Trwa ładowanie...

Alpicort E - skład, działanie, sposób użycia, przeciwwskazania, skutki uboczne

Alpicort E to produkt leczniczy w postaci płynu do stosowania miejscowego na skórę. Jest on przeznaczony do leczenia łysienia z różnych przyczyn, a przede wszystkim w przypadku utraty włosów na tle androgenowym. Alpicort E składa się aż z trzech substancji czynnych i wykazuje silne działanie, pobudzające mieszki włosowe do wzrostu i regeneracji. Co warto wiedzieć o płynie Alpicort E?

spis treści

1. Co to jest Alpicort E?

Alpicort E to płyn leczniczy do stosowania zewnętrznego na skórę w przypadku utraty włosów, a szczególnie po rozpoznaniu łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn.

Zobacz film: "Łysienie a krążenie"

Produkt zawiera trzy substancje czynne: prednizolon, benzoesan estradiolu oraz kwas salicylowy. Składniki pomocnicze to alkohol izopropylowy, glikol propylenowy, arginina oraz woda oczyszczona.

2. Jak stosować Alpicort E?

Alpicort E jest przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego. Sposób użycia polega na zaaplikowaniu płynu na skórę głowy w obszarach, gdzie zauważalny jest ubytek włosów, za pomocą specjalnego aplikatora.

Następnym krokiem jest delikatne wmasowanie preparatu i kontynuowanie tej czynności przez około trzy minuty. Alpicort E ma na celu pobudzenie mieszków włosowych do regeneracji i wzrostu, a także zredukowanie stanu zapalnego.

Długość leczenia za pomocą Alpicort E powinna być dostosowana indywidualnie do każdego pacjenta przez lekarza. Zwykle terapia nie przekracza 2-3 tygodni. Niewskazane jest przekazywanie produktu innym osobom (nawet w przypadku podobnego problemu) ani stosowanie leku w sytuacji nawrotu problemów z łysieniem.

Dawkowanie Alpicort E przewiduje aplikowanie płynu raz na dobę, najlepiej wieczorem, a po złagodzeniu objawów 2-3 razy w tygodniu. Wyjątek stanowią zalecenia lekarskie.

3. Przeciwwskazania

 • uczulenie na prednizolon, kwas salicylowy, benzoesan estradiolu lub inne składniki leku,
 • wiek poniżej 18 lat,
 • nowotwory estrogenozależne,
 • niewyjaśnione krwawienia z narządów rodnych,
 • ospa wietrzna,
 • gruźlica,
 • kiła,
 • choroby weneryczne,
 • zapalne reakcje na szczepienia,
 • grzybicze i bakteryjne infekcje skórne,
 • choroby zapalne skóry wokół ust,
 • trądzik różowaty.

Alpicort E nie powinien być aplikowany na błony śluzowe ani w okolicy oczu, ze względu na ryzyko wystąpienia podrażnień. Płyn nie powinien mieć styczności ze skórą w pobliżu ust lub miejsc intymnych, nie może być też stosowany u osób poniżej 18. roku życia. Preparat należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu w miejscu niedostępnym dla dzieci.

4. Skutki uboczne po zastosowaniu Alpicort E

Każdy lek może spowodować wystąpienie działań niepożądanych, ale nie są one obserwowane u wszystkich pacjentów. U mniej niż 1 na 1000 osób obserwowana jest nadwrażliwość skórna, u mniej niż 1 na 10 000 osób notowane są zmiany skórne (poszerzenie naczyń krwionośnych, odbarwienia, rozstępy, nadmierne owłosienie, trądzik sterydowy lub redukcja grubości skóry).

Pozostałe skutki uboczne to nieostre widzenie oraz krótkotrwałe podrażnienia skóry (pieczenie i zaczerwienienie). Lek Alpicort E nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych czy obsługę maszyn.

W czasie ciąży i karmienia piersią stosowanie płynu nie jest wskazane, ze względu na to, że glikokortykosteroidy mogą prowadzić do uszkodzeń płodu.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza