Trwa ładowanie...

Leczenie anginy - przyczyny, objawy, powikłania

Angina jest jedną z najczęściej występujących chorób w okresie jesienno zimowym chociaż zdarza się też latem. Inaczej nazywana jest zapaleniem gardła i migdałków podniebiennych a jej przyczyną jest zakażenie paciorkowcami Streptococcus Pyogenes.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Leczenie anginy - przyczyny

Migdałki podniebienne  znajdujące się w obrębie gardła stanowią ważną część układu chłonnego gdyż pełnią rolę bariery ochronnej przed patogenami wziewnymi jak i pokarmowymi. Zbudowane są z tkanki limfatycznej, która bogata jest w komórki odpowiedzialne z niszczenie drobnoustrojów i ochronę organizmu przed infekcjami.

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła
Skuteczne domowe sposoby na ból gardła [10 zdjęć]

Ból gardła zazwyczaj wywołany jest infekcją bakteryjną lub wirusową. Gdy organizm zaatakują bakterie,...

zobacz galerię

Kiedy ilość drobnoustrojów jest zbyt duża i układ odpornościowy jest osłabiony to wówczas może dojść do rozwoju stanów zapalnych w obrębie gardła i migdałków. 

Do głównych czynników wywołujących anginę należą:

 • bakterie (przede wszystkim paciorkowce Streptococcus Pyogenes),
 • wirusy,
 • grzyby.

Angina przenoszona jest głównie drogą kropelkową (poprzez kichanie czy korzystnie z tych samych sztućców) ale może też rozwinąć się z tak zwanych bakterii uśpionych, które bytują na migdałkach.

Leczenie anginy powinnismy rozpocząć, kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy
Leczenie anginy powinnismy rozpocząć, kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy

2. Leczenie anginy – objawy

Angina objawia się w dosyć gwałtowny sposób ponieważ:

 • występuje silny ból gardła i zaczerwienienie  związane z obecnością białego nalotu na migdałkach a niekiedy czopów ropnych oraz trudności z przełykaniem,
 • pojawia się wysoka gorączka (nawet 39 stopni), rozbicie, bóle mięśniowe, dreszcze,
 • powiększają się węzły chłonne i stają się bolesne,
 • u dzieci mogą też pojawić się nudności i wymioty  a także jadłowstręt.

Wszystkie wymienione objawy nie powinny być bagatelizowane a leczenie anginy wdrożone jak najszybciej, ponieważ angina jest chorobą dającą wiele powikłań, które mogą być groźne dla zdrowia a nawet życia pacjentów.

Jak utrzymać zdrowe gardło?
Jak utrzymać zdrowe gardło? [7 zdjęć]

Często zapominamy, aby dbać o gardło dopóki nie zacznie nas boleć, puchnąć lub piec. Chore gardło potrafi...

zobacz galerię

3. Leczenie anginy –powikłania

Powikłania anginy pojawiają się wówczas gdy nie wprowadzono w odpowiednim czasie leczenia antybiotykiem. Często choroba chwilowo zanika jednak nie wyleczona w 100% nawraca w postaci powikłań. Do najczęściej występujących następstwa anginy dzielą się na ropne i nieropne.

Powikłania ropne obejmują:

 • ropień okołomigdałkowy (występuje kiedy nie zastosowano antybiotyku, dochodzi wówczas do silnego bólu gardła, obrzęku i szczękościsku,
 • zapalenie ucha środkowego (kiedy pojawiają się zaburzenia słuchu czy ropna wydzielina),
 • zapalenie zatok obocznych nosa (występuje ból głowy, katar z wydzieliną o zielonym lub żółtym zabarwieniu).

Powikłania nieropne zaś rozwijają się na skutek procesu autoimmunologicznego i należą do nich:

 • ostre kłębuszkowe zapalenie nerek (które objawia się obrzękami pod oczami, podwyższonym ciśnieniem tętniczym czy w badaniach laboratoryjnych obecnością białka w moczu, powstaje około 1-3 tygodni po przebyciu anginy),
 • gorączka reumatyczna  (która jest schorzeniem wielonarządowym i dotyczy: serca ,stawów, skóry i tkanki podskórnej. Objawia się głównie gorączką, zapaleniem stawów oraz rumieniem skóry. Pojawia się około 2-3 tygodnie po zakończeniu anginy).

Wymienione powyżej powikłania anginy mogą skutkować sepsą (posocznicą) która jest związana z zakażeniem krwi w związku z ogólną infekcją toczącą się w organizmie i może prowadzić do uszkodzenia kluczowych dla życia organów jak również śmierci.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.