NewsyAtakują nawet zimą. "Całą masę przyniosłam do domu"

Atakują nawet zimą. "Całą masę przyniosłam do domu"

Właścicielka jednego z hotelików dla psów zaapelowała do opiekunów zwierząt o stosowanie środków przeciwko kleszczom - także w zimie. Liczba pasożytów, które kobieta znalazła podczas styczniowego spaceru faktycznie może przestraszyć.

Kleszcze atakują nawet zimą
Kleszcze atakują nawet zimą
Źródło zdjęć: © Getty Images, Facebook
Aleksandra Zaborowska

Kleszcze nie śpią nawet zimą

Wielu właścicieli zwierząt domowych, ale i stałych bywalców lasów, uważa, że zimą nie trzeba martwić się kleszczami. Choć niskie temperatury rzeczywiście mogą ograniczać aktywność tych pasożytów, to w łagodniejsze zimowe dni (których z roku na rok jest coraz więcej) kleszcze nadal mogą stanowić zagrożenie. Wystarczy kilka stopni powyżej zera, aby pasożyty się rozbudziły i zaczęły poszukiwać żywiciela.

- Temperatury rzędu 5-10 stopni zimą sprawiają, że kleszcze wybudzają się ze snu. Ruszają się jeszcze powoli, ale już robią się głodne. Z powodzeniem mogą atakować - tłumaczył w WP abcZdrowie dr Jarosław Pacoń, parazytolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Dowodem na to może być m.in. relacja właścicielki hoteliku dla psów w podwarszawskich Łomiankach.

Czego boją się kleszcze? Przetestowaliśmy 6 naturalnych preparatów

"Na spacerze cały czas zdejmowałam kleszcze z siebie i z psów, a i tak całą masę przyniosłam do domu. Bardzo prosimy, zabezpieczajcie psy. Nie pamiętam, żeby w styczniu były takie ilości kleszczy" - napisała 1 lutego opiekunka zwierząt w poście na Facebooku.

Choć w komentarzach pojawiają się głosy, że mogą to być do złudzenia podobne do kleszczy strzyżaki sarnie, zdjęcie nie pozwala na dokładną identyfikację. Mimo to, przed obecnością kleszczy nawet w zimowych miesiącach, eksperci ostrzegają już od dawna.

Kleszcze najczęściej spotykane są w lasach, parkach i na łąkach, ale mogą również bytować w miejskich skwerach czy ogródkach przydomowych. Najczęściej można je znaleźć w gęstych zaroślach, wysokiej trawie czy ściółce leśnej.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Niezależnie od pory roku, kleszcze mogą przenosić groźne choroby, takie jak:

  • babeszjoza - rzadko występująca u ludzi, często u zwierząt;

  • borelioza - groźna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt;

  • anaplazmoza - występująca znacznie rzadziej, ale groźna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Aby uniknąć niebezpieczeństwa, należy stosować środki ochronne przez cały rok. U ludzi podstawę stanowi stosowanie repelentów, odpowiednie, "szczelne" ubranie podczas wycieczek na łąki czy do lasów, a następnie dokładny prysznic po powrocie do domu.

Do najskuteczniejszych metod ochrony zwierząt należą:

  • tabletki doustne dostępne w gabinetach weterynaryjnych;

  • regularne kontrole sierści;

  • krople, spraye czy obroże przeciwkleszczowe (chociaż eksperci zalecają, aby stanowiły one jedynie ochronę dodatkową poza tabletkami, np. w szczycie sezonu).

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. Facebook
  2. abcZdrowie.pl
  3. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie