Alergia a ciąża

Alergia w ciąży może pojawić się u kobiet, u których wcześniej nie występowały objawy uczulenia. Częściej jednak dotyczy kobiet ze zdiagnozowaną wcześniej reakcją alergiczną na dany czynnik. Objawy alergii w ciąży mogą być różne. Nie wolno lekceważyć alergii w ciąży, ponieważ może ona spowodować niedotlenienie płodu. Niektóre leki przeciwalergiczne nie powinny być stosowane w ciąży. O tym, jakie leczenie alergii w ciąży będzie najodpowiedniejsze, decyduje lekarz alergolog w porozumieniu z prowadzącym lekarzem ginekologiem.

Polecane wideo:

1. Ryzyko alergii w ciąży

Istotne jest ustalenie, czy u kobiety będącej w ciąży w przeszłości występowały objawy alergii. Ciąża jest stanem, w którym układ odpornościowy może reagować w zmieniony sposób, a objawy alergii mogą się zaostrzać lub zmniejszać. Łagodne alergie nie są zagrożeniem dla kobiety ciężarnej, jednak te o cięższym przebiegu mogą spowodować nadwrażliwość oskrzeli i objawy astmy oskrzelowej. Duszność pojawiająca się w przebiegu nadreaktywności oskrzeli może spowodować niedotlenienie płodu. Dlatego też należy poinformować lekarza prowadzącego o pojawieniu się niepokojących objawów ze strony układu oddechowego. Warto także informować lekarza o pojawieniu się ewentualnych zmian skórnych.

2. Jak radzić sobie z alergią podczas ciąży?

Podstawowym i obowiązkowym sposobem walki z alergią w ciąży jest eliminacja czynników alergizujących. W przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego należy pozbyć się starych zasłon, dywanów, a o wykonanie prac domowych, takich jak np. odkurzanie, poprosić małżonka lub kogoś innego z rodziny. Jeżeli kobieta uczulona jest na pyłki roślin, to w okresie pylenia konkretnych roślin czy drzew powinno się ograniczać wycieczki czy spacery, lub wybierać się w porach rannych lub wieczornych, gdy przemieszczanie pyłków jest utrudnione przez występującą rosę. Przy alergii pokarmowej należy unikać produktów, które mogą ją wywoływać, a także ograniczyć spożycie innych pokarmów o potencjalnym działaniu uczulającym, do których zaliczamy np. owoce cytrusowe, mleko, orzechy, owoce morza. Wskazany jest także odpoczynek i duża ilość snu.

Istnieje kilka prostych i bezpiecznych sposobów na radzenie sobie z alergią podczas ciąży. Jeżeli pojawiają się objawy alergicznego nieżytu nosa, można wykonać płukanie nosa solą fizjologiczną lub roztworem soli morskiej. Przy atopowych zmianach skórnych, zaleca się aplikowanie maści i kremów np. z alantoiną. W przypadkach alergii kontaktowej lub wziewnej można przyjmować preparaty wapna w dawce do 1000 mg na dzień.

3. Leczenie alergii w ciąży

Kobiety, które miały zdiagnozowaną alergię, często muszą odstawić zażywane leki lub zmienić je na inne, ze względu na ich niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Niektóre leki nie są wskazane, ponieważ nie został jeszcze przebadany ich wpływ na płód. Należą tutaj m.in. leki przeciwhistaminowe np. loratadyna, cetyryzyna, tabletki udrażniające górne drogi oddechowe, w których skład wchodzi pseudoefedryna czy maści z inhibitorami kalcyneuryny. Należy także zachować ostrożność przy stosowaniu kropli do nosa z glikokortykosteroidami oraz przy stosowaniu inhalatorów dooskrzelowych. Wszystkie przyjmowane leki przed ciążą należy przedstawić alergologowi. Do niego bowiem należy decyzja o ich dalszym stosowaniu lub przerwaniu terapii. W przypadku pojawienia się objawów alergii w ciąży, to także on decyduje o lekach, które powinna zażywać kobieta w ciąży.

U kobiet ciężarnych i karmiących piersią nie stosuje się także odczulania, a więc immunoterapii, polegającej na stopniowym podawaniu małych dawek alergenu. Szczepionki te nie wpływają na płód, ale występuje ryzyko wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego też nie zaleca się przeprowadzania tego typu leczenia alergii u kobiet ciężarnych. Immunoterapię można kontynuować tylko w wypadku, kiedy rozpoczęło się ją przed ciążą i podawane są wyłącznie dawki podtrzymujące.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Alergia w ciąży
najnowsze pytania

Alergia

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

Dyskusje na forum

Artykuły Alergia w ciąży
Alergia w ciąży

Ciąża a odczulanie

na alergiczny nieżyt nosa, nieżyt spojówek oraz astmę. Najlepsze rezultaty przynosi odczulanie na jeden alergen. Czy można się odczulać w ciąży? Alergia (...) w ciąży Alergia...

Zdrowie w ciąży

Alergia podczas ciąży

Alergia podczas ciąży

W okresie ciąży niewskazane są leki antyhistaminowe, tabletki udrażniające nos i maści z inhibitorami kalcyneuryny.

Pokój dziecięcy

Pościel dziecięca

Pościel dziecięca

Wybierając pościel dla niemowlaka, warto też zwrócić uwagę na to, by była antyalergiczna. Alergia i inne choroby układu oddechowego to obecnie dolegliwości bardzo powszechne.

Diety dla alergików

Alergia na mleko u dziecka

Alergia na mleko u dziecka

Jedną z najczęściej spotykanych i najpowszechniejszych alergii jest alergia na mleko krowie. Pojawia się ona najczęściej u małych dzieci karmionych

Życie z alergią

Życie z alergią - co robić, a czego unikać?

Życie z alergią - co robić, a czego unikać?

Co robić, kiedy alergia atakuje? Kichasz, kaszlesz, a swędzące oczy doprowadzają cię do szału? Odczuwasz zmęczenie i przygnębienie, ale nie masz (...) przeziębienia? Dowiedz się, co może pomóc, a czego...

Alergia

Alergia - prezentacja edukacyjna

Alergia - prezentacja edukacyjna

. Poza tym do tego typu alergenów zalicza się jad owadów, a także składniki leków stosowanych miejscowo.Leczenie alergii Najskuteczniejszy sposób na alergię (...) Alergia Alergią...

Dermokosmetyki

Kosmetyki a alergia

Kosmetyki a alergia

Reakcja alergiczna najczęściej pojawia się na twarzy, która pod wpływem kosmetyku staje się sucha i podrażniona. Dodatkowo skóra swędzi i piecze.

Alergia

Alergia na sierść zwierząt

Alergia na sierść zwierząt

Najnowsze doniesienia naukowe ucieszą rodziców, którzy chcieliby mieć w domu włochatego pupila, lecz boją się o zdrowie swoich dzieci. Okazuje sie, że koty i psy mogą pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia malucha.

Alergia

10 mało znanych alergenów

10 mało znanych alergenów

diagnozę. Najlepszym sposobem na ten rodzaj alergii to zabezpieczenie prezerwatywą, a w przypadku kobiet, które chcą zajść w ciążę możliwe są zastrzyki (...) Alergeny znane i nieznane Na pewno wszyscy...