Trwa ładowanie...

Artroliza stawu łokciowego

Łokieć to złożona struktura składająca się z trzech stawów objętych wspólną torebką. W jego okolicy mogą się pojawić różnego rodzaju entezopatie (tendopatie), czyli bolesne zmiany chorobowe przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca. Dotyczą one mięśni zginaczy i prostowników nadgarstka, przykładami mogą być łokieć tenisisty i łokieć golfisty. Mogą to być nie tylko tendopatie zapalne, ale także związane z zaburzeniami ukrwienia ścięgien oraz budową kolagenu. Wszystkie tego typu zmiany prowadzą do bolesności i dysfunkcji ruchowej w obrębie stawu łokciowego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Zdarzają się przypadki, w których leczenie zachowawcze (zabiegi fizjoterapeutyczne) jest nieskuteczne. Konieczne jest wówczas przeprowadzenie zabiegu artrolizy stawu łokciowego. Wykonuje się go przy użyciu laparoskopu, co znacznie przyspiesza czas gojenia. Artroliza polega na usunięciu przeszkód ograniczających ruch w stawie, takich jak ciała wolne, skostnienia, przykurcze torebkowe. Po zabiegu (już od 1-3 doby) podejmowana jest fizjoterapia, aby proces powrotu do pełnej sprawności przebiegał w jak najkrótszym czasie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.