd mieszaniny kwasów tłuszczowych (Softisan 378), stearynian makrogolu, glicerol 85%, edetynian disodu, alkohol benzylowy, butylohydroksytoluen, woda oczyszczona. W maści Advantan obecna jest wazelina biała, parafina ciekła, wosk mikrokrystaliczny, uwodorniony olej rycynowy.

3. Advantan - działanie i wskazania

Zawarte w lekach Advantan substancje łagodzą objawy chorób skórnych, do których należą wysięk, rumień, obrzęk, ból, świąd i pieczenie.

Advantan jest stosowany w leczeniu:

  • wyprysku (AZS, neurodermia),
  • kontaktowego zapalenie skóry,
  • wyprysku u dzieci,
  • wyprysku niealergicznego,
  • wyprysku potnicowego.

Stosowanie Advantanu w okresie laktacji wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Należy pamiętać, aby unikać stosowania maści na skórę piersi.

4. Stosowanie i dawkowanie leku Advantan

Wszystkie leki Advantan: emulsja, krem i maść są przeznaczone są do stosowania zewnętrznego, miejscowo na zmienioną chorobowo skórę. Preparat nakłada się cienką warstwą na miejsca zmieniono chorobowo raz na dobę.

Bardzo ważne jest, by pamiętać, że kuracja nie może trwać za długo. W przypadku osób dorosłych należy ją kontynuować nie dłużej niż 12 tygodni. U pacjentów w wieku 2-17 lat nie należy stosować leku dłużej niż miesiąc (nie należy też stosować opatrunków okluzyjnych. To rodzaj plastra samoprzylepnego, który zawiera lepką substancję zapobiegającą odsłanianiu ciała).

5. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Leków Advantan nie może stosować każdy, nawet jeśli istnieją ku temu wskazania. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ale i:

  • zmiany skórne, które zostały wywołane chorobami wirusowymi, takimi jak ospa wietrzna lub półpasiec,
  • zakażenia grzybicze,
  • zakażenia bakteryjne,
  • owrzodzenia,
  • trądzik, w tym trądzik różowaty,
  • okołowargowe zapalenie skóry,
  • poszczepienne odczyny miejscowe,
  • zanikowe choroby skóry,
  • wiek niemowlęcy, wczesne dzieciństwo (do 2 roku życia).

Advantan a ciąża i karmienie piersią

Stosowanie preparatu u kobiet ciężarnych nie jest zalecane. W I trymestrze lek jest przeciwwskazany, w II oraz III trymestrze może zostać wdrożony, jeśli tak zdecyduje lekarz.

6. Advantan - skutki uboczne

Ze stosowaniem leku Advantan wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, zarówno miejscowych, jaki i ogólnoustrojowych. Te nie pojawiają się zawsze i u każdego.

Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak stan zapalny mieszków włosowych oraz uczucie pieczenia w miejscu, w którym lek został naniesiony na skórę maść Advantan.

Niezbyt często pojawia się ból, świąd skóry, rumień, krosty, pęcherzyki, pęknięcia skóry, grudki w miejscu aplikacji, rozszerzenie naczyń krwionośnych powierzchownych.

W przypadku pacjentów stosujących krem Advantan może pojawić się świąd oraz uczucie pieczenia w miejscu podania, nieco rzadziej suchość skóry, rumień, zapalenie mieszków włosowych, pęcherzyki, wysypka, uczucie mrowienia oraz drętwienia w miejscu stosowania kremu, nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie.

W przypadku stosowania emulsji Advantan działania niepożądane występujące często są takie same, jakie mogą towarzyszyć stosowaniu preparatu w postaci kremu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze