Trwa ładowanie...

Atarax – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
01.04.2021 08:58
Lek Atarax nie zawsze i nie przez każdego może być przyjmowany
Lek Atarax nie zawsze i nie przez każdego może być przyjmowany (123rf.com)

Atarax to lek, który wykazuje działanie przeciwlękowe, uspokajające, nasenne. Stosuje się go zazwyczaj w leczeniu napadów lęku, który występuje u osób dorosłych. Atarax to lek dostępny w aptece jedynie po okazaniu ważnej recepty.

spis treści

1. Jak działa lek Atarax

Hydroksyzyna to substancja czynna leku Atarax. Jej działanie jest oparte przede wszystkim na zatrzymywaniu aktywności ośrodków podkorowych. Substancja ta nie wykazuje działania na czynności kory mózgowej.

Co ważne, po stosowaniu Ataraxu nie występują zaniki pamięci, a także po przerwaniu kuracji nie pojawiają się objawy zespołu odstawiennego. Atarax dzięki zawartej w nim hydroksyzynie działa też przeciwhistaminowo, zmniejsza świąd skóry w równego typu zapaleniach czy wysypkach na ciele

2. Kiedy przyjmować lek?

Zobacz film: "Groźna lekomania wśród Polaków"

Główne wskazania do przyjmowania leku Atarax to objawowe leczeniu lęku u osób dorosłych. Ponadto Atarax jest przepisywany, gdy konieczne jest objawowe leczenie świądu. Lek ten jest zalecany również pacjentom, którzy przygotowywani są do zabiegów chirurgicznych.

Podrabiane leki. Jak nie dać się na nie nabrać?
Podrabiane leki. Jak nie dać się na nie nabrać? [6 zdjęć]

Jeden na dziesięć wyprodukowanych na świecie leków jest nielegalny, a w Polsce obrót nimi rośnie lawinowo.

zobacz galerię

3. Kiedy nie można przyjmować Ataraxu?

Lek Atarax nie zawsze i nie przez każdego może być przyjmowany. Przeciwwskazanie to przede wszystkim uczulenie na składniki zawarte w leku. Inne przeciwwskazania do przyjmowania leku Atarax to:

  • porfiria,
  • nabyte lub wrodzone wydłużenie odstępu QT, jaki występuje w zapisie EKG,
  • czynniki ryzyka wystąpienia wydłużenia odstępu QT występującego w zapisie EKG. Należą tu choroby układu krążenia, hipokaliemia i hipomagnezemia, czyli zaburzenia elektrolitowe, niski puls, nagły zgon sercowy w rodzinie.

Leku Atarax nie mogą przyjmować kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniem do jego zażywania jest też karmienie piersią. Tabletek nie powinny też przyjmować osoby, które cierpią na dziedziczną nietolerancję galaktozy, a także złe wchłanianie glukozy-galaktozy i niedobór laktozy typu Lapp. Tabletki Atarax zawierają bowiem w składzie laktozę.

Syrop Atarax z kolei zawiera w składzie sacharozę, nie powinny go więc przyjmować osoby [cierpiące na nietolerancję fruktozy, niedobór sacharozy-izomaltazy oraz zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

4. Jak dawkować?

Dawkę leku ustala każdorazowo lekarz. Atarax to lek, który przyjmuje się doustnie. Nie należy przekraczać oraz zmieniać dawek, które ustalił lekarz prowadzący terapię. Dawkowanie leku Atarax jest uzależnione od choroby.

W leczeniu lęku dorośli pacjenci powinni przyjmować 50 mg leku w 2-3 dawkach na dzień. W leczeniu świądu początkowo przyjmuje się zazwyczaj dawkę 25 mg przed snem. U najmniejszych pacjentów dawka leku ustalana jest w przeliczeniu na kilogram masy ciała.

5. Jakie są skutki uboczne leku Atarax?

Nadmierna senność, zmęczenie i sedacja to najczęstsze efekty uboczne przyjmowania leku Atarax. Do innych skutków ubocznych zalicza się również: ból głowy, zawroty głowy, suchość błony śluzowej jamy ustnej, drżenie, stany splątania, złe samopoczucie, gorączka.

Zobacz także:

Wśród rzadkich działań niepożądanych występują natomiast: tachykardia, nieostre widzenie, omamy i halucynacje, ostre zatrzymanie moczu, niskie ciśnienie tętnicze, skurcz oskrzeli, reakcje nadwrażliwości, pokrzywka, nadpotliwość, ciężkie reakcje skórne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.