Trwa ładowanie...

Azotan srebra – właściwości, zastosowanie, zabieg Credego

Avatar placeholder
15.12.2021 14:27
Azotan srebra jest stosowany w leczeniu zapalenia spojówek u noworodków.
Azotan srebra jest stosowany w leczeniu zapalenia spojówek u noworodków. (AdobeStock)

Azotan srebra jest nieorganicznym związkiem chemicznym soli kwasu azotowego i srebra. Ze względu na to, że pozostawia na skórze ciemne plamy, jest nazywany kamieniem piekielnym.

spis treści

1. Azotan srebra – właściwości

Azotan srebra był pierwszym związkiem srebra stosowanym w leczeniu. Stosowano go już w XV wieku. Już wtedy azotan srebra był określany lapisem.

Azotan srebra bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Im cieplejsza woda, tym lepsza rozpuszczalność. Azotan srebra ma właściwości utleniające. Działa żrąco na skórę i pozostawia trudne do usunięcia czarne plamy z rozdrobnionego metalicznego srebra.

2. Azotan srebra – zastosowanie

Zobacz film: "Bakteryjne zapalenie spojówek"

Azotan srebra znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach. Używa się go do srebrzenia luster, wykrywania aldehydów w chemii analitycznej. Azotan srebra stosuje się jako substancję światłoczułą w technice fotograficznej, a także w produkcji materiałów wybuchowych.

Zastosowanie srebra koloidalnego
Zastosowanie srebra koloidalnego [7 zdjęć]

Czy kiedykolwiek słyszałeś o srebrze koloidalnym? Środek ten powstaje na skutek rozpuszczenia srebra

zobacz galerię

Azotan srebra znalazł także zastosowanie w medycynie. Zawdzięcza to swoim właściwościom bakteriobójczym i przyżegającym. Od początku XX wielu azotan srebra jest stosowany jako środek antyseptyczny przy lapisowaniu zębów podczas zabiegu Credego oraz do kauteryzacji.

Azotan srebra jest składnikiem maści Mikulicza, która ma pomagać w leczeniu trudno gojących się ran. Inne leki z azotanem srebra mogą zawierać także azotan potasu.

3. Azotan srebra – zabieg Credego

Azotan srebra jest stosowany w leczeniu zapalenia spojówek u noworodków. Główną przyczyną zapalenia spojówek u noworodków jest zakażenie bakteryjne. Dochodzi do niego podczas porodu. Ten stan może być bardzo niebezpieczny i prowadzić do utraty wzroku.

Zobacz także:

Szczególnie niebezpiecznym rodzajem zapalenia spojówek u dzieci jest rzeżączkowe zapalenie spojówek. Na szczęście do takiego rodzaju zakażenia dochodzi bardzo rzadko ponieważ zmniejsza się ilość zachorowań na rzeżączkę.

Azotan srebra działa na bakterie. Nie stosuje się go do zwalczania chlamydi i wirusów. Zabieg Credego polega na podaniu do każdego worka spojówkowego oka o jednej kropli roztworu azotanu srebra. Azotan srebra może powodować podrażnienie spojówek, jednak ustępuje ono samoistnie po ok. 1 dobie i nie wymaga leczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze