Przerażająca wizja. Tak w przyszłości będą wyglądać kobiety?
Firma produkująca meble stworzyła trójwymiarowy model człowieka przyszłości. Anna 2100 obrazuje skutki pandemicznej zmiany modelu pracy. Godziny spędzone przed komputerem mają spowodować wykształcenie się groteskowego garbu, dłoni zakończonych szponiastymi palcami oraz permanentnie zaczerwienionych spojówek i ciemnych obwódek wokół oczu.
1. Godziny spędzone przed ekranem. Oto skutki
Firma meblarska Furniture at Work pokazała, jak będzie wyglądać człowiek przyszłości, który nieprzerwanie pracuje w tzw. modelu home office. Jak twierdzi, po badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie w Leeds, które wykazały, że jedna trzecia brytyjskich pracowników biurowych nie ma wydzielonego miejsca do pracy w domu, firma postanowiła stworzyć model obrazujący skutki m.in. niewłaściwej postawy ciała podczas pracy.
"Anna wykazuje wiele skutków fizycznych konsekwentnego korzystania z technologii, ekspozycji na ekran i złej postawy, a także wykazuje potencjalne problemy ze zdrowiem psychicznym" – zwraca uwagę Furniture at Work.
W symulacji Annę pokazano jako kobietę w średnim wieku, która siedzi ze skrzyżowanymi nogami na łóżku przed laptopem. Ma pochyloną głowę, jest zgarbiona, a obok niej leży opakowanie ciastek. Długie godziny wpatrywania się w ekran sprawiają, że ma zaczerwienione spojówki i opuchnięte powieki oraz sine worki pod oczami.
Dłoń godzinami zaciśnięta na komputerowej myszce sprawia, że palce stają się wydłużone i zgięte w stawach, przypominając szpony drapieżnika. Siedzący tryb życia i całe dnie spędzone w pomieszczeniu sprawiają, że Anna ma nadwagę i spuchnięte wskutek zaburzeń krążenia nogi, osłabiony układ odpornościowy, a także może zmagać się ze stanami depresyjnymi i uczuciem niepokoju.
2. Nie bądź jak Anna 2100. Eksperci radzą
Model człowieka z niedalekiej przyszłości sprawił, że w mediach społecznościowych zawrzało. Pojawiły się zarzuty skierowane do Furniture at Work, wskazujące, że Anna 2100 to "korporacyjna propaganda" mająca zachęcić pracowników do powrotu do biura.
Jednak cytowani przez "Daily Mail" eksperci zwracają uwagę, że spędzanie czasu przed komputerem, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie mamy dobrze zorganizowanego miejsca do pracy, wiąże się z szeregiem potencjalnych skutków dla zdrowia. Zachęcają, by pamiętać o robieniu sobie przerw od ekranu.
- Pracownicy zdalni powinni robić regularne przerwy na rozciąganie i poruszanie się, aby uniknąć bólu pleców i szyi – mówi Brian Clark z United Medical Education.
Z kolei Sarah Gibson z Proactive Healthcare przypomina o stosowaniu prostej zasady 20-20-20.
- Przestrzeganie zasady 20-20-20 to świetny sposób na dbanie o oczy, jeśli spędzasz długi czas, wpatrując się w ekrany – mówi. - Odwracaj wzrok od ekranu co 20 minut, przez 20 sekund skupiając wzrok się na czymś oddalonym o 20 stóp (ok. sześć metrów, przyp. red.) – tłumaczy.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.