Trwa ładowanie...

Aescin - skład i działanie, aescin tabletki, aescin żel

Avatar placeholder
30.03.2021 21:00
Aescin - skład i działanie, aescin tabletki, aescin żel
Aescin - skład i działanie, aescin tabletki, aescin żel

Aescin to lek dostępny w aptekach, który można nabyć bez recepty. Aescin występuje w postaci tabletek powlekanych oraz żelu. Preparat stosowany jest głównie w medycnie rodzinnej.

spis treści

1. Właściwości leku Aescin

Aescin w postaci tabletek powlekanych jest preparatem, który chroni ściany naczyń krwionośnych oraz wzmacnia naczynia włosowate. Substancją czynną preparatu jest escyna, która zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Dodatkowo escyna poprawia także elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych oraz poprawia mikrokrążenie oraz wzmacnia naczynia włosowate. Po podaniu doustnym dobrze się wchłania. Wydalana jest przez nerki.

Aescin w postaci żelu jestem preparatem, który stosuje się w celu zapobiegania i leczenia obrzęków, krwiaków i żylaków. Substancjami czynnymi są: salicylan dietyloaminy, escyna oraz heparyna. Żel stosuje się głównie w leczeniu wspomagającym przy urazach oraz stanach zapalnych z obrzękami.

Zobacz film: "Żylaki kończyn"
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem

zobacz galerię

2. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku w postaci tabletek

Aescin w tabletkach wskazany jest w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, żylaków kończyn dolnych, żylaków odbytu, w leczeniu zapalenia żył kończyn dolnych a także w profilaktyce i leczeniu krwiaków i obrzęków pooperacyjnych i pourazowych. Nie wszystkie osoby jednak mogą stosować preparat aescin. Główne przeciwwskazania do stosowania leku aescin to ciężka niewydolnośc nerek, ciąża oraz karmienie piersią.

Preparatu nie należy stosować także u młodzieży, który nie skończyła 18 roku życia. Osoby, które muszą zażywać tabletki aescin powinny stosować dwie tabletki trzy razy na dobę. Tabletki aescin anjlepiej przyjmować po posiłku. Po około 3 miesiącach stosowania leku dawkę można zmniejszyć do dwóch tabletek, które przyjmuje się dwa razy na dobę.

3. Działania niepożądane i skutki uboczne

U osób, które stosują preparat aescin mogą występować działania niepożądane. Występują one jednak stosunkowo rzadko i korzyści z przyjmowania leku są wiekszę niż możliwe skutki uboczne. Najczęściej pojawiające się skutki uboczne podczas stosowania aescinu to: bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, biegunka, uczucie dyskomfortu w żołądku. Czasami mogą wystąpić także reakcje alergiczne takie jak: świąd, wysypka, rumień, wyprysk, pokrzywka.

Zobacz także:

4. Kiedy stosować Aescin w żelu?

Aescin żel stosowany jest głównie w leczeniu wspomagającym urazów a także miejscowych stanów zapalnych z obrzękiem lub bez obrzęku, zapalenia żył kończyn dolnych, krwiaków i obrzęków po zabiegach chirurgicznych po urazach, bólów kręgosłupa z objawami ucisku korzeni nerwów rdzeniowych. Aescin w żelu należy nanieść na skórę od trzech do pięciu razy na dobę.

Podczas stosowania żelu nalezy pamiętać aby nakładać go nie tylo na zmianę chorobową ale także i w jej okolicy. Preparat aescin w żelu nie jest przeznaczony dla osób, które chorują na niewydolność nerek. Żelu nie należy także stosować błony śluzowe, otwarte rany oraz w przypadkach martwicy skóry i na obszary skóry poddane napromienianiu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze