Trwa ładowanie...

Artroskopia kolana – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, przygotowanie do zabiegu, zabieg, po zabiegu

Avatar placeholder
Daria Wejman 30.03.2021 22:38
Artroskopia kolana ma na celu zoperowanie chorych stawów
Artroskopia kolana ma na celu zoperowanie chorych stawów (123rf.com)

Staw kolanowy jest bardzo dużym stawem, który często jest silnie obciążany. Sprawia bardzo wiele problemów, przez co pacjenci często bywają zmuszeni wykonać zabieg artroskopii kolana. Czym jest artroskopia kolana? Ile kosztuje zabieg i jak wygląda proces rekonwalescencji?

spis treści

1. Artroskopia kolana – charakterystyka

Artroskopia kolana jest zabiegiem mało inwazyjnym. Przeprowadzając go, nie trzeba nacinać dużych płatów skórnych, ale wykonać dwa, małe nacięcia.

Artroskopia kolana ma na celu zoperowanie chorych stawów, które leczone są za pomocą narzędzi chirurgicznych z wykorzystaniem aparatury obrazującej w postaci małych kamer.

Zobacz film: "Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny"

Bardzo przydatna jest optyka, wprowadzana do stawu, dzięki niej ortopeda ma możliwość obejrzeć staw z bliska oraz wykonać dokładne badania.

2. Artroskopia kolana – wskazania

Artroskopię kolana musi zlecić lekarz, po przeprowadzeniu kompletu badań. Do podstawowych wskazań do wykonania artroskopii kolana należą:

  • urazy stawów kolanowych (np. przeciążeniowe);

  • złamania stawów;

  • nowotwory stawów;

  • zmiany zwyrodnieniowe;

  • niestabilność stawów.

3. Artroskopia kolana – przeciwwskazania

Jak podczas każdego zabiegu istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Artroskopii kolana nie powinno się wykonywać w przypadku:

  • stanów zapalnych skóry, zlokalizowanych w obrębie stawu;

  • alergii na środek znieczulający;

  • zaburzeń krzepnięcia krwi;

  • złego stanu ogólnego pacjenta.

Gdy pacjent cierpi na którąkolwiek przypadłość, należy odłożyć wykonanie zabiegu, gdyż może spowodować skutki niepożądane.

4. Artroskopia kolana – przygotowanie do zabiegu

Artroskopia kolana uważana jest za bezpieczny zabieg, jednak warto się do niego przygotować w odpowiedni sposób. Pacjent powinien być zdrowy, nie powinien on doświadczać w chwili przeprowadzania artroskopii kolana jakiejkolwiek infekcji, należy wyleczyć także stany zapalne zębów.

Co szkodzi naszym stawom?
Co szkodzi naszym stawom? [5 zdjęć]

Myślisz, że bóle stawów mogą pojawić się tylko w przebiegu poważnej choroby lub są wynikiem urazu fizycznego?

zobacz galerię

Pacjent powinien wykonać szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Niezbędne jest przygotowanie kompletu dokumentów przed zabiegiem artroskopii stawu kolanowego, takich jak dowód osobisty oraz komplet dokumentacji medycznej.

5. Artroskopia kolana – zabieg

Zabieg artroskopii kolana rozpoczynany jest od podania odpowiedniego znieczulenia. Pacjent przed podaniem znieczulenia jest dokładnie zbadany przez anestezjologa. Bardzo popularne jest znieczulenie ogólne, podczas którego pacjent jest nieświadomy.

Jeżeli pacjent nie odczuwa bólu, następuje nacięcie odpowiednich miejsc. Przez otwory wprowadzana jest mała kamera, dzięki której lekarz bada przyczynę bólu, a następnie operuje ją, wprowadzając do stawu kolanowego odpowiednie narzędzia chirurgiczne. Cały zabieg artroskopii stawu kolanowego jest krótki i trwa około pół godziny.

6. Artroskopia kolana – po zabiegu

Samo wykonanie artroskopii kolana nie gwarantuje pełnego sukcesu. Pacjent musi bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza i rehabilitanta, gdyż tylko wtedy ma szansę na odzyskanie pełnej sprawności.

Należy dbać o ranę po artroskopii stawu kolanowego, opatrunek nie powinien mieć styczności z wodą, gdyż rana może się goić nieprawidłowo i wolniej.

Po tygodniu od zabiegu artroskopii stawu kolanowego lekarz ściąga szwy. Jeżeli noga będzie opuchnięta i boląca można skorzystać z zimnych okładów.

Musisz to wiedzieć

Do pracy można powrócić po trzech dniach odpoczynku, z wyjątkiem pracy, która wymaga stania albo chodzenia. Do zadań, które wymagają obciążenia stawu kolanowego, należy powracać stopniowo, najlepiej z pomocą rehabilitanta.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze