Anemia a stres
Stres może być pozytywny lub negatywny. Ten pierwszy rodzaj pomaga nam w sytuacjach wymagających koncentracji, mobilizuje organizm do działania, poprawia myślenie itd. Stres negatywny natomiast może być czynnikiem sprzyjającym rozwojowi wielu chorób organizmu, m.in. anemii. Jako skutek stresu pojawić się może niedokrwistość z niedoboru żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12.
1. Wpływ stresu na organizm
Negatywny rodzaj stresu wpływa bardzo niekorzystnie na organizm człowieka. U osoby poddanej długotrwałemu stresowi pojawiają się problemy ze snem, trudności z zasypianiem, częste budzenie się w nocy, bóle głowy, rozdrażnienie, nerwowość, agresja, a nawet depresja. Pojawiają się także zaburzenia somatyczne, jak pobolewanie okolicy żołądka, suchość w ustach, kołatanie serca, bolesność w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, a także zaburzenia apetytu, niedobory witamin i minerałów. Takie objawy, jeżeli trwają zbyt długo, szczególnie brak apetytu, powodują niedobór witamin, mikro- i makroelementów w organizmie. To z kolei doprowadza do wyniszczenia organizmu oraz pojawienia się objawów anemii (niedokrwistości).
2. Dlaczego dochodzi do anemii w wyniku stresu?
Tak jak było wcześniej wspomniane, długotrwały stres doprowadza do wyniszczenia organizmu i niedostatecznego dostarczania odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych. Rodzaje niedokrwistości są różne, jednak w wyniku stresu pojawić się mogą trzy typy niedokrwistości:
- Niedokrwistość z niedoboru żelaza,
- Niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego,
- Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12.
Niedokrwistość z niedoboru żelaza należy do niedokrwistości niedobarwliwych. Inna jej nazwa to niedokrwistość syderopeniczna. Objawy anemii mogą być specyficzne lub niespecyficzne. Objawy niecharakterystyczne, tzn. wspólne dla wielu anemii, to bladość skóry i błon śluzowych, uczucie osłabienia, duszność po wysiłku, bóle głowy, szmer skurczowy nad sercem. Natomiast objawy wskazujące na ten typ anemii to łamliwość włosów i paznokci, zmiany na błonie śluzowej języka, gardła, zajady w kącikach ust oraz wysuszenie skóry. Ten typ niedokrwistości stanowi ok. 80% wszystkich rodzajów niedokrwistości.
3. Leczenie niedokrwistości wywołanej stresem
W leczeniu trzeba skupić się na dwóch aspektach – leczeniu powstałej anemii oraz zmianie trybu życia na mniej stresowy i pomocy psychologicznej.Aby zmniejszyć stres, najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, samemu bowiem trudno jest często pokonać stres. Psycholog wskaże czynniki, które powodują stres i zaproponuje odpowiednie ich rozwiązanie, a także udzieli informacji, w jaki sposób należy sobie radzić w sytuacjach stresowych. Leczenie anemii polega bowiem na rozpoznaniu dokładnej jej przyczyny, a więc czy wynika z braku żelaza, kwasu foliowego czy witaminy B12. Następnie może być stosowane leczenie substytucyjne, poprzez podawanie preparatów witaminowych, suplementów diety, które mają na celu uzupełnienie braków danego składnika. Ważna jest także odpowiednia dieta, bogata w żelazo czy witaminę B12. Żelazo podawane jest dożylnie tylko w szpitalach i to w ciężkich przypadkach niedokrwistości.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.