Trwa ładowanie...

Antykoncepcja dla nastolatków

Nie jest tajemnicą, że współcześnie młodzież coraz szybciej i chętniej rozpoczyna życie seksualne. I – ku niezadowoleniu rodziców – nie byłoby w tym nic złego, gdyby podejmowali próby współżycia płciowego rozsądnie, mając na uwadze jego konsekwencje. Antykoncepcja nie jest dla młodych ludzi tematem obcym. Nieznajome są raczej jej metody, które dla tak młodego wieku są najlepsze. Jakie zabezpieczenie przed ciążą jest najlepsze dla nastolatków?

Zobacz film: "Alkohol i seks"

spis treści

1. Metody antykoncepcji dla nastolatków

Antykoncepcja hormonalna jest coraz powszechniejszą formą zapobiegania ciąży. Szczególnie chętnie wybierana jest przez kobiety, które ukończyły 20 rok życia i żyją w stałych związkach partnerskich.

Bezpieczny seks
Bezpieczny seks

Antykoncepcja jest dla wielu młodych ludzi tematem tabu. Coraz więcej nastolatków zaczyna współżycie

zobacz galerię

Ale naklejanie plastrów antykoncepcyjnych czy też łykanie pigułek antykoncepcyjnych kusi wygodą także młodsze wielbicielki miłosnych uniesień. Nastoletni organizm nie jest jednak gotowy na tak dużą dawkę hormonów. Młode dziewczęta wciąż dojrzewają, ich układ hormonalny pracuje nieco inaczej niż u ich starszych koleżanek. Doustną antykoncepcję mogą wprawdzie przyjmować już 16-17-latki, ale pod warunkiem, że mają regu larne cykle. Niemniej jednak lekarze zalecają wstrzymanie się z hormonami do 18-19 roku życia, gdy rozwój płciowy wchodzi w ostatni etap. Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych dla młodych kobiet są podawane w nieco mniejszych dawkach. Metody naturalne zapobiegania ciąży mogą być proponowane osobom cierpliwym, systematycznym i wiodącym w miarę uregulowane życie seksualne. I choć wiele dziewcząt może pochwalić się takimi cechami, nie wszystkie zainteresowane tematem antykoncepcji nastolatki mają ochotę i pamięć do codziennego rytuału mierzenia temperatury, badania śluzu i wnikliwej obserwacji własnego organizmu. Antykoncepcja naturalna, w tym popularny kalendarzyk, nie sprawdza się przy nieznajomości organizmu i spontaniczności, która jest domeną nastolatków. Przede wszystkim jednak cykle menstruacyjne młodych, dojrzewających jeszcze dziewcząt, nie zawsze są regularne. Łatwo są też zaburzane przez stresy i infekcje. Należy pamietać, że metody naturalnej antykoncepcji nie są wystarczająco skuteczne i należy zawsze dodatkowo skorzystać z bardziej konwencjonalnej metody.

Prezerwatywy wydają się więc być idealną antykoncepcją dla nastolatków. Nie tylko zabezpieczają przed ciążą, ale też chronią przed większością chorób przenoszonych drogą płciową. Środki chemiczne, jak globulki, żele czy płyny plemnikobójcze, nie są wystarczającą formą antykoncepcji (ich wskaźnik Pearlawynosi aż 6.0-26.0), dlatego warto stosować je w połączeniu z prezerwatywą. Młode osoby nie darzą tej metody antykoncepcji sympatią. Mimo to powinny pamiętać, że prezerwatywy są jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania ciąży.

2. Antykoncepcja awaryjna

Świadomość na temat życia seksualnego wśród młodzieży jest wciąż niska. Edukacja seksualna w szkole wciąż stoi na niskim poziomie, którego z pewnością nie podnosi ignorancja młodzieży. Także rozpowszechnianie tematyki antykoncepcji nie przynosi rezultatów. Dlatego popularna stała się metoda antykoncepcji „po”, polegająca na zażyciu tabletki zapobiegającej jajeczkowaniu i zapłodnieniu do 72 godzin po stosunku. Ta metoda sprawdza się także, gdy zdarzy się „wypadek”, np. pęknie prezerwatywa. Przy tej metodzie należy być jednak bardzo ostrożnym. Pigułek nie można przyjmować zbyt często, bo w dużym stopniu ingerują w młody organizm, powodując nieprzyjemne i niepokojące skutki uboczne.

Antykoncepcja dla nastolatek i nastolatków jest uboga w propozycje, jednak nie może być przez młode osoby pomijana, gdy planują rozpoczęcie życia seksualnego. Dzięki prezerwatywom i środkom plemnikobójczym szanse na nastoletnią ciążę maleją, a tym samym nastolatki mogą w pełni korzystać z uroków młodości.

Jeżeli żadna z powyższych metod antykoncepcji nie jest z jakichś przyczyn wskazana lub dziewczyna przerwała już w przeszłości ciążę, lekarz może zalecić stosowanie wkładki domacicznej (zazwyczaj niezalecanej dla kobiet nieposiadających dzieci), zastrzyków antykoncepcyjnych lub implantów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Magdalena Boniuk
Następny artykuł: Jej punkt widzenia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza