Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Antykoncepcja po porodzie – kiedy i jaka jest najlepsza?

Avatar placeholder
12.12.2023 08:15
Antykoncepcja po porodzie
Antykoncepcja po porodzie (Zdjęcie autorstwa TaniaVdB / CC0 1.0)

Antykoncepcja po porodzie to temat, który wywołuje różne pytania. Wiele kobiet zastanawia się, jaka metoda zabezpieczania się przed kolejną, nieplanowaną ciążą będzie najlepsza, ale i bezpieczna dla dziecka karmionego piersią. Jakie są dostępne rozwiązania?

spis treści

1. Kiedy jest konieczna antykoncepcja po porodzie?

Antykoncepcja po porodzie jest konieczna, jeśli kobieta nie planuje kolejnej ciąży. Powinna ją jednak stosować także każda para, która rozważa posiadanie następnego potomka pamiętając, że po porodzie nie należy się z tym spieszyć. Po narodzinach dziecka organizm kobiety potrzebuje czasu, by zregenerować się i wrócić do formy sprzed ciąży.

Kiedy można wrócić do aktywności seksualnej po porodzie? Zdecydowanie po połogu, to jest po 6. tygodniach od porodu. W tym okresie nie zaleca się współżycia, na co wpływ mają zmiany, jakie zaszły w kobiecych narządach rodnych. Aby uniknąć dyskomfortu i komplikacji, przed powrotem do współżycia zaleca się odbycie kontroli ginekologicznej: po 4–6 tygodniach od cesarskiego cięcia lub 6–8 tygodniach po porodzie siłami natury.

2. Antykoncepcja po porodzie – jaka najlepsza?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

To, jaka metoda antykoncepcji po porodzie jest najlepsza, zależy od kilku czynników. Kluczowe jest, czy świeżo upieczona mama karmi dziecko piersią. Wiele zależy także od tego, czy menstruacja wróciła zaraz po połogu, to jest 6. tygodniach po porodzie, czy miesiączka nie pojawia się znacznie dłużej.

Oznacza to, że antykoncepcja po porodzie i podczas karmienia piersią, ale i w każdej innej sytuacji, powinna być dobrana indywidualnie dla każdej kobiety (podczas kontrolnej wizyty ginekologicznej odbywającej się pod koniec połogu). Decyzja powinna zostać podjęta wraz z ginekologiem, po uwzględnieniu czynników zdrowotnych i indywidualnych preferencji kobiety oraz przeprowadzeniu badania ginekologicznego.

3. Antykoncepcja po porodzie – metody dla niekarmiących piersią

Kobiety, które nie karmią swoich dzieci piersią, mogą rozważyć różne metody antykoncepcji, zarówno hormonalne, jak i mechaniczne, takie jak:

  • jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne po porodzie zawierające estrogen i progesteron (będący progestagenem),
  • wkładki domaciczne zakładane po obkurczeniu się macicy,
  • plastry antykoncepcyjne po porodzie przyklejane na ciało, na przykład na ramieniu lub brzuchu,
  • krążki dopochwowe umieszczane w pochwie na 3 tygodnie,
  • zastrzyki hormonalne podawane raz na 3 miesiące,
  • implanty hormonalne zakładane podskórnie na okres kilku lat (nawet 3),
  • prezerwatywy,
  • kapturki naszyjkowe nakładane na szyjkę macicy,
  • gąbki dopochwowe ze środkiem plemnikobójczym.

Trzeba pamiętać, że niektóre środki mechaniczne mają tę zaletę, że nie tylko nie ingerują w gospodarkę hormonalną, ale i chronią przed infekcjami intymnymi, na które kobiety po porodzie są bardziej narażone. A stosunek przerywany? Ten, z uwagi na niską skuteczność, nie jest uznawany za metodę antykoncepcji po porodzie.

4. Antykoncepcja po porodzie dla karmiących

Gdy kobieta karmi dziecko piersią, nie może stosować klasycznych rozwiązań antykoncepcji hormonalnej. Ma to związek z negatywnym wpływem na laktację (estrogen blokuje laktację) oraz możliwość przenikania do mleka matki, a co za tym idzie, do organizmu dziecka.

Antykoncepcja podczas karmienia obejmuje takie metody jak:

  • antykoncepcja mechaniczna, głównie prezerwatywy, kapturek naszyjkowy, gąbki dopochwowe, kapturek dopochwowy, wkładki domaciczne. Środki można stosować po zakończenia krwawienia związanego z okresem połogu,
  • antykoncepcja hormonalna, obejmująca jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne dla karmiących (tzw. mikropigułki), zawierające tylko progestagen (progesteron), zastrzyki hormonalne zawierające wyłącznie progestagen, implant hormonalny zawierający sam progestagen, wkładka domaciczna, która uwalnia progestagen (spirala po porodzie może być założona po obkurczeniu się macicy i ustabilizowaniu laktacji). Nie zaleca się stosowania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych, które zawierają estrogen.

Jeśli chodzi o naturalne metody antykoncepcji po porodzie (tzw. kalendarzyk), są one zwykle mało skuteczne, ponieważ trudno jest wyliczyć dni płodne na podstawie obserwacji śluzu, położenia szyjki macicy i pomiaru temperatury.

Antykoncepcja przy karmieniu piersią wymaga poruszenia jeszcze jednej kwestii. Chodzi o powszechne przekonanie, że laktacja i karmienie piersią chronią przed zajściem w ciążę. To mit.

Karmienia piersią owszem, oznacza mniejsze szanse na poczęcie, ponieważ hormon odpowiedzialny za laktację – prolaktyna - hamuje jajeczkowanie i uniemożliwia owulację, ale zdecydowanie nie daje pewności, że nie dojdzie do zapłodnienia. Karmienie piersią nie chroni zatem przed ponownym zajściem w ciążę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze