Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Amnioinfuzja

Avatar placeholder
21.01.2019 14:34
Amnioinfuzja
Amnioinfuzja

Amnioinfuzja jest zabiegiem przeprowadzanym u kobiet w ciąży, polegającym na doowodniowym podawaniu fizjologicznego roztworu NaCl. Amnioinfuzję wykonuje się w przypadkach zmniejszenia objętości płynu owodniowego, w tym w profilaktyce i leczeniu małowodzia, w wypadku zwolnienia rytmu serca płodu podczas porodu oraz w celu zapobiegania aspiracji smółki u płodu w trakcie porodu. Amnioinfuzja ma znaczenie zarówno diagnostyczne jak i terapeutyczne, np. poprzez zapobieganie wystąpienia hipoplazji płuc.

spis treści

1. Wskazania do amnioinfuzji i zalety zabiegu

Wskazania do zabiegu to:

 • amnioinfuzja diagnostyczna polegająca na zwiększeniu objętości płynu owodniowego przy małowodziu, w celu wykonania badań ultrasonograficznych;
 • amnioinfuzja terapeutyczna w małowodziu, w celu osiągnięcia prawidłowej objętości płynu owodniowego;
 • profilaktyka i leczenie zakażeń wewnątrzmacicznych poprzez bezpośrednie podawanie do jamy owodniowej antybiotyków;
 • zapobieganie zespołowi aspiracji smółki w trakcie porodu.
Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

Zalety amnioinfuzji:

 • poprawa możliwości diagnostycznych oceny płodu w badaniu ultrasonograficznym;
 • zapobieganie hipoplazji płuc;
 • wyrównanie rytmu serca dziecka podczas porodu;
 • wyższy wynik dziecka w skali APGAR;
 • zapobieganie zamartwicy;
 • zmniejszenie częstości wykonywania cesarskiego cięcia;
 • zmniejszenie ryzyka ciężkiej kwasicy w chwili urodzenia;
 • zapobieganie aspiracji smółki i zespołu aspiracji smółki.

2. Przebieg amnioinfuzji i powikłania po zabiegu

Podczas zabiegu wykorzystywany jest jedno- lub dwukanałowy cewnik domaciczny. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie do macicy izotonicznego roztworu: 0,9% roztworu soli fizjologicznej, 5% roztworu glukozy lub płyn Ringera przy jednoczesnym monitorowaniu skurczów macicy. Roztwór musi być podgrzany do temperatury ciała, pozbawiony pęcherzyków powietrza i podawany z szybkością 25 -50 ml na minutę, przy pomocy 50 ml strzykawki i plastikowego łącznika. Zabieg ginekologiczny wykonuje się w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą USG. W przypadku amnioinfuzji diagnostycznej objętość podanego roztworu nie przekracza 200 ml. Amnioinfuzja diagnostyczna wykonywana jest z zastosowaniem barwnika, natomiast amnioinfuzji terapeutycznej dokonuje się bez zastosowania barwnika. Zabieg amnioinfuzji terapeutycznej najczęściej musi być powtarzany.

Powikłania amnioinfuzji:

3. Czym jest zespół aspiracji smółki?

Zespół aspiracji smółki to poważne niedotlenienie płodu w wyniku aspiracji wód płodowych wraz z przedwcześnie oddaną smółką. O zespole aspiracji smółki mówi się przy stwierdzeniu obecności u dziecka smółki w drogach oddechowych poniżej fałdów głosowych. Objawami tego schorzenia jest utrata na wadze noworodka oraz żółtawe podbarwienie skóry, paznokci i pępowiny. W wyniku aspiracji smółki może dojść do niedrożności dróg oddechowych, upośledzenia wymiany gazowej i zaburzeń oddychania.

Małowodzie ma silny związek z występowaniem wad rozwojowych płodu. Najczęściej występującymi wadami płodu są wady układu moczowego takie jak: agenezja nerek, wielotorbielowatość nerek, artrezja dróg moczowych.

Monika Miedzwiecka

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.