Trwa ładowanie...

Alergiczne zapalenie krtani - przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
Weronika Buczkowska 27.08.2021 15:56
Alergiczne zapalenie krtani
Alergiczne zapalenie krtani

Alergiczne zapalenie krtani to dość częste schorzenie u dzieci. Rzadziej występuje u dorosłych. Objawia się stanem zapalnym górnych dróg oddechowych będącą reakcją alergiczną na bodźce znajdujące się w krtani. Zapalenie krtani u dzieci może być wynikiem ukąszenia owadów (pszczoły, osy, szerszenia), a także w wyniku niektórych pokarmów i leków. Alergiczne zapalenie krtani może być zagrożeniem dla życia.

spis treści

1. Przyczyny alergicznego zapalenia krtani

Na alergiczne zapalenie krtani częściej narażone są dzieci. Luźna tkanka łączna krtani małego dziecka podatna jest na obrzęk, który może być przyczyną zwężenia światła krtani, co może objawiać się silną, nagłą dusznością. Obrzęk krtani powstały w wyniku ukąszenia owadów czy alergenów wziewnych i pokarmowych może być zagrożeniem dla życia.

W zależności od alergenu, organizm twojego dziecka rozpoznaje niektóre substancje jako obce i się przed nimi broni. W ten sposób powstaje reakcja alergiczna. Alergen wnika przez skórę, drogi oddechowe, co objawia się obrzękiem krtani, kaszlem i chrypką. Tych objawów alergii nie można bagatelizować.

Zobacz film: "Rak prostaty. Historia Stanisława"

1.1. Uczulenie na pszczoły

Reakcja organizmu na jad owadów może być miejscowa, ograniczona do obrzęków i pokrzywki w miejscu użądlenia. Do innych objawów alergii na jad pszczoły należą: duszności, katar i alergiczne zapalenie krtani. Moga pojawić się także wymioty, biegunka, spadek ciśnienia i omdlenia, a w poważniejszych przypadkach - wstrząs anafilaktyczny. Jeżeli zaobserwujemy takie objawy u dziecka, należy niezwłocznie wezwać lekarza. W prawie 50% przypadków odczyn uczuleniowy pojawia się natychmiast. Większość osób, u których rozpoznano tego typu alergię posiada tzw. zestaw pierwszej pomocy, w skład którego wchodzi adrenalina. Uczulenie na jad owadów nie jest dziedziczne.

2. Leczenie alergicznego zapalenia krtani

W przypadku tego schorzenia zaleca się leki przeciwhistaminowe, czyli łagodzące objawy alergii, za które odpowiada histamina, np. obrzęk błon śluzowych, swędzenie.

Niezmiernie ważne jest wykonanie testów alergicznych, tzw. testów skórnych, na podstawie których będzie można stwierdzić uczulenie na alergeny, które powodują obrzęk krtani.

Coraz więcej ludzi decyduje się na odczulanie, polegające na wstrzyknięciu alergenu w skórę. Ilość alergenów stopniowo wzrasta w celu zwiększenia w organizmie tolerancji na alergen. Odczulać nie można osób z alergią pokarmową. Podobnie jest z uczuleniem na leki. Coraz częściej wprowadza się dzieciom dietę eliminacyjną, mleko zastępuje się innymi pokarmami bogatymi w białko i wapń (soja, fasola i inne rośliny strączkowe, kasze, mak, siemię lniane i warzywa zielone). Przez kilka tygodni dziecko może otrzymywać leki przeciwhistaminowe.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze