Przejdź na WP

Apraksja – charakterystyka, przyczyny, rodzaje, diagnoza, leczenie

Apraksja należy do jednego z rodzajów zaburzeń neurologicznych. Charakteryzuje się niezdolnością lub trudnością z wykonywaniem znanych ruchów na komendę. Trudności może powodować wiązanie sznurowadeł, wskazywanie czegoś palcem a nawet wypowiadanie słów. Jak powstaje apraksja? Jakie są jej przyczyny? Czy można ją leczyć?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Objawy udaru - nie czekaj z wizytą w szpitalu"

spis treści

1. Apraksja – charakterystyka

Apraksja jest zaburzeniem neurologicznym. Objawia się trudnościami w wykonywaniu znanych nam czynności. Mózg ma trudności w wykonywaniu ich na komendę. Osoba, która cierpi na apraksję ma trudności w jednoczesnym rozumieniu polecenia, chęci jego wykonania oraz osłabieniu czucia mięśni.

2. Apraksja – przyczyny

Przyczyna apraksji to uszkodzenie mózgu. Konkretnie występują problemy z przekazywaniem informacji pomiędzy neuronami. Odpowiadają one za motorykę. Uszkodzenia neuronów mogą być spowodowane przez udar mózgu, guz mózgu, a także przy zapaleniu mózgu.

Apraksja może być wywołana także przez choroby mózgu jakimi są choroba Huntingtona, choroba Alzheimera, zwyrodnienie korowo-podstawowe, czy otępienie czołowo-skroniowe.

Cichy udar mózgu. Oto 10 sygnałów, które to potwierdzą i ostrzegą cię przed kolejnym
Cichy udar mózgu. Oto 10 sygnałów, które to potwierdzą i ostrzegą cię przed kolejnym [6 zdjęć]

Udar to ogromny problem współczesnych czasów. Coraz częściej słyszymy o znanych, pełnych zdrowia osobach,...

zobacz galerię

3. Apraksja – rodzaje

Apraksja może mieć różne rodzaje. Możemy się spotkać z apraksją ruchową. Ten rodzaj apraksji pojawia się w wyniku uszkodzenia tylnej części płata czołowego mózgu. Jest ona odpowiedzialna za zdolności ruchowe. Apraksja ruchowa wpływa na problemy z wykonywaniem działań motorycznych. Chory wykonuje czynności niezgrabnie i opornie.

Apraksja może dotyczyć także zdolności wyobrażeniowo-ruchowych. Ten rodzaj apraksji polega na tym, że pacjent ma świadomość jak wykonuje się daną czynność, ale mimo to nie jest w stanie jej wykonać prawidłowo. Ruchy osoby chorej są niezgrabne i możemy mieć wrażenie, że chory zapomniał jak wykonać daną czynność.

Apraksja ustno-twarzowa jest spowodowana niedowładem nerwów twarzowych i języka. Chory ma problem z naśladowaniem ruchów twarzy innej osoby. Trudności mogą sprawić takie czynności jak gwizdanie, marszczenie czoła, pokazywanie języka czy oblizywanie warg wykonywane na czyjąś komendę.

Apraksja mowy objawia się problemami z powtarzaniem słów. Mowa chorego jest niespójna. Omija on spółgłoski na początkach i końcach wyrazów. Apraksja mowy najczęściej występuje u osób, które chorowały na guza mózgu lub przeszły udar mózgu.

Apraksja oczna najczęściej występuje u dzieci ok. 1 roku życia. Apraksja oczna występuje w wyniku opóźnionego dojrzewania mózgu, ale może być także związana z rozwojem lub zaburzeniami metabolicznymi. Objawy apraksji ocznej mogą utrzymywać się nawet do drugiej dekady życia.

Zobacz też:

4. Apraksja – diagnoza

Apraksję można stwierdzić poprzez wywiad z rodziną chorego. Ona najczęściej zaobserwuje nieprawidłowe zachowania w rozwoju czy funkcjonowaniu. W diagnostyce apraksji przydatne są także metody obrazowego badania układu nerwowego takie jak rezonans magnetyczny,tomografia komputerowa czy arteriografia naczyń mózgowych. Wykonuj się także testy, na podstawie których można zbadać procesy poznawcze u chorych pacjentów.

5. Apraksja – leczenie

Apraksja może być leczona, ale sposób jej leczenia zależy w dużej mierze od czynnika odpowiedzialnego za jej wystąpienie. Apraksja może być leczona farmakologicznie lub operacyjnie. Zdarza się, że niektóre rodzaje apraksji mogą być nieuleczalne i konieczna jest długotrwała rehabilitacja.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy