Trwa ładowanie...

Angiografia naczyń obwodowych

Avatar placeholder
05.09.2013 14:36
Angiografia naczyń obwodowych
Angiografia naczyń obwodowych

Angiografia naczyń obwodowych jest badaniem wykonywanym w przypadku podejrzenia stanów patologicznych w naczyniach, np. zwężenie ścian, nieprawidłowy kształt, zamknięcia. Badanie angiograficzne dotyczy najczęściej naczyń kończyn dolnych i górnych, naczyń szyjnych i mózgowych, a także aorty. Dzięki badaniu możliwe jest wykrycie guza mózgu, wątroby, tętnic nerkowych, tętniaka aorty oraz zmian miażdżycowych w naczyniach szyjnych. Angiografia pozwala nie tylko na wykrycie zmian patologicznych, ale także na poznanie ich rozmiarów i ustalenie zasięgu leczenia operacyjnego, jeśli istnieje taka konieczność.

spis treści

1. Przeciwwskazania do angiografii naczyń obwodowych

Angiografia naczyń obwodowych umożliwia także wprowadzanie leków bezpośrednio do chorych naczyń. Jest to możliwe dzięki specjalnemu cewnikowi. Niestety, nie wszyscy pacjenci mogą przystąpić do tego badania. Angiografii nie wykonuje się w kilku przypadkach:

2. Przygotowanie do angiografii naczyń obwodowych

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Pacjent przed badaniem powinien poinformować lekarza o wszystkich przebytych do tej pory badaniach, a także o czynnikach, które dyskwalifikują go w przystąpieniu do badania. Kobiety w ciąży lub w drugiej fazie cyklu miesięcznego (jeśli zaistniała możliwość zapłodnienia) nie mogą przystąpić do badania.

Badanie naczyń obwodowych wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent powinien być na czczo. Badanie należy poprzedzić innymi. Badania dodatkowe zależą od rodzaju angiografii i pacjent zostaje na nie skierowany na polecenie lekarza. Po badaniu angiograficznym należy zostać w szpitalu przez 24 godziny i starać się nie wykonywać gwałtownych ruchów ciałem. Powikłania pojawiają się bardzo rzadko, najczęściej są to objawy wtórne po podaniu kontrastu (wysypka, obrzęk, zawroty głowy, nudności).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze