Angiografia naczyń obwodowych
Angiografia naczyń obwodowych jest badaniem wykonywanym w przypadku podejrzenia stanów patologicznych w naczyniach, np. zwężenie ścian, nieprawidłowy kształt, zamknięcia. Badanie angiograficzne dotyczy najczęściej naczyń kończyn dolnych i górnych, naczyń szyjnych i mózgowych, a także aorty. Dzięki badaniu możliwe jest wykrycie guza mózgu, wątroby, tętnic nerkowych, tętniaka aorty oraz zmian miażdżycowych w naczyniach szyjnych. Angiografia pozwala nie tylko na wykrycie zmian patologicznych, ale także na poznanie ich rozmiarów i ustalenie zasięgu leczenia operacyjnego, jeśli istnieje taka konieczność.
1. Przeciwwskazania do angiografii naczyń obwodowych
Angiografia naczyń obwodowych umożliwia także wprowadzanie leków bezpośrednio do chorych naczyń. Jest to możliwe dzięki specjalnemu cewnikowi. Niestety, nie wszyscy pacjenci mogą przystąpić do tego badania. Angiografii nie wykonuje się w kilku przypadkach:
- u osób z wolem nadczynnym tarczycy, które są uczulone na jodowe środki kontrastowe;
- u osób z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi;
- u pacjentów ze skazą krwotoczną;
- u pacjentów z alergią lub uczuleniem na leki.
2. Przygotowanie do angiografii naczyń obwodowych
Pacjent przed badaniem powinien poinformować lekarza o wszystkich przebytych do tej pory badaniach, a także o czynnikach, które dyskwalifikują go w przystąpieniu do badania. Kobiety w ciąży lub w drugiej fazie cyklu miesięcznego (jeśli zaistniała możliwość zapłodnienia) nie mogą przystąpić do badania.
Badanie naczyń obwodowych wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent powinien być na czczo. Badanie należy poprzedzić innymi. Badania dodatkowe zależą od rodzaju angiografii i pacjent zostaje na nie skierowany na polecenie lekarza. Po badaniu angiograficznym należy zostać w szpitalu przez 24 godziny i starać się nie wykonywać gwałtownych ruchów ciałem. Powikłania pojawiają się bardzo rzadko, najczęściej są to objawy wtórne po podaniu kontrastu (wysypka, obrzęk, zawroty głowy, nudności).
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.