Asymetria warg sromowych – przyczyny, objawy i leczenie
Asymetria warg sromowych to nie patologia czy objaw choroby, a indywidualna cecha wyglądu. Wiele kobiet nie zwraca na to specjalnej uwagi, ale dla innych staje się to źródłem dyskomfortu i kompleksów, ale i bólu. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do specjalisty i zdecydować się na zabieg chirurgiczny. Co trzeba wiedzieć?
1. Asymetria warg sromowych - czy to normalne?
Asymetria warg sromowych nie jest objawem choroby czy nieprawidłowością, a indywidualną cechą budowy organizmu. Co więcej, nie jest to zjawisko rzadkie.
Budowa i funkcje warg sromowych
Wargi sromowe to parzyste fałdy skórne okalające szparę sromową oraz wejście do pochwy. Wyróżnia się wargi sromowe zewnętrzne i wewnętrzne, nazywane również (co jest bardziej adekwatne i zasadne) wargami sromowymi mniejszymi i większymi. Teoretycznie i modelowo wargi sromowe mniejsze są mniejszych rozmiarów, jednak rzeczywistość często mija się z tym założeniem.
Wargi sromowe, które znajdują się nieco głębiej, to tak zwane wargi sromowe mniejsze. Te bardzo cienkie, nieowłosione i pozbawione gruczołów potowych fałdy skóry są położone pomiędzy fałdami zewnętrznymi. Zamykają przedsionek pochwy, w którym płynnie przechodzą w błonę śluzową.
Na zewnątrz znajdują się wargi sromowe większe, czyli fałdy skóry zawierające dużą ilość tkanki tłuszczowej. Stanowią przedłużenie wzgórka łonowego, otaczają przedsionek pochwy. Pomiędzy nimi znajduje się szpara sromu. Są zbudowane głównie z tkanki tłuszczowej. Porasta je owłosienie łonowe.
W skład sromu, to jest zespołu zewnętrznych narządów płciowych kobiecego układu rozrodczego, wchodzą nie tylko wargi sromowe, ale i spoidła przednie i tylne warg sromowych, wędzidełko warg sromowych, łechtaczka (w skład której wchodzą napletek i wędzidełko łechtaczki) i przedsionek pochwy.
Funkcją warg sromowych jest ochrona pochwy przed wnikaniem do niej drobnoustrojów chorobotwórczych oraz urazami. Ponieważ struktury są silnie unerwione, pozwalają również czerpać większą przyjemność ze stosunków.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2. Typy budowy warg sromowych
Jak wyglądają wargi sromowe? Choć wygląd sromu to cecha indywidualna, wyróżnia się dwa najbardziej powszechne typy budowy, w których:
- wargi sromowe mniejsze zakryte fałdami warg sromowych większych,
- wargi sromowe mniejsze wystają spod większych.
Asymetryczne wargi sromowe to nie jedyny problem natury estetycznej, który jest przyczyną dyskomfortu czy kompleksów u kobiet. Inne mankamenty to przerost warg sromowych mniejszych (duże wargi sromowe), a także ich niepożądany kształt, za mały rozmiar, wiotkie i obwisłe wargi sromowe większe czy nietypowy kolor (np. fioletowe czy brązowe wargi sromowe).
Nieprawidłowa budowa warg sromowych czasem jest nie tylko defektem kosmetycznym, ponieważ wiąże się z większą podatnością na infekcje miejsc intymnych. Zdarza się, że wywołuje ból podczas stosunków czy uprawiania sportu.
3. Przyczyny asymetrii warg sromowych
Dlaczego jedna warga sromowa jest większa od drugiej? Problemy tej natury mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Przyczyn zmian lub defektów estetycznych warg sromowych upatruje się w:
- uwarunkowaniach genetycznych,
- infekcjach przebytych w łonie matki,
- czynnikach hormonalnych.
- przewlekłych i nawracających infekcjach intymnych,
- stosowaniu leków hormonalnych w okresie rozwoju narządów płciowych,
- urazach mechanicznych krocza,
- zabiegach ginekologicznych,
- naturalnych porodach,
- upływie czasu, menopauzie lub procesie starzenia, kiedy zanika tkanka tłuszczowa w miejscach intymnych. Zmiana warg sromowych z wiekiem to problem wielu dojrzałych kobiet.
4. Leczenie asymetrii warg sromowych
Jeśli asymetria warg sromowych nie stanowi problemu, nie należy sobie tym zawracać głowy. W sytuacji, gdy staje się przyczyną znacznego dyskomfortu czy bólu, warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.
Istnieje wiele skutecznych metod leczenia asymetrii warg sromowych. Jednym z rozwiązań jest labioplastyka - plastyka warg sromowych. To zabieg chirurgiczny z dziedziny ginekologii estetycznej w zakresie korekcji warg sromowych, który dotyczy zarówno warg sromowych mniejszych (labiominoroplastyka), jak i warg sromowych większych (labiomajoroplastyka).
Celem zabiegu jest poprawa wyglądu i funkcjonalności warg sromowych. Oznacza to, że można poprawić asymetrię, ale i inne nieprawidłowości w kształcie warg. Zabieg standardowo przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, choć niektóre kobiety decydują się na znieczulenie ogólne.
Dla lepszych efektów stosuje się również modelowanie warg sromowych kwasem hialuronowym, który polega na ich wypełnieniu i rewitalizacji. Lekarz może także zaproponować autoprzeszczep tkanki tłuszczowej.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Labioplastyka nie jest wskazana nie tylko w przypadku aktywnych infekcji, nowotworów narządów płciowych czy chorób przewlekłych. Przeciwwskazaniem mogą być także nierealne oczekiwania pacjentki wobec efektów zabiegu.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.