Trwa ładowanie...

Alergia na choinkę – czy to możliwe?

Avatar placeholder
20.05.2016 09:37
Alergia na choinkę – czy to możliwe?
Alergia na choinkę – czy to możliwe? (Zdjęcie choinki / Shutterstock)

W okresie coraz większej podataności ludzi na różnego rodzaju alergie, bywa, że uczulamy się także na choinki - jeden z najbardziej charakterystycznych symboli świąt Bożego Narodzenia. Czy ataki alergiczne wywołuje tylko świerk, czy może się zdarzyć, że nieprzyjemne objawy spoowodują także inne gatunki choinek? I przede wszystkim - czy również sztuczne drzewko może być niebezpieczne?

spis treści

1. Sztuczna choinka jest pełna kurzu

Choinka wykonana z tworzywa sztucznego zazwyczaj jest przechowywana przez cały rok w ustronnym miejscu, takim jak strych, piwnica lub garaż. Nic dziwnego, że zbiera się na niej mnóstwo kurzu oraz pleśni, które potrafią dać się we znaki nie tylko alergikowi. Choinka, która nie zostanie oczyszczona z tych osadów, może przyczynić się do wodnistego kataru, nasilenia ataków astmy lub innych reakcji alergicznych. Aby tego uniknąć, pamiętajmy o odpowiednim odświeżeniu drzewka zanim wniesiemy je do domu i rozprzestrzenimy roztocza. Możemy opłukać je pod prysznicem, a następnie dokładnie osuszyć lub wynieść na kilka godzin na dwór.

2. Żywa choinka posiada różne rodzaje pleśni

Zaobserwowano, że w okresie bożonarodzeniowym znacznie wzrasta liczba dolegliwości ze strony układu oddechowego. Przeanalizowano więc wycinki z ponad 20 drzewek świątecznych. Wyniki były zaskakujące, ponieważ wykryto n nich ponad 50 różnych rodzajów pleśni! Bliski kontakt z tymi substancjami może doprowadzić do takich objawów jak uporczywy kaszel, ból zatok, wysypka, nieżyt nosa, podrażnienie skóry, ciągłe zmęczenie, ból klatki piersiowej, łzawienie lub duszności. Pojawiają się one na skutek aż czterokrotnego zwiększenia ilości pleśni w warunkach domowych. Aby ich uniknąć, należy spryskać choinkę wodą i dokładnie oczyścić. Dzięki temu możliwe będzie usunięcie przynajmniej części mikroorganizmów.

3. Jak postępować, aby alergia nie przekreśliła świątecznych planów?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jeżeli w naszym domu mieszka alergik, nie spieszmy się z zakupem żywego drzewka. Poczekajmy z tym nawet do 24 grudnia. Po świętach natomiast nie zwlekajmy z usunięciem drzewka, aby nie dopuścić do nasilenia objawów alergii. Przejrzyjmy również ozdoby choinkowe, które leżały przez cały rok na dnie szafy lub w pudełku na strychu. Unikajmy anielskich włosów i łańcuchów z puszystego materiału, ponieważ bardzo szybko zbiera się na nich kurz, który może nasilić objawy astmy.

Na złe samopoczucie u alergika mogą również wpłynąć świece zapachowe, które często stawiamy na stołach lub dekoracjach świątecznych. Mogą doprowadzić do nudności, bólu głowy lub wysypki skórnej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze