Alergia na pyłki traw? Lekarka ostrzega, by nie jeść arbuza
Alergie to niestety dość częsty problem, który dotyka znaczną część populacji. W sezonie trudno wyjść z domu bez paczki chusteczek i zapasu leków, a cieknący nos i łzawiące oczy doprowadzają do szału. Czasem nawet nie do końca wiadomo, co właściwie uczula.
1. Reakcja alergiczna na produkty spożywcze
U niektórych pojawiają się objawy alergii po kontakcie z czymś, co wcześniej nie wywoływało nadwrażliwości. Okazuje się, że takie zjawisko nazywane jest alergią krzyżową. Warto znać ten mechanizm, ponieważ może wystąpić u wielu osób.
- Czasami nasza reakcja alergiczna na jedną substancję, może być spowodowana podobieństwem strukturalnym z innymi alergenami. To znaczy, że jeśli jesteśmy uczuleni na pewien pokarm lub substancję, możemy również wykazywać reakcję alergiczną na inne produkty, które mają podobne białka – wyjaśnia dr Magdalena Cubała na swoim profilu na Instagramie.
Alergie krzyżowe są bardzo dobrze znane w świecie medycyny. Okazuje się, że alergeny znajdujące się w pyłkach wziewnych mogą również występować w żywności. W efekcie może dojść do wystąpienia przykrych objawów.
Spożycie pewnych pokarmów przez alergików może wywołać uporczywe objawy lub doprowadzić do większej skłonności do ataków. Objawy alergii krzyżowej mogą różnić się zarówno nasileniem, jak i objawami w porównaniu do reakcji wywołanej przez uczulenie pierwotne.
2. Alergia krzyżowa w pigułce
Reakcja krzyżowa najczęściej objawia się kichaniem, swędzeniem nosa i wodnistą wydzieliną, obrzękiem powiek oraz łzawieniem i zaczerwienieniem oczu. Mogą też wystąpić symptomy astmy alergicznej, a także pokrzywka błon śluzowych i zmiany skórne.
Zdarza się również, że alergeny wywołują napady nudności, wymioty i bóle brzucha. Czasem pojawia się biegunka i spadek ciśnienia tętniczego. Wstrząs anafilaktyczny w przypadku alergii krzyżowej występuje bardzo rzadko.
Jak stwierdzić występowanie takiego mechanizmu? Przez badania diagnostyczne. W razie konieczności specjalista zleci wykonanie testów skórnych i badania krwi, by potwierdzić alergię krzyżową.
Alergeny posiadające podobną budowę, która powoduje wystąpienie reakcji krzyżowej, nazywane są homologami. Warto także wymienić kilka najczęściej występujących:
- uczulenie na pyłki brzozy może wiązać się z nadwrażliwością po spożyciu jabłek, gruszek, selera,
- uczulenie na pyłki traw może wiązać się z nadwrażliwością po spożyciu arbuza, melona, pomidorów,
- uczulenie na pyłki bylicy może wiązać się z nadwrażliwością po spożyciu selera, marchwi,
- uczulenie na roztocza może wiązać się z nadwrażliwością po spożyciu skorupiaków,
- uczulenie na sierść kota może wiązać się z nadwrażliwością po spożyciu mięsa wieprzowego.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.