Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Artroliza stawu łokciowego

Avatar placeholder
05.08.2016 14:42

Łokieć to złożona struktura składająca się z trzech stawów objętych wspólną torebką. W jego okolicy mogą się pojawić różnego rodzaju entezopatie (tendopatie), czyli bolesne zmiany chorobowe przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca. Dotyczą one mięśni zginaczy i prostowników nadgarstka, przykładami mogą być łokieć tenisisty i łokieć golfisty. Mogą to być nie tylko tendopatie zapalne, ale także związane z zaburzeniami ukrwienia ścięgien oraz budową kolagenu. Wszystkie tego typu zmiany prowadzą do bolesności i dysfunkcji ruchowej w obrębie stawu łokciowego.

Zdarzają się przypadki, w których leczenie zachowawcze (zabiegi fizjoterapeutyczne) jest nieskuteczne. Konieczne jest wówczas przeprowadzenie zabiegu artrolizy stawu łokciowego. Wykonuje się go przy użyciu laparoskopu, co znacznie przyspiesza czas gojenia. Artroliza polega na usunięciu przeszkód ograniczających ruch w stawie, takich jak ciała wolne, skostnienia, przykurcze torebkowe. Po zabiegu (już od 1-3 doby) podejmowana jest fizjoterapia, aby proces powrotu do pełnej sprawności przebiegał w jak najkrótszym czasie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Artroliza stawu łokciowego
Artroliza stawu łokciowego
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza