Trwa ładowanie...

Afloderm - co to jest, przeciwwskazania, stosowanie, skutki uboczne

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
07.06.2023 16:35
Afloderm maść to środek przeznaczony do stosowania na skórę.
Afloderm maść to środek przeznaczony do stosowania na skórę. (Adobe stock)

Afloderm jest lekiem przeznaczonym do stosowania bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca na skórze. To lek z grupy kortykosteroidów, którym stany zapalne skóry np. łuszczycę, kontaktowe zapalenie skóry. Jakie są przeciwwskazania do stosowania Aflodermu?

spis treści

1. Afloderm maść i Afloderm krem - na co?

Afloderm to preparat przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Wskazaniem do stosowania tych środków są zapalne, przebiegające ze świadem, schorzenia skórne, reagujące na leczenie kortykosteroidami. Przykładem takiej dermatozy może być np. atopowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, łuszczyca.

Afloderm maść oraz Afloderm krem to leki zawierające w swoim składzie substancję czynną alklometazonu dipropionian, czyli niefluorowany miejscowym glikokortykosteroid nowej generacji.

Zobacz film: "Terapia naprzemienna przy sterydoterapii"

Afloderm krem zawiera również następujące substancje pomocnicze: glikol propylenowy, chlorokrezol, sodu diwodorofosforan dwuwodny, kwas fosforowy, wazelina biała, makrogolu eter cetostearylowy, alkohol cetostearylowy, stearynian glicerolu ze stearynianem makrogolu 100, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.

2. Przeciwwskazania do stosowania

Kremu lub maści Afloderm nie należy stosować w przypadku stwierdzonej nadwrażliwość na alklometazonu dipropionian lub którąkolwiek z substancji pomocniczych. Inne przeciwwskazania to:

 • gruźlica skóry,
 • zakażenia wirusowe skóry, takie jak opryszczka zwykła, ospa bydlęca czy ospa wietrzna,
 • trądzik, również trądzik różowaty,
 • pieluszkowe zapalenie skóry,
 • zapalenie okołoustne.

Preparatu nie należy stosować u pacjentów z grzybiczymi lub bakteryjnymi zakażeniami skóry, o ile jednocześnie nie wdrożono odpowiedniego leczenia przyczynowego.

3. Jak stosować Afloderm?

Afloderm krem, podobnie jak Afloderm maść należy zawsze stosować dokładnie tak, jak zalecił specjalista. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Afloderm to jest lekiem przeznaczonym wyłącznie do stosowania na skórę.

Pacjenci powinni pamiętać o tym, by nie:

 • stosować preparatu dłużej niż 3 tygodnie,
 • nie przekraczać ustalonych dawek,
 • nie aplikować leku do oczu lub wokół oczu, ze względu na możliwość wystąpienia jaskry oraz zaćmy,
 • nie stosować opatrunku zamkniętego.

W przypadku dorosłych oraz dzieci powyżej 1 roku życia, zalecane jest aplikowanie cienkiej warstwy preparatu w zmienione chorobowe miejsca na skórze. Lek należy stosować 2, maksymalnie 3 razy w ciągu doby.

Niewskazane jest stosowanie preparatów: Afloderm krem oraz Afloderm maść u dzieci poniżej 1 roku życia. Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania tych środków u najmłodszych pacjentów.

4. Działania niepożądane Aflodermu

Afloderm, jak każdy wyrób leczniczy, może powodować działania niepożądane. Te nie wystąpią u wszystkich pacjentów.

Stosowanie maści lub kremu Afloderm może być przyczyną wystąpienia skutków ubocznych takich jak miejscowe podrażnienie skóry, pieczenie, swędzenie skóry, rumień, przesuszenie skóry, grudkowa wysypka.

Działania niepożądane występujące bardzo rzadko to:

 • stan zapalny mieszków włosowych,
 • przebarwienia skóry,
 • zapalenie okołoustne,
 • alergiczne kontaktowe zapalenia skóry,
 • potówki i rozstępy,
 • nadmierne owłosienie na skórze.
 • rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych (głównie w obrębie twarzy)

5. Afloderm krem i Afloderm maść – bez recepty

Zarówno Afloderm krem, jak i Afloderm maść to preparaty dostępne na receptę. W składzie produktów leczniczych występuje niefluorowany kortykosteroid o umiarkowanie silnym działaniu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze