Trwa ładowanie...

Astma a ciąża - leczenie astmy w ciąży, astma a poród

Avatar placeholder
Marta Bednarska 20.07.2021 13:40
Astma a ciąża
Astma a ciąża

Astma w ciąży nie jest zjawiskiem dosyć powszechnym, występuje bowiem jedynie u ok. 2% wszystkich kobiet ciężarnych. Objawy towarzyszące ciąży mogą być u kobiet z astmą nieco nasilone, a dokładniej pojawiają się intensywne wymioty oraz krwawienia z dróg rodnych. U takich kobiet częściej również dochodzi do rzucawki porodowej. Niekiedy często nawracające ataki astmy mogą wpływać na płód, powodować opóźnienie rozwoju wewnątrzmacicznego, przedwczesne urodzenie się dziecka lub jego niską masę urodzeniową.

spis treści

1. Wpływ astmy na przebieg ciąży

Astma oskrzelowa, inaczej astma bronchitowa, może mieć pewien wpływ na rozwijający się płód. Szczególnie zauważalne jest to przy nieprawidłowym kontrolowaniu astmy w ciąży, a także przy często pojawiających się napadach astmy. Taki stan patologiczny organizmu kobiety ciężarnej może doprowadzić do niedorozwoju płodu, przedwczesnego porodu, wad anatomicznych płodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka, stanu przedrzucawkowego lub rzucawki porodowej, jak również wysokiej umieralności okołoporodowej noworodków. Takie powikłania częściej występują u kobiet z ciężkim przebiegiem tej choroby układu oddechowego. Pojawieniu się takich powikłań ciąży sprzyjają występujące u ciężarnych hipoksemia, hipokapnia i hiperwentylacja.

2. Wpływ ciąży na przebieg astmy

U kobiet ciężarnych, które chorują na astmę, do zaostrzenia choroby dochodzi w 1/3 przypadków. Najczęściej ma to miejsce między 24. a 36. tygodniem ciąży. Większość zaostrzeń pojawia się w okresie zimowym, a na ich pogorszenie wpływa infekcja wirusowa lub zła terapia lekami przeciwastmatycznymi. Dlatego też kobiety ciężarne z astmą powinny być ciągle monitorowane przez lekarza. Objawy astmy są w mniejszym stopniu nasilone w ostatnich czterech tygodniach ciąży. Istotny jest jednak wpływ astmy na poród. Po ok. 3 tygodniach po porodzie u 75% astmatyczek intensywność choroby powraca do stanu sprzed ciąży. Przy kolejnych ciążach przebieg astmy oskrzelowej przebiega w sposób bardzo podobny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
Astma (prezentacja edukacyjna)
Astma (prezentacja edukacyjna) [17 zdjęć]

Czym jest astma? Astma wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, obrzękiem i zwężeniem oskrzeli (dróg

zobacz galerię

3. Leczenie astmy w ciąży

W przebiegu astmy w ciąży konieczna jest jej kontrola oraz odpowiednie leczenie astmy . Opracowany został tzw. system klasyfikacji leków przeciwastmatycznych stosowanych u kobiet w ciąży, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo ich stosowania. Najczęściej przepisywane są B2-mimetyki. Wśród tych leków wyróżniamy leki krótko (SABA) i długo działające (LABA). Pierwsza grupa stosowana jest doraźnie w napadach astmy, druga zaś profilaktycznie, w celu zapobiegania ich pojawieniu się. Metyloksantyny zaliczane są do kategorii C leków. Mogą być stosowane w łagodnej astmie, ale nie są one preferowane przez lekarzy. Glikokortykosteroidy , które mają działanie przeciwzapalne, często stosowane są do kontroli przebiegu astmy u kobiet w ciąży. Wyróżniamy glikokortykosteroidy wziewne i doustne. Leki te w postaci wziewnej są zalecane we wszystkich stopniach ciężkości astmy oskrzelowej u kobiet w ciąży. Można stosować także doustne glikokortykosteroidy, ale wiąże się to z większymi objawami ubocznymi w wyniku ich zażywania.

4. Astma a poród

Astma i poród – czy mają one na siebie bezpośredni wpływ? Często zastanawiają się nad tym kobiety, które cierpią na tę chorobę układu oddechowego, głównie występującej jako przewlekła astma oskrzelowa. Nasilenie objawów astmy w trakcie ciąży może skutkować zagrożeniem dla płodu oraz spowodować jego niedotlenienie. Jednak przy samej akcji porodowej taka możliwość nie występuje. Napady duszności podczas porodu rzadko się pojawiają. U kobiet z astmą nie jest przeciwwskazany poród naturalny. Niektóre przyszłe mamy jednak decydują się na cesarskie cięcie. Wtedy też wykonuje się u nich znieczulenie zewnątrzoponowe.[

Astma bronchitowa](https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-astmy) nie jest przeciwwskazaniem do starania się o dziecko. Nie wpływa ona także na rozwój dziecka. Matki borykające się z chorobą układu oddechowego, jaką jest astma oskrzelowa, rodzą bowiem w pełni zdrowe dzieci. Kobiety ciężarne z astmą często zastanawiają się, czy ewentualnie mogący pojawić się napad duszności nie zakłóci przebiegu porodu oraz czy w ogóle możliwy jest w ich przypadku poród drogą naturalną. Odpowiedź brzmi - zdecydowanie tak. Astma oskrzelowa nie jest bowiem wskazaniem do cięcia cesarskiego. Rzadko kiedy dochodzi także do pojawienia się napadu duszności podczas porodu. W przypadku jednak, gdy lekarz prowadzący stwierdzi, że lepsze będzie rodzenie na stole operacyjnym, u kobiet z astmą, zalecane jest znieczulenie przewodowe - zewnątrzoponowe.

Znieczulenie ogólne będzie powodowało wydzielanie histaminy, która pobudza skurcze oskrzeli, co powoduje nasilenie objawów astmy oskrzelowej. Znieczulenie zewnątrzoponowe może być także zastosowane, gdy kobieta zdecyduje się na poród naturalny. Tego typu znieczulenie przewodowe nie wpływa na dziecko w brzuchu matki. Przed porodem należy jednak poinformować lekarza lub położną o istniejącej astmie. Lekarz anestezjolog odpowiednio dobierze wtedy leki do znieczulenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze