Trwa ładowanie...

Atakuje podczas wakacji. Zwróć uwagę na ten objaw

 Karolina Rozmus
01.07.2023 13:39
Letnie przeziębienie. Uciążliwy wirus atakuje podczas wakacji
Letnie przeziębienie. Uciążliwy wirus atakuje podczas wakacji (Getty Images)

Eksperci ze Stanów Zjednoczonych alarmują, że właśnie tam trwa prawdziwa epidemia infekcji spowodowanych rinowirusami i adenowirusami. Oba są najczęściej atakującymi układ oddechowy patogenami, które mogą powodować przykre dolegliwości.

spis treści

1. Coraz więcej chorych. Winne dwa wirusy

Rinowirusy, które wywołują infekcje górnych dróg oddechowych, każdego roku odpowiadają nawet za połowę przypadków zachorowań. Są przyczyną zapalenia błony śluzowej nosa czy gardła, niekiedy także zatok. Aktywność utrzymują przez cały rok, ale to właśnie latem nierzadko powodują prawdziwe epidemie.

Sprzyjają temu takie wydarzenia, jak uroczystości z okazji zakończenia roku szkolnego, wycieczki, spotkania towarzyskie w licznym gronie czy wesela i komunie. Wirusy te są bowiem wysoce zakaźne.

Zobacz film: "Domowy sposób na przeziębienie"

- To zabawne, jak często można to zobaczyć latem – mówi o rinowirusie dr Michelle Barron, starszy dyrektor medyczny ds. zapobiegania i kontroli infekcji w UCHealth w Kolorado w rozmowie z NBC News.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zauważa, że liczba infekcji spowodowanych także przez adenowirusy gwałtownie wzrosła. Podobnie jak rinowirusy mogą one odpowiadać za infekcje przeziębieniowe, ale też biegunki czy wysypki.

Letnie przeziębienie może objawiać się katarem, bólem gardła czy zatok
Letnie przeziębienie może objawiać się katarem, bólem gardła czy zatok (Pixabay)

"Od lata 2021 roku obserwujemy stały wzrost aktywności adenowirusa układu oddechowego w porównaniu z wcześniejszymi okresami pandemii, a obecnie aktywność jest wyższa niż w tym samym okresie w 2022 roku. Wydaje się jednak, że poziomy te utrzymują się na stałym poziomie" – przekazuje NBC News Kathleen Conley, przedstawicielka CDC.

2. Bardziej podatni. Uwaga na letnie przeziębienie

Eksperci zwracają uwagę, że sezonowość wirusów układu oddechowego zaburzyła pandemia.

- Kilka lat braku narażenia ludzi i budowania odporności doprowadziło do sytuacji, w której znacznie trudniej jest przewidzieć, jaka będzie sezonowość i kiedy spodziewać się gwałtownych wzrostów – mówi dr Ana Weil, adiunkt alergii i chorób zakaźnych na University of Washington School Medicine.

Jakie objawy mogą wskazywać na tzw. letnie przeziębienie? Najczęściej są to:

  • wodnisty, lejący katar,
  • obrzęk śluzówki nosa,
  • ból gardła, gorączka, czasami zapalenie spojówek – w przypadku zakażenia adenowirusami,
  • mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego – biegunka, mdłości, wymioty.

Eksperci uspokajają, że najczęściej infekcja ustępuje w ciągu kilku dni. Jeśli jednak w trakcie jej trwania po kilku dobach nagle pojawia się gorączka lub stan chorego się pogarsza, może być konieczna wizyta u lekarza. Niekiedy powikłaniem letniego przeziębienia jest zapalenie oskrzeli, ucha czy zatok, a nawet zapalenie płuc.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze