Trwa ładowanie...

"Azbest XXI wieku". Australia zakazuje, w Polsce nadal dostępne

 Karolina Rozmus
oprac. Karolina Rozmus 15.12.2023 09:29
W Australii będą zakazane. "To położy kres śmiertelnej plagi krzemicy"
W Australii będą zakazane. "To położy kres śmiertelnej plagi krzemicy" (Getty Images)

Australia jako pierwsza na świecie już w 2024 r. chce wprowadzić zakaz produkcji oraz sprzedaży blatów kwarcowych. Powód? Lawinowy wzrost zachorowań na krzemicę wśród osób zawodowo zajmujących się obróbką konglomeratu kwarcowego.

spis treści

1. Kwarc "azbestem XXI wieku"

Informację o przełomowej decyzji podał australijski nadawca, ABC, 14 grudnia. Decyzja określona jest jako posunięcie ratujące życie przed "azbestem XXI wieku".

Wdychanie pyłu z krzemionki powoduje włóknienie tkanki płucnej
Wdychanie pyłu z krzemionki powoduje włóknienie tkanki płucnej (Getty Images)
Zobacz film: "Z diagnostyką raka płuc nie należy zwlekać nawet w pandemii"

Obradujący w środę ministrowie ds. bezpieczeństwa i higieny pracy na szczeblu stanowym i federalnym jednomyślnie podjęli decyzję o zakazie "produkcji, dostarczania i stosowania" konglomeratu kwarcowego, który wejdzie w życie w większości australijskich stanów i terytoriów 1 lipca 2024 r.

Konglomerat kwarcowy to materiał z wyglądu przypominający kamień naturalny. Jest wytwarzany z naturalnych piasków kwarcowych, pigmentów oraz żywicy poliestrowej. Ze względu na trwałość i odporność na plamy oraz zarysowania jest powszechnie stosowany na całym świecie, także i w Polsce, do produkcji blatów kuchennych i wyposażenia łazienek.

2. Powoduje nowotwory i choroby płuc

Podczas cięcia produkt uwalnia drobny pył krzemionkowy, który okazał się powodować śmiertelne choroby i nowotwory.

W 2015 r. odnotowano pierwszy w Australii przypadek krzemicy, przewlekłej i śmiertelnej choroby płuc spowodowanej wdychaniem pyłu krzemionkowego, związany z pracą przy obróbce tego materiału. Krzemica zaliczana jest do tzw. pylic kolagenowych, grupy chorób, wśród których znajduje się także pylica azbestowa czy aluminiowa.

Od tego czasu zdiagnozowano setki kolejnych przypadków, a ABC ujawniło w środę, że złożono ok. 700 zatwierdzonych wniosków o odszkodowanie z tego tytułu. Związki zawodowe wraz z lekarzami podjęły kampanie na rzecz zakazu stosowania tego materiału, argumentując, że może on stać się "azbestem XXI w." ze względu na ryzyko, jakie stwarza dla zdrowia pracowników.

Ogólnokrajowy zakaz "położy kres śmiertelnej plagi krzemicy" – powiedział Zach Smith ze związków zawodowych zrzeszających pracowników górnictwa, budownictwa, leśnictwa i energetyki.

- To ważna wygrana dla tysięcy pracowników, którzy zostali zmuszeni do pracy z tym produktem, co spowodowało u nich śmiertelną krzemicę. Decyzja podjęta dziś przez różne szczeble rządu uratuje życie - zaznaczył Smith.

Źródło: PAP

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze