Trwa ładowanie...

Arnika – charakterystyka, zastosowanie, urazy, cera, skutki uboczne

Avatar placeholder
01.04.2021 16:45
Arnika jest składnikiem kosmetyków do pielęgnacji skóry
Arnika jest składnikiem kosmetyków do pielęgnacji skóry (unsplash.com/Rodolfo Sanches Carvalho)

Arnika jest rośliną występującą głównie na terenie Ameryki Północnej. Na 30 gatunków arniki, w Polsce możemy spotkać tylko arnikę górską. Jakie właściwości ma arnika? Gdzie możemy ją znaleźć?

spis treści

1. Charakterystyka arniki

Arnika należy do kwiatów z rodziny astrowatych. Roślina ta posiada aż 30 podgatunków. Przede wszystkim można ją spotkać w Ameryce Północnej. Tylko dwa gatunki arniki rosą w Europie i Azji. Natomiast w Polsce możemy spotkać arnikę górską. Występuje ona w Sudetach, Bieszczadach, Górach Świętokrzyskich, w Puszczy Białowieskiej oraz na Pomorzu. Obecnie arnika jest pod ścisłą ochroną.

Arnika jest rośliną jednoroczną. Łodyga arniki sięga maksymalnie 60 cm. Kwiaty arniki są żółte. Liście tej rośliny są podłużne i owłosione.

Zobacz film: "Czy Ibuprofen można zastąpić naturalnymi środkami?"

Arnika zawiera helenalinę, flawonoidy, olejek eteryczny, fitosterole, karotenoidy, triterpeny, garbniki i kwasy organiczne. Ze względu na swoje składniki arnika zyskała uznanie współczesnej farmacji.

Jak szybko pozbyć się siniaków?
Jak szybko pozbyć się siniaków? [7 zdjęć]

Lód to świetny sposób na pozbycie się siniaków. Do bolącego miejsca przyłóż woreczek z lodem. Zapobiegnie

zobacz galerię

2. Arnika łąkowa

Arnika jest surowcem zielarskim. W tym celu pozyskuje się arnikę z upraw. W lecznictwie wykorzystuje się arnikę górską oraz arnikę Chamissa (arnikę łąkową). Podstawowym surowcem pozyskiwanym z arniki jest kwiatostan oraz korzeń. Arnika jest składnikiem maści, które można stosować w stanach zapalnych. Wyciąg z arniki działa także na naczynia krwionośne.

Z arniki produkuje się kremy, maści, żele oraz nalewki.

3. Preparat na stłuczenia

Arnika górska jest często wykorzystywana w różnego rodzaju żelach i maściach na stłuczenia. Preparaty z arniką pomogą pozbyć się nieestetycznych siniaków oraz obrzęków. Maści z arniką regenerują uszkodzone tkanki. Najlepiej jest stosować preparaty z arniką zaraz po stłuczeniu. Należy posmarować bolące miejsce cienką warstwą preparatu z arniką. Preparaty na ogół szybko się wchłaniają. Należy pamiętać, że nie powinno się stosować preparatów z arniką na otwarte rany i owrzodzenia.

Arnika jest także dobrym preparatem na wszelkiego rodzaju skręcenia, zwichnięcia. Sprawdza się także przy zakwasach. Arnika jest cennym składnikiem cenionym przez sportowców.

Zobacz także:

4. Cera naczynkowa

Arnika jest wykorzystywana w produkcji kosmetyków do cery naczynkowej. Dzięki arnice naczynka się obkurczają i wzmacniają się ich ścianki. Pajączki staną się mniej widoczne.

Arnikę wykorzystuje się także do leczenia cery trądzikowej. Karotenoidy zawarte w arnice są dobrymi przeciwutleniaczami i doskonale sprawdzają się w leczeniu trądziku. Arnika ma także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Napar z arniki można stosować jako tonik do skóry. Arnika może być także stosowana do płukania włosów z tendencją do przetłuszczania się.

5. Skutki uboczne

Skutki uboczne stosowania arniki to miejscowe podrażnienie skóry lub gorączkę. Stosowanie wyciągów z arniką w dużych ilościach może także skutkować takimi dolegliwościami jak: biegunka, wymioty, ból głowy oraz słabsza praca serca. Arnika może powodować także zwężenie źrenic.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze