Trwa ładowanie...

Angiografia naczyń obwodowych - charakterystyka, wskazania, przebieg, przygotowanie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
Katarzyna Wąś-Zaniuk 19.01.2024 17:17
Angiografia naczyń obwodowych jest procedurą diagnostyczną wykonywaną u pacjentów z podejrzeniem stanów patologicznych w naczyniach.
Angiografia naczyń obwodowych jest procedurą diagnostyczną wykonywaną u pacjentów z podejrzeniem stanów patologicznych w naczyniach. (Adobe stock)

Angiografia naczyń obwodowych jest procedurą diagnostyczną wykonywaną u pacjentów z podejrzeniem stanów patologicznych w naczyniach. Badanie to pozwala zobaczyć, czy u danej osoby występują jakiekolwiek nieprawidłowości, zwężenia ścian lub zamknięcia.

spis treści

1. Czym jest angiografia naczyń obwodowych?

Angiografia naczyń obwodowych to badanie radiologiczne, które umożliwia ocenę struktury naczyń krwionośnych w różnych obszarach ciała, zwykle naczyń kończyn dolnych lub górnych, naczyń szyjnych i mózgowych. Metoda pozwala zdiagnozować stany patologiczne w obrębie naczyń krwionośnych np. zwężenie ścian, nieprawidłowy kształt, zamknięcia.

Dzięki tej procedurze możliwe jest również zdiagnozowanie nowotworu mózgu, guza wątroby, tętniaka aorty, zmian spowodowanych przewlekłą choroba zapalną tętnic. Oprócz tego, angiografia naczyń obwodowych jest przydatna lekarzom do określenia zasięgu leczenia operacyjnego, jeśli istnieje taka konieczność.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Aby uzyskać lepszy i bardziej szczegółowy obraz naczyń, do organizmu wprowadza się kontrastowy środek cieniujący. Najczęściej jest to jodowany środek kontrastowy, który jest wstrzykiwany do naczyń krwionośnych .

2. Wskazania do przeprowadzenia angiografii naczyń obwodowych

Angiografię naczyń obwodowych warto wykonać w przypadku podejrzenia następujących problemów zdrowotnych:

3. Jak przebiega procedura angiografii naczyń obwodowych?

Co warto wiedzieć o przebiegu badania angiograficznego? Angiografia naczyń obwodowych jest niezwykle ważną procedurą diagnostyczną, która dostarcza ważnych informacji na temat stanu naczyń krwionośnych.

Procedura ta jest często stosowana w przypadku podejrzenia chorób naczyń obwodowych, takich jak zwężenia naczyń krwionośnych, zmiany miażdżycowe, zakrzepica, tętniaki. Po wstrzyknięciu kontrastu, lekarz wykonuje serię zdjęć rentgenowskich. Obrazy te pozwalają na obserwację przepływu krwi w naczyniach i identyfikację ewentualnych problemów, takich jak zwężenia. Na badanie należy zgłosić się na czczo.

4. Przeciwwskazania do angiografii naczyń obwodowych

Angiografii naczyń obwodowych nie powinno wykonywać się u pacjentów:

Kolejne przeciwwskazanie do wykonania angiografii naczyń obwodowych stanowi niedawno przebyty zawał serca. Badaniu nie powinny poddawać się także pacjentki ciężarne oraz kobiety w drugiej fazie cyklu miesięcznego (jeśli zaistniała możliwość zapłodnienia).

5. Przygotowanie do angiografii naczyń obwodowych

Przed badaniem lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, celem uzyskania informacji o wszelkich przebytych dotychczas badaniach oraz chorobach. Pacjent przed badaniem powinien poinformować specjalistę o ewentualnych alergiach i aktualnie przyjmowanych lekach.

Angiografia naczyń obwodowych wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Ponieważ procedurę wykonuje się na czczo, pacjent ostatni posiłek powinien spożyć 8-12 godzin przed rozpoczęciem badania. Po przeprowadzeniu badania angiograficznego pacjent powinien pozostać w placówce medycznej przez 24 godzin.

Chociaż powikłania po przeprowadzeniu tego badania diagnostycznego zdarzają się sporadycznie, zawsze istnieje pewne ryzyko objawów wtórnych po podaniu kontrastu. Objawy wtórne, które mogą wystąpić po podaniu środka kontrastowego to między innymi:

W razie wystąpienia takich objawów, pacjent powinien jak najszybciej skontaktować się z personelem medycznym.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze