Azotan srebra – właściwości, zastosowanie, zabieg Credego
Azotan srebra jest nieorganicznym związkiem chemicznym soli kwasu azotowego i srebra. Ze względu na to, że pozostawia na skórze ciemne plamy, jest nazywany kamieniem piekielnym.
1. Azotan srebra – właściwości
Azotan srebra był pierwszym związkiem srebra stosowanym w leczeniu. Stosowano go już w XV wieku. Już wtedy azotan srebra był określany lapisem.
Azotan srebra bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Im cieplejsza woda, tym lepsza rozpuszczalność. Azotan srebra ma właściwości utleniające. Działa żrąco na skórę i pozostawia trudne do usunięcia czarne plamy z rozdrobnionego metalicznego srebra.
2. Azotan srebra – zastosowanie
Azotan srebra znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach. Używa się go do srebrzenia luster, wykrywania aldehydów w chemii analitycznej. Azotan srebra stosuje się jako substancję światłoczułą w technice fotograficznej, a także w produkcji materiałów wybuchowych.
Azotan srebra znalazł także zastosowanie w medycynie. Zawdzięcza to swoim właściwościom bakteriobójczym i przyżegającym. Od początku XX wielu azotan srebra jest stosowany jako środek antyseptyczny przy lapisowaniu zębów podczas zabiegu Credego oraz do kauteryzacji.
Azotan srebra jest składnikiem maści Mikulicza, która ma pomagać w leczeniu trudno gojących się ran. Inne leki z azotanem srebra mogą zawierać także azotan potasu.
3. Azotan srebra – zabieg Credego
Azotan srebra jest stosowany w leczeniu zapalenia spojówek u noworodków. Główną przyczyną zapalenia spojówek u noworodków jest zakażenie bakteryjne. Dochodzi do niego podczas porodu. Ten stan może być bardzo niebezpieczny i prowadzić do utraty wzroku.
Szczególnie niebezpiecznym rodzajem zapalenia spojówek u dzieci jest rzeżączkowe zapalenie spojówek. Na szczęście do takiego rodzaju zakażenia dochodzi bardzo rzadko ponieważ zmniejsza się ilość zachorowań na rzeżączkę.
Azotan srebra działa na bakterie. Nie stosuje się go do zwalczania chlamydi i wirusów. Zabieg Credego polega na podaniu do każdego worka spojówkowego oka o jednej kropli roztworu azotanu srebra. Azotan srebra może powodować podrażnienie spojówek, jednak ustępuje ono samoistnie po ok. 1 dobie i nie wymaga leczenia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.