Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Alergia a karmienie piersią

Avatar placeholder
19.12.2023 13:21
Alergia a karmienie piersią
Alergia a karmienie piersią (Adobe Stock)

Alergia a karmienie piersią – pierwsze skojarzenie mówi nam, że karmienie piersią zapobiega alergiom u dzieci, wzmacnia system odpornościowy malucha, dostarcza mu wszystkich potrzebnych składników odżywczych i pozwala na budowanie więzi między matką a dzieckiem. Jednak zdarza się, że układ immunologiczny noworodka reaguje na mleko matki jak na alergen i wywołuje reakcję uczuleniową. Czy to znaczy, że maleństwo ma uczulenie na mleko matki? Nie do końca.

spis treści

1. Dieta kobiety karmiącej

Karmienie piersią to najlepszy sposób odżywiania dla niemowlęcia. Mleko matki ma wszelkie potrzebne dziecku składniki, aby zdrowo rosło. Jednak może się zdarzyć, że produkty zjedzone przez matkę wpłyną na dziecko. Mogą wtedy wywołać alergię, jednak nie jest to uczulenie na mleko matki, ale uczulenie na alergen, który dostał się do mleka.

Odżywianie w czasie karmienia piersią powinno być przemyślane. Ale nie da się wszystkiego zaplanować – aby nie wywołać dyskomfortu u dziecka, trzeba je po prostu obserwować. Dokładne obserwowanie niemowlęcia, szczególnie na samym początku karmienia piersią, powinno być podstawowym „sprawdzianem”, czy twoja dieta odpowiada dziecku. Jeśli po jedzeniu pojawiają się zaparcia u niemowlęcia, płacz, biegunka – może to oznaczać, że to, co zjadłaś wywołało u maleństwa reakcję alergiczną. Najbezpieczniej wtedy przypomnieć sobie, co dokładnie jadłaś i zrezygnować z tego produktu w trakcie karmienia piersią.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Czego unikać podczas karmienia piersią:

  • wszelkich ziół – zawsze zapytaj lekarza, zanim spróbujesz ziołowej herbatki,
  • alkoholu,
  • niezdrowej, przetworzonej żywności.

2. Objawy alergii pokarmowej u niemowląt

Alergia pokarmowa u niemowlęcia jest trudna do zdiagnozowania – maleństwo nie potrafi przekazać, co je boli. Ale są pewne symptomy, które możesz sama zaobserwować i zidentyfikować jako objawy alergii u niemowlęcia.

  • Zwróć uwagę, czy u ciebie lub ojca dziecka, albo w waszej rodzinie nie występuje alergia pokarmowa. Dziecko może odziedziczyć takie predyspozycje.
  • Obserwuj zachowanie dziecka. Jeśli po karmieniu robi się niespokojne, płacze i nie daje się uspokoić – może to oznaczać alergię na coś, co zjadłaś.
  • Ważna jest też jakość snu dziecka – częste budzenie się w nocy i głośny płacz mogą być spowodowane dyskomfortem.
  • Oglądaj dokładnie skórę maleństwa. Jeśli zauważysz wysypkę, krostki, ciemne obwódki wokół oczu dziecka – zgłoś się do lekarza, aby zdiagnozować ich przyczynę.
  • Innym objawem mogą być niewielkie ilości krwi lub śluzu w stolcu dziecka. Krew czy śluz mogą nie być widoczne gołym okiem – wystarczy jednak laboratoryjne badanie kału, aby je wykryć.
  • Częste „pieluszkowe” podrażnienia pupy dziecka, zaczerwienienia czy inne nieprawidłowości skórne mogą także oznaczać alergię.
  • Obserwuj apetyt dziecka. Jeśli niemowlę ciągle domaga się karmienia albo wręcz przeciwnie – nie chce jeść, może czas zmienić sposób odżywiania w czasie karmienia piersią?

Inne możliwe objawy, które pojawiają się po nakarmieniu dziecka to: kolki, cofanie się pokarmu (refluks żołądkowy), zaparcia, płacz niemowlęcia. To może być alergia pokarmowa, jeśli podczas karmienia bardzo często dziecko: wygina się do tyłu, wypluwa większość pokarmu.

3. Produkty alergizujące

Najczęstszymi alergenami są:

  • nabiał, szczególnie mleko krowie i produkty z niego wytwarzane: masło, jogurt, lody,
  • orzechy,
  • produkty sojowe,
  • jajka,
  • zboża.

Te produkty powinnaś bardzo ostrożnie wprowadzać do diety dziecka, kiedy przestaniesz karmić piersią.

Jak odkryć, na co niemowlę jest uczulone? Aby odkryć, co powoduje reakcję alergiczną u niemowlęcia, można też spróbować diety eliminacyjnej. W skrócie polega ona na stopniowej eliminacji produktów, które mogły wywołać uczulenie – i dokładnej obserwacji reakcji dziecka na pokarm. Najpierw na jakiś czas zrezygnuj z mleka krowiego i zobacz, czy objawy alergii u noworodka znikną. Aby organizm matki oczyścił się z wszelkich śladów białka mleka, potrzeba około dwóch tygodni; aby białko zniknęło z organizmu dziecka – kolejny tydzień lub dwa. Jeśli po takim czasie stan dziecka się nie poprawia – należy zacząć eliminować z diety kolejne możliwe alergeny.

Możesz też od razu zrezygnować z wszelkich możliwych alergenów. Wtedy szybciej ulżysz swojemu dziecku. Najważniejsza jest jednak obserwacja maluszka i racjonalne odżywianie karmiącej mamy od pierwszych dni życia jej dziecka.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze