Angiografia fluoresceinowa – wskazania, przygotowanie i przebieg, powikłania

Fluoroangiografia to inaczej angiografia fluoresceinowa. Jest to badanie kontrastowe naczyń krwionośnych. Głównie obejmuje dno oka. Przeprowadza się je po wcześniejszym dożylnym podaniu barwnika – fluoresceiny. Zdjęcia dna oka wykonuje się aparatem, który zaopatrzony jest w odpowiednie filtry, umożliwiające oglądanie fluoryzującego barwnika w naczyniach krwionośnych.

Angiografia fluoresceinowa – wskazania

Angiografia fluoresceinowa to badanie oczu, które służy do oceny niewielkich zmian w naczyniach siatkówki i naczyniówki, pomaga diagnozować niektóre uszkodzenia plamki żółtej i różnicować silnie unaczynione zmiany nowotworowe. Angiografia fluoresceinowa pozwala wykryć obszary niedokrwienia siatkówki i naczyniówki oraz odróżnić miejsca świeżego zapalenia od starych zmian bliznowatych lub ognisk zwyrodnienia dna oka.

Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków

Zmień swoje nawyki, czyli codzienne czynności, które poprawią kondycję twoich oczu

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dobra kondycja oczu jest niezbędna do prawidłowego widzenia. Zaburzenia z nim związane mogą nie tylko utrudniać...

Wskazaniami do wykonania badania angiografii fluoresceinowej są:

Angiografia fluoresceinowa jest wykonywana na zlecenie lekarza okulisty.

Angiografia fluoresceinowa – przygotowanie i przebieg

Przed badaniem angiografii fluoresceinowej należy maksymalnie rozszerzyć źrenicę kroplami krótko działającymi. Aby nie wystąpiły nudności i wymioty, przed angiografią oka nie należy jeść obfitego posiłku. Badanie poprzedzające fluoroangiografię to badanie dna oka.

Pacjent siada przed aparatem do robienia zdjęć dna oka, opierając brodę i czoło na podpórkach. Głowa badanego przez cały czas powinna być unieruchomiona, a on powinien patrzeć na punkt wskazany przez lekarza. Osobie badanej do żyły łokciowej podaje się środek cieniujący (fluoresceina). Wprowadza się go bardzo szybko, by otrzymać falę krwi z odpowiednim stężeniem barwnika. Od momentu podania kontrastu wykonuje się automatycznie serię zdjęć. Przez pierwsze dwie minuty wykonuje się 2,3 zdjęcia w ciągu sekundy. Następnie co sekundę, potem co kilka sekund. Po pięciu minutach wykonuje się zdjęcia co 30 minut.

Badanie angiografii fluoresceinowej trwa zwykle 1,5 lub 2 godziny. Wykonywaniu zdjęć dna oka towarzyszy błysk i trzask aparatu fotograficznego. U małych dzieci, ze względu na nieumiejętność współpracy podczas badania, fluoroangiografię wykonuje się niezwykle rzadko. Wynik badania angiografii fluoresceinowej przekazywany jest w formie opisu, niekiedy z dołączonymi zdjęciami.

Lekarza należy poinformować o:

  • skłonności do krwawień;
  • alergii, np. na niektóre leki;
  • dolegliwościach, które nagle pojawiają się podczas badania, np. dreszcze, nudności.

Angiografia fluoresceinowa – powikłania

Po angiografii fluoresceinowej skóra, spojówka oka i śluzówka są żółte z powodu nagromadzenia się barwnika. Fluoresceina opuszcza organizm przez nerki, dlatego przez jedną dobę mocz ma intensywnie żółte zabarwienie. Fakt ten nie powinien niepokoić badanego.

Fluoresceina może wywołać nudności i wymioty, jeśli badany był po obfitym posiłku. Wprowadzony dożylnie barwnik jest na ogół dobrze tolerowany przez ustrój. Wyjątkowo mogą pojawić się objawy uczuleniowe, takie jak wysypka, dreszcze, duszność, które wymagają natychmiastowego podania innych leków. U pacjentów z niewykrytą jaskrą zamkniętego kąta przy prawidłowym ciśnieniu ocznym mogą wystąpić powikłania po podaniu leków rozszerzających źrenicę. W wyniku tego może nastąpić jatrogenny atak jaskry, który objawia się poprzez silny ból oka i niekiedy ból głowy, a także pogorszenie widzenia. Czasem mogą wystąpić nudności i wymioty.

Gałka oczna jest twarda z powodu wysokiego ciśnienia ocznego. Atak występuje najczęściej kilka godzin po podaniu leków rozszerzających źrenicę. W razie ataku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem okulistą.

Fluoroangiografia może być wykonywana wielokrotnie. Przeprowadza się ją u osób w każdym wieku.

Redakcja abcZdrowie.p, 3 tygodnie temu

Bibliografia

  • Berkow J., Flower R., Kelly J., Orth D. Angiografia fluoresceinowa i indocyjaninowa - technika i interpretacja, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2003, ISBN 83-89009-16-1
  • Chapman S., Nakielny R. Metody obrazowania radiologicznego, Medycyna Praktyczna, Kraków 2006, ISBN 83-89015-89-7
  • Wicke L. Atlas anatomii radiologicznej, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-019-1

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Angiografia fluoresceinowa – wskazania, przygotowanie i przebieg, powikłania
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Angiografia fluoresceinowa – wskazania, przygotowanie i przebieg, powikłania
Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Angiografia fluoresceinowa

Angiografia oka

Angiografia oka

Czarno-biały obraz siatkówki oka powstały w efekcie angiografii fluoresceinowej.

Badania

Angiografia nerkowa

wieku i jeśli jest taka potrzeba, może być powtarzane. Wskazania i przeciwwskazania do angiografii nerkowej Badanie unaczynienia nerek umożliwia (...) w II połowie cyklu menstruacyjnego, u których zaistniała możliwość...

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Powikłania po ablacji (WIDEO)

Powikłania po ablacji (WIDEO) Odtwórz wideo

przedsionków. Ze względu na wysokiej jakości sprzęt medyczny ryzyko powikłań po zabiegu ablacji jest niezmiernie niskie, jednak wielu pacjentów (...) powikłań po ablacji wynosi mniej niż 1%. Ablacja jest jednak zabiegiem...

Leczenie kanałowe zęba - przebieg, wskazania, powikłania

Ząb leczony kanałowo

Ząb leczony kanałowo

Zęby „martwe" leczy się kanałowo.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Cystoskop

Cystoskop

Wziernik stosowany do cystoskopii wprowadza się przez cewkę do pęcherza moczowego.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Co to jest cystoskopia? (WIDEO)

Co to jest cystoskopia? (WIDEO) Odtwórz wideo

i guzów pęcherza moczowego. Wskazania do wykonania badania to również: bolesne oddawanie moczu, podejrzenie kamicy dróg moczowych, zakażenie dróg moczowych, pobranie wycinka histopatologicznego. Jak przebiega cystoskopia?