Leczenie anginy - przyczyny, objawy, powikłania
Angina jest jedną z najczęściej występujących chorób w okresie jesienno zimowym chociaż zdarza się też latem. Inaczej nazywana jest zapaleniem gardła i migdałków podniebiennych a jej przyczyną jest zakażenie paciorkowcami Streptococcus Pyogenes.
1. Leczenie anginy - przyczyny
Migdałki podniebienne znajdujące się w obrębie gardła stanowią ważną część układu chłonnego gdyż pełnią rolę bariery ochronnej przed patogenami wziewnymi jak i pokarmowymi. Zbudowane są z tkanki limfatycznej, która bogata jest w komórki odpowiedzialne z niszczenie drobnoustrojów i ochronę organizmu przed infekcjami.
Kiedy ilość drobnoustrojów jest zbyt duża i układ odpornościowy jest osłabiony to wówczas może dojść do rozwoju stanów zapalnych w obrębie gardła i migdałków.
Do głównych czynników wywołujących anginę należą:
- bakterie (przede wszystkim paciorkowce Streptococcus Pyogenes),
- wirusy,
- grzyby.
Angina przenoszona jest głównie drogą kropelkową (poprzez kichanie czy korzystnie z tych samych sztućców) ale może też rozwinąć się z tak zwanych bakterii uśpionych, które bytują na migdałkach.
2. Leczenie anginy – objawy
Angina objawia się w dosyć gwałtowny sposób ponieważ:
- występuje silny ból gardła i zaczerwienienie związane z obecnością białego nalotu na migdałkach a niekiedy czopów ropnych oraz trudności z przełykaniem,
- pojawia się wysoka gorączka (nawet 39 stopni), rozbicie, bóle mięśniowe, dreszcze,
- powiększają się węzły chłonne i stają się bolesne,
- u dzieci mogą też pojawić się nudności i wymioty a także jadłowstręt.
Wszystkie wymienione objawy nie powinny być bagatelizowane a leczenie anginy wdrożone jak najszybciej, ponieważ angina jest chorobą dającą wiele powikłań, które mogą być groźne dla zdrowia a nawet życia pacjentów.
3. Leczenie anginy –powikłania
Powikłania anginy pojawiają się wówczas gdy nie wprowadzono w odpowiednim czasie leczenia antybiotykiem. Często choroba chwilowo zanika jednak nie wyleczona w 100% nawraca w postaci powikłań. Do najczęściej występujących następstwa anginy dzielą się na ropne i nieropne.
Powikłania ropne obejmują:
- ropień okołomigdałkowy (występuje kiedy nie zastosowano antybiotyku, dochodzi wówczas do silnego bólu gardła, obrzęku i szczękościsku,
- zapalenie ucha środkowego (kiedy pojawiają się zaburzenia słuchu czy ropna wydzielina),
- zapalenie zatok obocznych nosa (występuje ból głowy, katar z wydzieliną o zielonym lub żółtym zabarwieniu).
Powikłania nieropne zaś rozwijają się na skutek procesu autoimmunologicznego i należą do nich:
- ostre kłębuszkowe zapalenie nerek (które objawia się obrzękami pod oczami, podwyższonym ciśnieniem tętniczym czy w badaniach laboratoryjnych obecnością białka w moczu, powstaje około 1-3 tygodni po przebyciu anginy),
- gorączka reumatyczna (która jest schorzeniem wielonarządowym i dotyczy: serca ,stawów, skóry i tkanki podskórnej. Objawia się głównie gorączką, zapaleniem stawów oraz rumieniem skóry. Pojawia się około 2-3 tygodnie po zakończeniu anginy).
Wymienione powyżej powikłania anginy mogą skutkować sepsą (posocznicą) która jest związana z zakażeniem krwi w związku z ogólną infekcją toczącą się w organizmie i może prowadzić do uszkodzenia kluczowych dla życia organów jak również śmierci.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.