Trwa ładowanie...

Azycyna – właściwości, cena, zamienniki

Avatar placeholder
30.03.2021 23:23
Azycyna – właściwości, cena, zamienniki
Azycyna – właściwości, cena, zamienniki

Azycyna jest lekiem przeciwbakteryjnym, który w swoim składzie zawiera azytromycynę – substancję czynną – odpowiedzialną za walkę bakteriobójczą z wrażliwymi drobnoustrojami. Azycyna to lek na receptę, refundowany w stopniu 50%:50%. Jest zaliczany do nowej generacji antybiotyków.

spis treści

1. Azycyna – właściwości

Azycyna posiada szerokie spectrum działania. Przede wszystkim dobrze się wchłania i bardzo szybko przenika z surowicy do tkanek. Dzięki gromadzeniu się jej w fagocytach, lek jest szybciej dystrybuowany do tkanek, które zostały objęte procesem zapalnym.

Jest to niezmiernie ważne przy leczeniu zakażeń wrażliwych na azytromycynę, które zostały uprzednio wywołane przez drobnoustroje.

Zobacz film: "Czym możemy popijać leki?"

Lek Azycyna stosuje się w przypadku chorób mających postać:

  • zakażenia dolnych i górnych dróg oddechowych,
  • zapalenia ucha środkowego,
  • chorób przenoszonych drogą płciową, np. nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej,
  • niepowikłanych zakażeń skóry oraz tkanek miękkich, tj. liszajec, róża, trądzik pospolity.
Najbardziej  niebezpieczne bakterie na świecie
Najbardziej niebezpieczne bakterie na świecie [5 zdjęć]

Wywołują m.in. zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wrzody żołądka. Antybiotyki, którymi

zobacz galerię

Stosowanie leku Azycyna może mieć skutki uboczne, np. biegunka, ból brzucha, ból głowy, wymioty, nudności, zmniejszenie liczby limfocytów i stężenia wodorowęglanów we krwi, zwiększenie liczby monocytów i neutrofilów.

Sporadycznie zażywanie Azycyny może doprowadzić do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych, zaburzeń oddechowych, zawrotów głowy, bezsenności, kołatania serca, zaburzeń smaku, zapalenia błony śluzowej żołądka itp.

Bardzo ważne! Azycyna może powodować drgawki oraz zawroty głowy, dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn po zastosowaniu tego leku.

2. Azycyna – postać i cena

Azycyna występuje w postaci tabletek powlekanych o barwie niebieskiej, okrągłym kształcie, jednolitej powierzchni i obustronnej wypukłości. Na rynku jest dostępna w dwóch dawkach: 250 mg i 500 mg, przy czym w przypadku 500 mg zawiera w opakowaniu kolejno: 3 tabletki, 6 oraz 12 tabletek. Azycyna 250 mg, to 6 tabletek w jednym opakowaniu.

Ten antybiotyk ma również postać granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej. Jest dostępny w dawce 40 mg/ml w dwóch rodzajach opakowań: 20 i 30 ml. Koszt granulatu waha się w granicy 20-30 zł, gdzie w przypadku tabletek w zależności od dawki i opakowania, koszt oscyluje w kwocie od 13 do 50 zł.

3. Azycyna – zamienniki

Na rynku jest dostępnych wiele zamienników tego leku. Azycynę w opakowaniu po 3 tabletki może zastąpić Azitrin w tej samej kwocie cenowej. Stosowanie tego leku i dawkę jego spożycia, tak jak w przypadku innych leków i ich zamienników należy skonsultować z lekarzem.

Zaleca się również stosowanie leku Azigen mającego postać tabletek: 250 mg – 3 tabletki i 500 mg – 6 tabletek w opakowaniu. Lekarz może również zaproponować dalsze leczenie antybiotykiem Oranex występującego w formie tabletek powlekanych czy granulatu do przygotowania syropu.

Zobacz także:

Kolejnym, refundowanym zamiennikiem leku Azycyna jest Zetamax mający postać granulatu o przedłużonym uwalnianiu do sporządzania zawiesiny doustnej wskazany do stosowania przez osoby dorosłe. Jest dostępny w butelce o masie 2g.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.