Artroliza stawu łokciowego - co to jest, wskazania, przebieg
Artroliza stawu łokciowego to zabieg, który można wykonać w wielu polskich klinikach. Procedura ta pozwala usunąć przeszkody ograniczające ruch w stawie łokciowym np. ciała wolne czy skostnienia. Jak wygląda przebieg zabiegu artrolizy?
1. Czym jest artroliza stawu łokciowego i w jakich przypadkach jest stosowana?
Artroliza stawu łokciowego jest zabiegiem z zakresu ortopedii i traumatologii, stosowanym w przypadku postępujących zmian zwyrodnieniowych, które coraz bardziej ograniczają funkcję łokcia. Polega ona na usunięciu przeszkód, takich jak ciała wolne, skostnienia czy przykurcze torebkowe, które ograniczają ruch w stawie.
Łokieć to złożona struktura składająca się z trzech stawów objętych wspólną torebką. W jego okolicy mogą się pojawić różnego rodzaju entezopatie (tendopatie), czyli bolesne zmiany chorobowe przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca.
Dotyczą one mięśni zginaczy i prostowników nadgarstka, przykładami mogą być łokieć tenisisty i łokieć golfisty. Mogą to być nie tylko tendopatie zapalne, ale także związane z zaburzeniami ukrwienia ścięgien oraz budową kolagenu.
Wszystkie tego typu zmiany prowadzą do bolesności i dysfunkcji ruchowej w obrębie stawu łokciowego. Zdarzają się przypadki, w których leczenie zachowawcze (fizjoterapia) nie przynosi oczekiwanych efektów. Niezbędne jest wówczas wykonanie zabiegu artrolizy stawu łokciowego.
2. Jak przebiega procedura artrolizy stawu łokciowego?
Procedura artrolizy stawu łokciowego jest przeprowadzana przy użyciu laparoskopu, co przyspiesza czas rekonwalescencji oraz minimalizuje ryzyko powikłań. Podczas zabiegu chirurg ortopeda usuwa przeszkody ograniczające ruch w stawie, przywracając tym samym jego pełną funkcjonalność. Po zakończeniu procedury specjalista zakłada pojedyczne szwy w miejscach, w których wykonano niewielkie nacięcia.
Rehabilitację po artrolizie stawu łokciowego wdraża się już od 1-3 doby po zabiegu. Fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w procesie powrotu do pełnej sprawności, pozwalając pacjentowi na szybką regenerację i odzyskanie pełnej funkcji stawu łokciowego.
Warto zaznaczyć, że artroliza stawu łokciowego jest skutecznym zabiegiem, który może znacząco poprawić jakość życia pacjenta, zwłaszcza w przypadku osób z ograniczeniami funkcjonalnymi wynikającymi z zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawu łokciowego.
3. Wskazania do artrolizy stawu łokciowego
Artrolizę stawu łokciowego przeprowadza się najczęściej u pacjentów z bliznami oraz zrostami pourazowymi, pooperacyjnymi. Innym wskazaniem do zabiegu mogą być blizny i zrosty będące konsekwencją złamania.
Zabieg może zostać przeprowadzony w przypadku stwierdzenia przez lekarza specjalistę ciał wolnych lub skostnień, które ograniczają ruchomość stawu łokciowego. Artroliza stawu łokciowego wykonywana jest także u pacjentów cierpiących na choroby reumatoidalne (postępująca choroba doprowadza do destrukcji powierzchni stawowych, a także przykurczy stawowych).
Warto zaznaczyć, że choroby reumatyczne takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, są w głównej mierze spowodowane nieprawidłowymi reakcjami autoimmunologicznymi organizmu. W ich przebiegu organizm produkuje substancje, które wykazują działanie destrukcyjne na tkanki.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.