Trwa ładowanie...

Aglan – działanie, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania, możliwe działania niepożądane

Avatar placeholder
29.09.2021 18:01
Aglan – działanie, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania, możliwe działania niepożądane
Aglan – działanie, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania, możliwe działania niepożądane (Pixabay)

Masz problemy ze stawami? Rozwiązaniem może okazać się Aglan. Jest to niesteroidowy lek działający przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwgorączkowo. Zobacz co zawiera Aglan, kiedy i jak go stosować oraz jakie są przeciwskazania do stosowania leku.

spis treści

1. Działanie leku Aglan

Lek Aglan jest silnym lekiem, zawierającym meloksykam, czyli niesteroidowy lek przeciwzapalny. Aglan wykazuje szybkie i długotrwałe działanie przeciwbólowe, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowe. Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego i charakteryzuję się wysoką biodostępnością (89%) co oznacza, że bardzo dobrze i błyskawicznie wchłania się w przewodzie pokarmowym.

2. Ulotka leku

Ulotka leku Aglan wskazuje, że jest on zalecany jest do stosowania przy leczeniu objawów chorób reumatycznych. Preparat Aglan łagodzi objawy krótkotrwałego obostrzenia się objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Wskazany jest także w przypadkach przewlekłego reumatoidalnego zapalenia stawów lub zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

3. Dawkowanie

Zobacz film: "Bolą cię stawy? Sprawdź których produktów unikać"

Dawkowanie leku Aglan w pierwszej kolejności oczywiście powinien określić lekarz. Tylko w takim przypadku stosowanie leku Aglan jest bezpieczne. Preparat jest przystosowania do przyjmowania doustnego. Zgodnie z ulotką Aglan powinien być zażywany podczas posiłku. Maksymalna dawka leku Aglan w ciągu dnia nie powinna przekraczać 15mg. Wraz z ustąpieniem objawów, zaleca się zmniejszenie dawki do 7,5 mg.

4. Przeciwskazania do stosowania leku

W pierwszej kolejności przeciwskazania do stosowania leku Aglan to uczulenia na znajdujący się w nim mekolksykam lub podobne przeciwzapalne leki niesteroidowe. Leku Aglan nie wolno również podawać osobom poniżej 15 roku życia. Lek Aglan jest niewskazany do przyjmowania podczas ciąży, zwłaszcza w III trymestrze, aczkolwiek w uzasadnionych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leku Aglan także kobiecie w ciąży.

Lek jest również przeciwskazany podczas karmienia piersią, ponieważ przenika do pokarmu (mleka) wytwarzanego przez matkę. Co więcej lek Aglan może obniżać sprawność psychofizyczną, dlatego podczas prowadzenia pojazdów należy zachować szczególną ostrożność.

Aglan nie może być stosowany bezpiecznie ze wszystkimi lekami. Jeżeli stosujemy inne preparaty zwłaszcza leki przeciwzakrzepowe, inne leki przeciwzapalne (NLPZ), betablokery czy nawet leki antykoncepcyjne powinniśmy przyjmowanie leku Aglan skonsultować z lekarzem.

Także niektóre z chorób mogą być poważnym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Aglan lub co najmniej wskazaniem do zmiany dawki. Skonsultuj się z lekarzem zwłaszcza, jeśli występuję lub kiedykolwiek występowała u Ciebie choroba układu pokarmowego, zwłaszcza zapalenie przełyku, zapalenie błony śluzowej żołądka i/lub choroba wrzodowa żołądka/dwunastnicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobą Leśniowskiego i Crohna.

Ponadto konsultacji muszą poddać się w szczególności osoby z nadciśnieniem tętniczym czy cukrzycą. Szczegółowe wskazania w tym zakresie znajdują się w ulotce preparatu Aglan.

5. Możliwe działania niepożądane

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi przy przyjmowaniu preparatu Aglan są dolegliwości układu pokarmowego takie jak np. niestrawność, nudności, ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunka czy wymioty. Ignorowanie takich objawów może doprowadzić w szczególności do perforacji jelit oraz żołądka.

Dlatego podczas przyjmowania leków szczególnie wskazane jest wzmożona obserwacja prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego oraz w razie odchyłów szybka konsultacja z lekarzem. Najgorsze w skutkach działania niepożądane mogą wystąpić u osób starszych (powyżej 65 roku życia) u których najczęściej obserwuje się uszkodzenia układu pokarmowego. Działania niepożądane oraz ryzyko ich wystąpienia podczas kuracji lekiem Aglan są szczegółowo opisane w ulotce.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze