Agape - czym jest i co oznacza
Słowo "agape" w języku starogreckim oznacza najwyższą formę miłości, szczególnie brateską oraz bezgraniczną miłość do Boga. Z czasem zmieniało ono swoje znaczenie, nie zmieniły się jednak podstawowe wartości. Agape to rodzaj duchowego stanu, którego może doświadczyć każdy z nas. Zobacz, w jaki sposób.
1. Co to jest agape?
Agape to jedno z określeń miłości. Oprócz niego istnieje jeszcze kilka, między innymi eros, storge oraz philia, ale mają one nieco inne znaczenie. Storge odnosi się do miłości wynikającej z przynależności. Eros odpowiada stanowi miłosnego upojenia emocjoanlnego, które mogło dotyczyć nie tylko ludzi, ale także przedmiotów, zwierząt czy zjawisk. Philia zaś jest wyrazem silnego, duchowego związku między ludźmi. To relacja oparta na dzieleniu zainteresowań i wspieraniu się w trudnych chwilach.
Miłość agape łączy w sobie wszystkie te wartości, tworząc jeden, uniwersalny rodzaj relacji międzyludzkich i kontaktów z otaczającą rzeczywistością. Jest wyrazem kreatywności jak eros, bezinteresowności jak storge oraz duchowego uniesienia philii.
Jest to jednak stan unikatowy i nie można go utożsamiać z żadnym pozostałym. Agape określa się jako miłość w swojej najczystszej postaci - która nie potrzebuje powodu i pojawia się bez względu na wszystko. To stan, w którym człowiek poświęca się w całości temu uczuciu, zatraca się w obiekcie swoich zainteresowań i nie znajduje żadnych przeszkód na swojej emocjonalnej drodze.
2. Agape w kulturze chrześcijańskiej
Choć agape jako forma miłości wywodzi się ze starożytnej Grecji, mocno zakorzeniła się w religii chrześcijańskiej, wyrażając się poprzez bezgraniczną i bezwarunkową miłość Boga do ludzi i ludzi do Boga.
Agape w znaczeniu religijnym to duchowa relacja, w której każda ze stron oferuje swoją miłość, nie oczekując niczego w zamian. To uczucie, które jest pełne cierpliwości, ciepła, łaski i wybaczenia.
W tej kulturze symbolem miłości agape jest życie i śmierć Jezusa Chrystusa, który poświęcił swoje życie w imię odkupienia ludzkości. To także miłośc, którą sam Bóg obdarza wiernych. Dodatkowo kochając w ten sposób, człowiek roztacza wokół siebie dobro, czyni dobro, które później do niego wraca.
2.1. Agape według Martina Luhtera Kinga
Martin Luter King ustalił nową definicj agapę, uznając, że jest ona formą miłości pozbawionej podziałów. Według niego, ludzie dzielący się na określone podgrupy (ze względu na zawód, poglądy czy status społeczny) sprzyjają rozwojowi nacjonalizmu i prowadzą do stopniowego rozpadu społeczeństwa. Agape, czyli bezwarunkowa miłość do wszystkich, miała być remedium na podziały społeczne, kulturowe i religijne.
Luther King był wyznawcą koncepcji zwanej solidarności gatunkowej, która miała przeciwdziałać wojnom, i dehumanizacji. Według niego człowiek powinien kochać każdego, ponieważ tak też postępuje Bóg. Agape stało się więc symbolem równości i było wyrazem walki z nacjonalistycznym i ksenofobicznym społeczeństwem.
3. Agape w teoriach psychologicznych
Z koncepcji agape chętnie korzystają psycholodzy, traktując ją nie tylko jako formę najwyższej miłości, ale także rodzaj relacji między partnerami, członkami rodziny czy najbliższymi osobami.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.