Zignorowała najczęstszy objaw tętniaka. Aldona Orman powoli wraca do zdrowia
Aldona Orman musiała zrobić przerwę w karierze, gdyż dały o sobie znać problemy zdrowotne. Aktorka w październiku przeszła operację po częściowym pęknięciu tętniaka. Jeden zabieg jednak nie wystarczył.
1. Aktorce pękł tętniak
Aldona Orman widzom głównie znana jest z roli Barbary Mileckiej w serialu "Klan". W październiku prosto z planu została zabrana do szpitala. Badania ujawniły obecność świeżej krwi w głowie i częściowo pękniętego tętniaka.
Aktorkę natychmiast zabrano na salę operacyjną, a trwający ponad 5 godzin zabieg udał się. Osłabiona Aldona Orman pozostała w szpitalu, by dojść do siebie. Lekarze mieli jednak kolejne złe wieści.
Rezonans ujawnił, że w głowie aktorki znajduje się aż cztery tętniaki, a nie jeden, jak wcześniej pokazywała tomografia. Kilka godzin później Aldona Orman przeszła kolejną operację.
"Dla wszystkich było to ogromne zaskoczenie. Rezonans magnetyczny, jest dużo bardziej szczegółowym badaniem niż tomografia. Pomimo iż były one mocno ukryte, zauważył je ten sam wybitny neurochirurg Michał Zawadzki, który wykonywał poprzednią operację" - relacjonuje aktorka na Instagramie.
2. Powrót do zdrowia
Dzięki szybkiej reakcji specjalistów artystka czuje się już znacznie lepiej i powoli wraca do zdrowia. Pod jej postami w mediach społecznościowych nie zabrakło życzeń i ciepłych słów od fanów.
Aldona Orman wykorzystuje także okazję, by zaapelować do wszystkich o regularne badania i sprawdzanie swojego stanu zdrowia. Wyznała, że bóle głowy dokuczały jej od dłuższego czasu, ale problem bagatelizowała.
"Pamiętajcie proszę, jeśli macie częste bóle głowy, badajcie się, a nie bierzcie tabletki przeciwbólowe z myślą 'dam radę', bo taka sytuacja może skończyć się tragicznie" - czytamy w jednym z postów.
3. Objawy tętniaka
Tętniak w głowie stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, dlatego nie należy bagatelizować jego objawów. Ból głowy jest jednym z najczęstszych objawów tętniaka w głowie. Bywa nagły i bardzo intensywny.
U niektórych pacjentów dochodzi do obrzęku oka z powodu ucisku na struktury w okolicy oka. Tętniak może też prowadzić do zaburzeń widzenia oraz problemów z mową.
Wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego może powodować nudności i wymioty. Pojawiają się też trudności z kontrolowaniem ruchów. W przypadku krwawienia może nastąpić utrata przytomności, drgawki, niedowład lub paraliż.
Warto także pamiętać, że tętniak może nie dawać żadnych objawów i zostanie odkryty dopiero podczas badań. Warto więc pamiętać o profilaktyce, by uniknąć poważnych komplikacji.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.