Trwa ładowanie...

Coraz mniejsza skuteczność antybiotyków

Narodowy Instytut Leków alarmuje, iż bakterie, w tym pałeczki zapalenia płuc, gronkowce i pneumokoki, bardzo szybko uodparniają się na antybiotyki, przez co bardzo często stosowanie tych leków nie przynosi korzystnych rezultatów, a wręcz przeciwnie – niszczy naturalną florę naszego organizmu.

Zobacz film: "Na co uważać, zażywając antybiotyki?"

spis treści

1. Co to są antybiotyki?

Antybiotyki to leki, które są skuteczne w leczeniu infekcji bakteryjnej, o ile rodzaj antybiotyku dobrany jest odpowiednio do szczepu bakterii. Infekcja wirusowa nie powinna być leczona antybiotykiem, gdyż lek ten nie działa na wirusy.

2. Skuteczność antybiotyków

Stosowanie antybiotyków w przypadku zapalenia gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli, a także przy przeziębieniach i katarze jest często bezzasadne, gdyż w większości przypadków dolegliwości te są na podłożu wirusowym, co znaczy, że antybiotyk nic tu nie pomoże. Mimo tego, nadużywanie antybiotyków jest powszechnym problemem w całej Europie, a w szczególności w Polsce, która jest jednym z krajów, w których najczęściej sięga się po ten rodzaj leków. Aby odpowiednio dobrać antybiotyk, niezbędne jest pobranie posiewu, który da informację o rodzaju drobnoustrojów atakujących organizm. Problem polega na tym, że lekarze bardzo rzadko zlecają takie badanie lub robią to dopiero po nieudanej próbie leczenia antybiotykiem. Co więcej, często zdarza się, że lekarz przepisuje antybiotyk mimo świadomości, iż chorobę wywołały wirusy.

3. Zagrożenia wynikające z antybiotykoterapii

Skutkiem ubocznym stosowania antybiotyków jest niszczenie flory naturalnej naszego organizmu. Eliminowane bakterie pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, a także biorą udział w obronie organizmu przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Z tego względu po antybiotykoterapii jesteśmy osłabieni i narażeni między innymi na grzybice.

4. Bakterie odporne na antybiotyki

Bakterie cały czas ewoluują uodparniając się na antybiotyki. Pałeczki zapalenia płuc są w Polsce poważnym problemem, gdyż uodporniły się już na wszystkie antybiotyki z grupy beta-laktamów, a także wiele innych. W środowisku poza szpitalnym odporność na antybiotyki gronkowców złośliwych wynosi 20%, a w szpitalach aż 80%. Problem stanowią również pneumokoki. Niektóre bakterie są obecnie niewrażliwe na wszystkie dostępne antybiotyki.

Być może Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach uświadomi społeczeństwu skalę problemu, jakim jest niewłaściwe stosowanie antybiotyków, a także skłoni do szukania innych metod leczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza