Trwa ładowanie...

Aparat retencyjny (retainter) - rodzaje, wskazania, działanie, czas noszenia, cena

 Paula Jakubasik
12.06.2023 13:49
Aparat retencyjny (retainter) to ostatni etap leczenia ortodontycznego.
Aparat retencyjny (retainter) to ostatni etap leczenia ortodontycznego. (Adobe Stock)

Aparat retencyjny (retainter) to urządzenie zakładane na zęby tuż po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Ma na celu utrwalenie efektów leczenia i przeciwdziałanie przesuwaniu się zębów. Ile kosztuje aparat retencyjny i jak długo trzeba go nosić?

spis treści

1. Co to jest aparat retencyjny i dlaczego się go stosuje?

Aparat retencyjny (retainter) to specjalne urządzenie przytwierdzane do zębów lub zakładane na określony czas w ciągu doby. Jego zadaniem jest utrzymanie efektów leczenia ortodontycznego po zdjęciu aparatu stałego.

Zapobiega przesunięciu się zębów w miejsca, w których znajdowały się przed korektą zgryzu. Retainter jest ostatnim etapem leczenia, którego nie należy pomijać. Niestety wciąż wiele osób tkwi w błędnym przekonaniu, że leczenie ortodontyczne gwarantuje trwałe efekty, a aparat retencyjny nie jest do niczego potrzebny.

2. Jak długo nosi się aparat retencyjny?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Aparat retencyjny należy nosić od momentu zakończenia leczenia ortodontycznego. Zwykle jest on zakładany po higienizacji zębów, czyli skalingu, piaskowaniu i fluoryzacji.

Retencja jest dobierana indywidualnie w zależności od wieku, zastosowanej metody korekty i tego, jak zaawansowaną wadę zgryzu miał pacjent. W związku z tym retainer może być noszony przez kilka miesięcy, lat lub stale, do końca życia.

W większości przypadków korzystanie z aparatu retencyjnego jest konieczne przez połowę czasu, który został przeznaczony na leczenie ortodontyczne.

Początkowo urządzenie nosi się przez całą dobę z przerwą na posiłki, natomiast po kilku miesiącach częstotliwość ta ulega zmniejszeniu na przykład o połowę, wówczas pacjenci zakładają retainer jedynie na noc.

3. Rodzaje aparatów retencyjnych

Istnieją dwa podstawowe rodzaje retainerów - stałe i ruchome. Stałe aparaty retencyjne mają kształt cienkiego łuku, który przytwierdza się do wewnętrznej strony zębów.

Są przyklejane na określony czas, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o ich zakładaniu. Jedyną wadą jest utrudnienie w zakresie utrzymania higieny zębów czy zastosowania leczenia stomatologicznego.

Aparaty retencyjne ruchome to wyjmowane płytki lub szyny obejmujące cały łuk zębowy. Płytka Hawleya idealnie przylega do zębów i podniebienia, nie hamuje też wzrostu zębów.

Szyny termoformowalne to przezroczyste nakładki na zęby, które okrywają cały łuk. Są dostosowane do zgryzu i tworzone indywidualnie dla każdego pacjenta. Niestety zdarza się, że ulegają przebarwieniu lub pękają.

Należy pamiętać, że dobór konkretnego aparatu retencyjnego zależy od decyzji ortodonty. Podejmuję on ją w zależności od potrzeb pacjenta, rodzaju wady zgryzu w przeszłości i zastosowanej metody leczenia.

4. Czy aparat retencyjny wyprostuje zęby?

Retainer nie jest noszony w celu wyprostowania zębów czy zmiany ich ułożenia. Urządzenie to ma na celu jedynie utrwalenie efektów zastosowanej korekty zgryzu.

Bez względu na rodzaj, konstrukcja retainera nie pozwala na przesuwanie zębów. W związku z tym aparat retencyjny nie poprawia uzyskanego efektu leczenia, ale utrzymuje rezultaty i przeciwdziała nawrotowi wady.

5. Ile kosztuje aparat retencyjny?

Cena aparatu retencyjnego wynosi około 500 złotych, koszt ten powinien zostać uwzględniony przy planowanym kosztorysie całego leczenia ortodontycznego.

Retainer nieco zwiększa cenę korekty wady, ale jest to niezbędny element, który pozwoli nam cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata, bez obawy o zaprzepaszczenie efektów wieloletniego leczenia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze