Trwa ładowanie...

Akumetria – przebieg badania, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 06.04.2021 14:50
Akumetria jest jedną z najprostszych subiektywnych metod badania słuchu. Polega ona tym, że badający, stojąc od badanego w odległości około 4-6 metrów, wymawia szeptem słowa, które zawierają zarówno tony niskie, jak i wysokie.
Akumetria jest jedną z najprostszych subiektywnych metod badania słuchu. Polega ona tym, że badający, stojąc od badanego w odległości około 4-6 metrów, wymawia szeptem słowa, które zawierają zarówno tony niskie, jak i wysokie. (123rf)

Akumetria jest jedną z najprostszych subiektywnych metod badania słuchu. Polega ona tym, że badający, stojąc od badanego w odległości około 4-6 metrów, wymawia szeptem słowa, które zawierają zarówno tony niskie, jak i wysokie. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest akumetria?

Akumetria to jeden ze sposobów badania słuchu, który koncentruje się na ocenie słyszalności mowy i szeptu. Wykonuje je laryngolog, audiolog, protetyk słuchu lub pielęgniarka, zawsze oddzielnie dla ucha prawego i lewego. Badanie rozpoczyna się od tego, na które pacjent lepiej słyszy (jeżeli istnieje różnica). W badaniu oznacza się jedynie słyszenie drogą przewodnictwa powietrznego. Bardzo ważne jest, by badanie odbywało się w wyciszonym pomieszczeniu bez pogłosu. Ucho, które nie jest badane, powinno być odpowiednio zagłuszone. https://ranking.abczdrowie.pl/s/audiolog-i-foniatra)

2. Badania słuch)u

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Badanie słuchu jest oceną reakcji organizmu, powstałej w wyniku stymulacji dźwiękowej. Stanowi ważny element diagnostyki chorób uszu. Można je podzielić na subiektywne, to jest opierające się na odpowiedzi uzyskanej od pacjenta oraz obiektywne. Ich wynik zależy od różnych parametrów, a odpowiedź badanego nie ma znaczenia.

Metodami subiektywnymi, które wymagają czynnego udziału pacjenta, są:

Do badań obiektywnych najczęściej stosowanych w diagnostyce zalicza się:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Na czym polega badanie akumetryczne?

Na czym polega badanie akumetryczne? Osoba badająca wymawia kolejno słowa, które badany musi powtórzyć. Muszą być spełnione warunki:

  • szept musi dochodzić z odległości 4–6 m (człowiek z prawidłowym słuchem słyszy szept z odległości 5-10),
  • słowa muszą być wypowiadane w kierunku badanego, ale osoba wykonująca badanie ustawia się do niego tak, by ten nie mógł czytać z ust,
  • zestaw słów musi zawierać w przewadze tony wysokie oraz niskie. Ważne jest, by badacz utrzymywał jednakowy poziom natężenia głosu.

W badaniu akumetrycznym wypowiada się różne zestawy słów, na przykład:

  • ruch, roch, puch,
  • chór, on, mur,
  • no, rum, och.
  • byk, ty, byt, by.
  • ciecz, rzeź, rzecz,
  • czas, as, zaś, sas,
  • ssać, siać, sześć, zez, iść.

Akumetria wykorzystuje się nie tylko zestawy słów, w których zachowane są odpowiednie proporcje tonów niskich i wysokich, ale i tablice akumetryczne Abramowicza i Małowista, test liczbowy Iwankiewicza, a także listy słów Borkowskiej-Gaertig do orientacyjnego badania ostrości słuchu u dzieci w wieku 6-12 lat. Podczas badania akumetrycznego pacjent powtarza lub pokazuje wyrazy na tablicy, które szeptem wypowiada osoba badająca.

4. Wskazania do akumetrii

Badanie akumetryczne to najprostsze badanie słuchu człowieka, oparte na naturalnym sposobie porozumiewania się z otoczeniem, czyli na mowie. Nie wymaga specjalnego przygotowania i zabiegów. Często od niego rozpoczyna się diagnostykę zaburzeń narządu słuchu. Wskazaniem do przeprowadzenia badania słuchu są głównie:

5. Wyniki badania słuchu

Akumetria jest subiektywną metodą badania słuchu, stąd ma charakter orientacyjny. Niemniej na jej podstawie można sformułować wniosek o wystąpieniu niedosłuchu. Rozumienie szeptu z odległości 6 m to wynik prawidłowy. Za nieznaczne upośledzenie słuchu przyjmuje się słyszenie szeptu przez badanego w odległości 3-6 metrów. Przy średnim upośledzeniu słuchu odległość wynosi od 1do 3 metrów. Silne upośledzenie słuchu wynosi poniżej 1 metra. Całkowity brak rozumienia szeptu oznacza uszkodzenie słuchu. Wynik badania akumetrycznego można przedstawić za pomocą krzywej artykulacyjnej.

Badanie szeptem uzupełnia się badaniem stroikami. To pozwala na wstępne rozróżnienie przewodzeniowych i odbiorczych niedosłuchów, a także różnicy słyszenia obuusznego. Jeśli stwierdzony zostanie niedosłuch, należy określić miejsce, stopień i czas uszkodzenia. Na tej podstawie można ustalić możliwość leczenia i rehabilitacji.

6. Przeciwwskazania i powikłania

Akumetria jest badaniem bezbolesnym, bezpiecznym i nieinwazyjnym. Nie wiążą się z nim żadne powikłania, a jedynym przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia jest brak współpracy z pacjentem. Z tego względu istnieją ograniczenia wiekowe. Badanie to można wykonać u pacjentów powyżej 5. roku życia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze