Agresor - charakterystyka i zachowanie agresora w związku
Agresor to osoba skupiona na zdobyciu uznania, bogactwa lub kariery. Notorycznie wykorzystuje znajomych do osiągnięcia własnych korzyści, uciekając się do szantażu emocjonalnego, perswazji i manipulacji. Co warto wiedzieć o agresorze, jak zachowuje się agresor w związku?
1. Jaki jest agresor?
Agresor skupia się na osiągnięciu władzy, prestiżu i uznania, a otaczający go ludzie są potrzebni jedynie w drodze do celu. Początkowo może udawać przyjaciela, ale niedługo później zacznie wydawać polecenia, szantażować i wyraźnie oznajmiać swoje emocje.
Agresor jest przekonany, że każdy jest jego wrogiem i należy dbać wyłącznie o siebie. Są to oczywiście jego wewnętrzne pobudki, z zewnątrz wydaje się poukładany, uprzejmy, dobrze wychowany i pomocny. Niestety są to tylko pozory potrzebne jedynie w walce o swoje dobro.
Agresor chce być przywódcą, lubi kiedy znajomi uważają go za osobę zdecydowaną, pewną siebie i mającą silne poglądy. Agresor traktuje świat jako brutalne środowisko, w którym przetrwają najsilniejsi. W trakcie walki o swoje nie boi się różnych rozwiązań, jednocześnie uważnie kontrolując najbliższe otoczenie.
Często wykorzystuje ludzi poprzez użycie siły lub manipulację. Niektóre jednostki wolą podejmować decyzje z ukrycia, natomiast inni jawnie przejmują rolę dominanta w grupie. Każdy z nich nieustannie pragnie akceptacji, komplementów i pochwał.
Agresor każdą znajomość rozpatruje z perspektywy ewentualnych korzyści. Nie lubi strachu i za wszelką cenę stara się go pozbyć, nieustannie więc przełamuje swoje lęki i wychodzi z własnej strefy komfortu.
Nie umie przyznać się do błędu i uznaje to za przejaw słabości. Agresor jest stuprocentowo zaangażowany w realizację swoich pragnień. Zwykle jest jednym z najlepszych pracowników, a także potrafi samodzielnie prowadzić firmę.
Agresor w czasie sporu broni się na wszelkie sposoby, sięga po różnorodne argumenty i pokazuje pewność swoich poglądów. W różnych sytuacjach może przedstawiać gniew, wydawać rozkazy i uciekać się do szantażu.
Uczucia są dla niego stratą czasu, nigdy stuprocentowo nie angażuje się w żadne relacje emocjonalne. Oczywiście może być w związku, nawet małżeńskim, jeżeli uzna to za przydatne w trakcie jego kariery.
Nie ma on jednak wewnętrznej potrzeby posiadania rodziny, najlepiej radzi sobie sam. Agresor ma zaburzone postrzeganie świata i własnej osoby. Nie widzi własnej bezwzględności, wykorzystywania innych i ukrywania prawdziwych uczuć.
2. Zachowanie agresora w związku
- pokazywanie siebie z jak najlepszej strony,
- udawanie kogoś innego,
- nieszczere wyznania uczuć na początku relacji,
- wzbudzanie współczucia na podstawie fałszywych historii,
- lekceważenie potrzeb partnerki,
- kontrolowanie drugiej osoby,
- doprowadzenie do uległości partnerki,
- manipulacja,
- wpływanie na zmianę poglądów lub systemu wartości,
- izolacja ludzi od kontaktów z innymi,
- nakłanianie do rezygnacji z pracy,
- zawłaszczenie czasu partnerki tylko dla siebie,
- chorobliwa zazdrość,
- groźby,
- nieuzasadnione wybuchy złości,
- szantaż emocjonalny,
- demonstrowanie wszechmocy,
- obietnice zniszczenia czyjejś reputacji,
- przekonanie kobiety, że jest bezwartościowa,
- twierdzenie, że nikt oprócz niego się nie rozwija i niczego nie osiągnie,
- sporadyczne okazywanie czułości i kupowanie prezentów.
3. Agresor niszczy samoocenę
Agresor jest przekonany o własnej wartości i nie da się zmienić jego postrzegania własnej osoby. Idealizuje on swoje zachowanie, osiągnięcia, wylicza sukcesy i każde działanie przedstawia jako ważne dla losów świata.
Jednocześnie umniejsza zasługę innych, szczególnie własnej partnerki. Nie rozumie cudzego zmęczenia, uczuć czy problemów. Sądzi, że tylko on w sferze zawodowej ma najważniejsze zadania, tylko jego awans ma znaczenie i tylko on osiągnie w życiu realny sukces.
Bez problemu wpaja swojej dziewczynie lub żonie, że przytyła, wygląda brzydko, nie znajdzie innego mężczyzny, nie potrafi gotować ani sprzątać, nie nadaje się do pracy zawodowej. Kontakt z agresorem negatywnie wpływa na samoocenę i zmusza do uległości.
Kobieta wraz z upływem czasu zaczyna wierzyć, że źle wygląda, nie znajdzie dobrej pracy, a po rozstaniu na zawsze zostanie sama. Zamyka się w sobie, stara się spełnić oczekiwania partnera i nie prowokować go do gniewu czy agresji. Spełnia jego zachcianki bez względu na własne samopoczucie czy brak czasu.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.