Trwa ładowanie...

Anemia może zwiększyć ryzyko utraty słuchu

Avatar placeholder
19.04.2017 15:37
Anemia może zwiększyć ryzyko utraty słuchu
Anemia może zwiększyć ryzyko utraty słuchu

Jak sugeruje najnowsze badanie, utrata słuchu może wiązać się z anemią o podłożu wynikającym z niedoboru żelaza - schorzenie to jest połączeniem niskiego poziomu żelaza i małej ilości czerwonych krwinek.

Naukowcy dowiedli, że ludzie z niedoborem żelaza i spowodowaną nim anemią są zagrożeni ponad dwukrotnie bardziej utratą słuchu niż osoby bez tej choroby krwi.

Powiązanie utraty słuchu i anemii wynikającej z niedoboru żelaza jest szczególnie adekwatne w wypadku dwóch typów problemów ze słuchem - jeden z nich to tak zwany odbiorczy ubytek słuchu, drugi to ubytek odbiorczy połączony z ubytkiem przewodzeniowym.

Zgodnie z danymi American Speech-Language-Hearing Association, odbiorcza utrata słuchu ma miejsce, gdy ucho wewnętrzne lub ścieżka nerwowa prowadząca z ucha wewnętrznego do mózgu zostają uszkodzone.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Według najnowszych badań, ubytek słuchu może wiązać się z niskim poziomem żelaza we krwi
Według najnowszych badań, ubytek słuchu może wiązać się z niskim poziomem żelaza we krwi (123RF)

Przewodzeniowy ubytek słuchu pojawia się, gdy dźwięki nie są skutecznie przekazywane z ucha zewnętrznego do bębenka lub ucha środkowego. Łączna utrata słuchu to kombinacja tych dwóch rodzajów ubytku.

Odbiorczy ubytek słuchu jest uważany za nieodwracalne uszkodzenie. Tutaj jednak dane uzyskane z badania rzucają nowe światło na ugruntowaną wiedzę. Jeśli anemia o podłożu niedoboru żelaza odgrywa rolę w utracie słuchu, możliwe jest, że leczenie tego schorzenia może prowadzić do polepszenia stanu zdolności słuchowych.

Teraz jednak badacze twierdzą, że jest za wcześnie, aby stwierdzić na pewno, że odwrócenie ubytku odbiorczego jest możliwe. Nie zalecają także jeszcze osobom cierpiącym na ubytek słuchu, aby przebadali się pod kątem anemii.

"Obecnie nie mamy dowodów, które potwierdziłyby teorię mówiącą, że leczenie anemii spowodowanej niedoborem żelaza polepszy stan słuchu" - mówi autorka badań, Kathleen Schieffer. Jest absolwentką Pennsylvania State University College of Medicine w Filadelfii.

"Nasze wyniki pokazują tylko potencjalny związek pomiędzy anemią wynikającą z niedoboru żelaza a utratą słuchu. Nie udowadniają, że jedno jest przyczyną drugiego" - dodaje.

Wciąż jednak badacze próbują zrozumieć, czy leczenie choroby krwi poprawi zdolności słuchowe lub zapobiegnie ich utracie, szczególnie biorąc pod uwagę, że anemia powodowana niedoborem żelaza jest powszechną i uleczalną chorobą.

Autorzy badań wskazują na fakt, że ucho wewnętrzne jest bardzo czułe na zmiany w dopływie krwi, zatem możliwe, że niedobór tlenu we krwi, na który cierpią ludzie z anemią może negatywnie wpływać na ucho wewnętrzne.

Część ucha wewnętrznego dotknięta odbiorczym ubytkiem słuchu dysponuje tylko jedną arterią, co sprawia, że jest ona podatna na uszkodzenia, gdy brakuje tlenu we krwi.

Zobacz także

Badacze określili, sprawdzając typ ubytku słuchu u ogólnej populacji, że ryzyko ubytku odbiorczego u osób z anemią spowodowaną niedoborem żelaza było 82 procent wyższe, niż u osób bez tej choroby krwi. Osoby z anemią miały o 2,4 procent wyższe ryzyko ogólnego łącznego ubytku słuchu niż osoby bez anemii.

Peter Steyger z Oregon Hearing Research Center odpowiada na pytanie, dlaczego niedobór żelaza może być powiązany z utratą słuchu.

"Żelazo jest pierwiastkiem koniecznym do podtrzymywania normalnych funkcji układu słuchowego, tak jak z resztą w przypadku innych organów. Zbyt mała ilość żelaza we krwi może skutkować anemią, utratą hemoglobiny w czerwonych krwinkach, która odpowiedzialna jest za transport tlenu do tkanek ciała".

Za mało żelaza może także zaburzyć prawidłową pracę komórek a nawet zabić je, co również skutkować może w utracie słuchu, jeżeli ofiarą padną komórki rzęsek słuchowych w uchu wewnętrznym. "W przeciwieństwie do innych organów, rzęski słuchowe nie regenerują się w przypadku zniszczenia, zatem słuch nie może zostać przywrócony".

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze