Trwa ładowanie...

Allergocrom - skład, właściwości, wskazania, dawkowanie, sposób użycia, skutki uboczne

 Paula Jakubasik
22.02.2023 16:54
Allergocrom to krople przeznaczone do stosowania u osób powyżej 4. roku życia.
Allergocrom to krople przeznaczone do stosowania u osób powyżej 4. roku życia. (Adobe Stock)

Allergocrom to krople do oczu przeznaczone do leczenia przewlekłego lub ostrego zapalenia spojówek. Produkt leczniczy może być stosowany u osób dorosłych i dzieci powyżej 4. roku życia. Jakie są wskazania do stosowania kropli Allergocrom?

spis treści

1. Skład kropli Allergocrom?

Allergocrom to produkt leczniczy w formie kropli stosowanych miejscowo do worka spojówkowego. Substancja czynna (kromoglikan sodowy) wykazuje właściwości przeciwalergiczne poprzez hamowanie powstawania odczynów alergicznych po kontakcie z alergenami.

Lek podany miejscowo zmniejsza obrzęk, przekrwienie i swędzenie błon śluzowych oraz zapalenie spojówek. Może być stosowany przez osoby powyżej 4. roku życia, nie wywołuje ogólnoustrojowych działań niepożądanych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

1 ml roztworu zawiera 20 mg kromoglikanu sodu, pozostałe substancje to benzalkoniowy chlorek, disodu edetynian, glukoza jednowodna oraz woda do wstrzykiwań. Wskazania do zastosowania kropli Allergocrom to ostre i przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek. Preparat jest dostępny bez recepty.

2. Właściwości leku Allergocrom

Substancja czynna (kromoglikan sodowy) stabilizuje błony komórek tucznych, które miały kontakt z alergenem. Jednocześnie przeciwdziała ich degranulacji i uwolnieniu mediatorów chemicznych (między innymi histaminy i kininy).

Są one syntetyzowane i gromadzone w komórkach tucznych, a po uwolnieniu pośredniczą w reakcji alergicznej typu I lub reakcji zapalnej typu IV (prostaglandyny, leukotrieny) na skutek prowokowanej stymulacji. Substancja czynna kropli Allergocrom jest również antagonistą wapnia, w związku z czym zapobiega uwalnianiu histaminy.

3. Dawkowanie kropli Allergocrom

Lek Allergocrom należy stosowanie zgodnie z informacjami umieszczonymi na ulotce dołączonej do opakowania lub według zaleceń lekarza bądź farmaceuty.

Dzieci od 4. roku życia i dorośli powinni przyjmować 1 kroplę do worka spojówkowego 4 razy na dobę. Należy pamiętać, by nie przerywać leczenia natychmiast po ustąpieniu objawów, należy kontynuować je aż do momentu ustania kontaktu z alergenem, na przykład z pyłkami kwiatów.

4. Sposób użycia kropli do oczu Allergocrom

Przed zastosowaniem leku należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, odkręcić buteleczkę i odciągnąć dolną powiekę, w taki sposób, by uwidocznić worek spojówkowy.

Następnie należy odchylić głowę do tyłu, a opakowanie kropli obrócić do góry dnem. Zbliżając buteleczkę do oka naciskamy zakraplacz, aż poczujemy, że do oka dostała się kropla leku. Czynność powtarzamy na drugim oku.

5. Skutki uboczne po zastosowaniu leku Allergocrom

Krople Allergocrom jak każdy lek mogą wywołać działania niepożądane, choć nie pojawiają się one u każdego pacjenta. Zaobserwowane skutki uboczne to:

  • przemijające pieczenie oczu,
  • uczucie obecności ciała obcego w oku,
  • przekrwienie i obrzęk spojówek.

6. Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku Allergocrom warto zapoznać się z następującymi środkami ostrożności:

  • krople nie powinny być stosowane z miękkimi soczewkami kontaktowymi,
  • okulista powinien stwierdzić, czy pomimo alergicznego zapalenia oczu, możliwe jest używanie twardych soczewek kontaktowych,
  • przed podaniem leku należy zdjąć twarde soczewki kontaktowe i założyć je ponownie po upływie 15 minut,
  • lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci,
  • krople powinny być przechowywane w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu,
  • po otwarciu butelki lek można stosować przez 6 tygodni,
  • bezpieczeństwo stosowania kropli u dzieci poniżej 4. roku życia nie zostało określone,
  • po zastosowaniu leku mogą wystąpić przemijające zaburzenia widzenia, co może wydłużyć czas reakcji u osób prowadzących pojazdy oraz obsługujących maszyny,
  • pacjentka w ciąży lub okresie karmienia piersią powinna skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem kropli.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze