Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Autoprzeszczep – charakterystyka, rodzaje, wskazania, powodzenie, cena, rekonwalescencja

Avatar placeholder
30.03.2021 22:50
Autoprzeszczep – charakterystyka, rodzaje, wskazania, powodzenie, cena, rekonwalescencja
Autoprzeszczep – charakterystyka, rodzaje, wskazania, powodzenie, cena, rekonwalescencja

Autoprzeszczep to przeszczep kawałka kości, tkanki lub narządu, w inne miejsce własnego ciała. Aby autoprzeszczep się udał, układ antygenowy tkanek musi być taki sam. Kiedy należy wykonać autoprzeszczep i w jakim celu się go przeprowadza? Czy zabieg ten jest drogi? Jak wygląda przeprowadzenie zabiegu?

spis treści

1. Autoprzeszczep – charakterystyka

Autoprzeszczepem nazywa się przeszczep własnej kości. W przypadku gdy pacjent posiada defekt uniemożliwiający standardowe leczenie implantologiczne, możliwe jest zastosowanie do przeszczepu własnej tkanki czy kości. Autoprzeszczepy można pobierać z różnych źródeł. Zastosowanie własnych kości, tkanek bądź organów zmniejsza ryzyko nieprzyjęcia się przeszczepu.

Można wykonywać przeszczepy bloków kostnych albo pobierać jedynie wióry, czyli małe elementy kostne. To wszystko zależne jest od ilości ubytku kostnego. Podczas autoprzeszczepu wykonywane jest więcej czynności operacyjnych (więcej nacięć, wycięć, szyć).

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

Przed każdym takim przeszczepem pacjent powinien być dokładnie poinformowany o jego przebiegu. Powinien mieć pełną świadomość tego, jakie czynności zostaną wykonane i wiedzieć o możliwych powikłaniach.

2. Autoprzeszczep – rodzaje

Autoprzeszczep, który przeprowadzany jest w implantologii stomatologicznej, można podzielić na dwa rodzaje:

  • Przeszczepienie kości na zewnątrz jamy ustnej – przy takich ubytkach kawałki kości najczęściej pobierane z kości czaszki i kości biodrowych.

  • Przeszczepienie kości wewnątrz jamy ustnej.

Oczywiście to ile kości zostanie pobranych do przeszczepu, zależne jest od rodzaju ubytku. Ubytek może być niewielki lub wymagający wstawienia większego rozmiaru bloków kostnych.

Musisz to wiedzieć

3. Autoprzeszczep – wskazania

Wskazaniami do autoprzeszczepu są następujące sytuacje:

  • Utrata wyrostka zębodołowego;

  • Zanik wyrostka zębodołowego, który może być spowodowany chorobami, np.: osteoporozą;

  • Usunięcie zęba, a także zanikanie tkanki kostnej.

Autoprzeszczep ma na celu poprawienie komfortu życia pacjenta, a także poprawę wizualną stanu szczęki.

4. Autoprzeszczep – powodzenie

Aby autoprzeszczep mógł się przyjąć, musi być spełnione kilka czynników, m.in.: przeszczep powinien być ustabilizowany. Wielkość przeszczepianego ubytku również ma znaczenie w powodzeniu zabiegu. Unaczynienie danego obszaru jest ważne podczas wykonywania autoprzeszczepu. Gdy unaczynienie jest poprawne, są większe szanse do powodzenia przeszczepu.

5 zaskakujących rodzajów przeszczepów
5 zaskakujących rodzajów przeszczepów [5 zdjęć]

Przeszczep nerki, wątroby, trzustki czy serca to wspaniałe osiągnięcia medycyny, które w dzisiejszych

zobacz galerię

5. Autoprzeszczep – cena

Ceny za przeprowadzenie autoprzeszczepu są bardzo wysokie. Wahają się w granicach 2 tysięcy do 8 tysięcy złotych i są zależne od miasta, w którym pacjent ma zamiar wykonać zabieg, od doświadczenia lekarza, a także od renomy placówki.

6. Autoprzeszczep – rekonwalescencja

Po autoprzeszczepie kości zęba należy przestrzegać zaleceń lekarza. Nie należy myć środka jamy ustnej szczoteczką do zębów, a jedynie bardzo delikatnie ją przepłukiwać. Dotykanie rany jest zabronione, musi mieć czas, aby prawidłowo się zagoić. Lekarz może zlecić specjalne płukanki, którymi należy regularnie płukać jamę ustną.

Delikatne krwawienie i obrzęk są objawami normalnymi po takim zabiegu, jednak nie powinny trwać dłużej niż jeden dzień. Pierwszy dzień po autoprzeszczepie dobrze jest pić jak najwięcej płynów, jednak unikać napojów z kofeiną oraz ciepłych i zimnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze