Trwa ładowanie...

Angiografia naczyń obwodowych

Angiografia naczyń obwodowych jest badaniem wykonywanym w przypadku podejrzenia stanów patologicznych w naczyniach, np. zwężenie ścian, nieprawidłowy kształt, zamknięcia. Badanie angiograficzne dotyczy najczęściej naczyń kończyn dolnych i górnych, naczyń szyjnych i mózgowych, a także aorty. Dzięki badaniu możliwe jest wykrycie guza mózgu, wątroby, tętnic nerkowych, tętniaka aorty oraz zmian miażdżycowych w naczyniach szyjnych. Angiografia pozwala nie tylko na wykrycie zmian patologicznych, ale także na poznanie ich rozmiarów i ustalenie zasięgu leczenia operacyjnego, jeśli istnieje taka konieczność.

spis treści

1. Przeciwwskazania do angiografii naczyń obwodowych

Angiografia naczyń obwodowych umożliwia także wprowadzanie leków bezpośrednio do chorych naczyń. Jest to możliwe dzięki specjalnemu cewnikowi. Niestety, nie wszyscy pacjenci mogą przystąpić do tego badania. Angiografii nie wykonuje się w kilku przypadkach:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Przygotowanie do angiografii naczyń obwodowych

Pacjent przed badaniem powinien poinformować lekarza o wszystkich przebytych do tej pory badaniach, a także o czynnikach, które dyskwalifikują go w przystąpieniu do badania. Kobiety w ciąży lub w drugiej fazie cyklu miesięcznego (jeśli zaistniała możliwość zapłodnienia) nie mogą przystąpić do badania.

Badanie naczyń obwodowych wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent powinien być na czczo. Badanie należy poprzedzić innymi. Badania dodatkowe zależą od rodzaju angiografii i pacjent zostaje na nie skierowany na polecenie lekarza. Po badaniu angiograficznym należy zostać w szpitalu przez 24 godziny i starać się nie wykonywać gwałtownych ruchów ciałem. Powikłania pojawiają się bardzo rzadko, najczęściej są to objawy wtórne po podaniu kontrastu (wysypka, obrzęk, zawroty głowy, nudności).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza