Trwa ładowanie...

Alergia na środki chemiczne

Avatar placeholder
04.04.2019 12:06
Alergia na środki chemiczne
Alergia na środki chemiczne (123RF)

Alergia na środki chemiczne to szeroko pojęte zagadnienie. Związki chemiczne znajdują się bowiem w produktach żywnościowych – w postaci konserwantów, jak również w środkach kosmetycznych, proszku do prania, różnego rodzaju przedmiotach użytkowych. Dlatego też możemy wyróżnić kilka rodzajów alergii na środki chemiczne. Są to: alergia na konserwanty, alergia na proszek do prania, alergia na składniki przedmiotów użytkowych itp.

spis treści

1. Alergia na konserwanty

Wiele firm wytwarzających produkty żywnościowe do ich produkcji stosuje szereg substancji chemicznych, mających na celu przedłużenie ich trwałości. Są to tzw. konserwanty. Inne zaś środki chemiczne poprawiają wygląd, smak, zapach produktów. Niektóre z nich, niestety, wpływają niekorzystnie na organizm człowieka. Mogą być czynnikiem alergizującym, a nawet mieć działanie rakotwórcze, np. akrylamid.

Alergia na konserwanty pojawia się najczęściej, gdy w pokarmach obecne są:

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
  • kwas benzoesowy oraz benzoesany (E-210, E-211);
  • azotany i azotyny (E-250, E-251, E-252).

Pierwsza grupa związków sprzyja pojawianiu się pokrzywek oraz astmy. Druga może wywołać także pokrzywki oraz zaburzenia w funkcjonowaniu czerwonych krwinek.

2. Alergia na kosmetyki

Alergia może pojawić się na każdy rodzaj kosmetyku, np. krem, farbę do włosów, szampon itp. Najczęściej objawy alergii wynikają z ekspozycji na jeden związek chemiczny wchodzący w skład danego kosmetyku. Zastąpienie go innym może rozwiązać problem. Warto jednak dowiedzieć się dokładniej, jaki związek powoduje pojawienie się uczulenia, aby móc swobodnie w przyszłości go unikać. Osobom podatnym na odczyny alergiczne pod wpływem stosowania kosmetyków zaleca się używanie preparatów kosmetycznych specjalnie dla nich stworzonych, tj. kosmetyków hipoalergicznych. Kosmetyki dla alergików pozbawione są substancji zapachowych, barwników, konserwantów i stabilizatorów. Należy pamiętać, że oprócz składników kosmetyków, objawy uczulenia mogą wywołać złe warunki ich produkcji lub nieodpowiedni rodzaj kosmetyku dobrany do typu skóry.

3. Alergia na wyroby chemiczne

Często występuje alergia na składniki różnego rodzaju wyrobów, szczególnie gumowych. Alergenami mogą być składniki gumy, żywice czy barwniki. W wyniku kontaktu z tymi substancjami, mogą one przenikać w głąb skóry, wywołując objawy alergii. Do najczęściej alergizujących substancji chemicznych zaliczamy:

  • żywice epoksydowe – reakcja alergiczna może pojawić się przy kontakcie z tworzywami sztucznymi, do których produkcji używa się właśnie żywic epoksydowych;
  • wyroby z gumy – czynnikami alergizującymi są: lateks, antyutleniacze, przyśpieszacze wulkanizacji i inne. Te ostatnie powodują mogą wywoływać wyprysk na twarzy. Objawy alergii na lateks mogą być różne i obejmują świąd, zaczerwienienie skóry, pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy czy zapalenie spojówek. Mogą pojawić się także objawy alergicznego nieżytu nosa;
  • terpentyna – główny składnik rozpuszczalników do farb, powszechna także w maściach oraz płynach do podłóg;
  • związki akrylowe – składniki klejów lub farb akrylowych, mogą być także obecne w tworzywach z plastiku.

Objawy alergii mogą pojawić się po kontakcie prawie ze wszystkim, bowiem kontakt ze środkami chemicznymi jest nieodzowną częścią naszego życia. W przypadku pojawienia się uczulenia na związki chemiczne, najważniejsze jest zdiagnozowanie, na jaką dokładnie substancjęorganizm reaguje w ten sposób i zastosowanie odpowiedniego leczenia alergii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze