Azycyna – właściwości, cena, zamienniki
Azycyna jest lekiem przeciwbakteryjnym, który w swoim składzie zawiera azytromycynę – substancję czynną – odpowiedzialną za walkę bakteriobójczą z wrażliwymi drobnoustrojami. Azycyna to lek na receptę, refundowany w stopniu 50%:50%. Jest zaliczany do nowej generacji antybiotyków.
1. Azycyna – właściwości
Azycyna posiada szerokie spectrum działania. Przede wszystkim dobrze się wchłania i bardzo szybko przenika z surowicy do tkanek. Dzięki gromadzeniu się jej w fagocytach, lek jest szybciej dystrybuowany do tkanek, które zostały objęte procesem zapalnym.
Jest to niezmiernie ważne przy leczeniu zakażeń wrażliwych na azytromycynę, które zostały uprzednio wywołane przez drobnoustroje.
Lek Azycyna stosuje się w przypadku chorób mających postać:
- zakażenia dolnych i górnych dróg oddechowych,
- zapalenia ucha środkowego,
- chorób przenoszonych drogą płciową, np. nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej,
- niepowikłanych zakażeń skóry oraz tkanek miękkich, tj. liszajec, róża, trądzik pospolity.
Stosowanie leku Azycyna może mieć skutki uboczne, np. biegunka, ból brzucha, ból głowy, wymioty, nudności, zmniejszenie liczby limfocytów i stężenia wodorowęglanów we krwi, zwiększenie liczby monocytów i neutrofilów.
Sporadycznie zażywanie Azycyny może doprowadzić do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych, zaburzeń oddechowych, zawrotów głowy, bezsenności, kołatania serca, zaburzeń smaku, zapalenia błony śluzowej żołądka itp.
Bardzo ważne! Azycyna może powodować drgawki oraz zawroty głowy, dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn po zastosowaniu tego leku.
2. Azycyna – postać i cena
Azycyna występuje w postaci tabletek powlekanych o barwie niebieskiej, okrągłym kształcie, jednolitej powierzchni i obustronnej wypukłości. Na rynku jest dostępna w dwóch dawkach: 250 mg i 500 mg, przy czym w przypadku 500 mg zawiera w opakowaniu kolejno: 3 tabletki, 6 oraz 12 tabletek. Azycyna 250 mg, to 6 tabletek w jednym opakowaniu.
Ten antybiotyk ma również postać granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej. Jest dostępny w dawce 40 mg/ml w dwóch rodzajach opakowań: 20 i 30 ml. Koszt granulatu waha się w granicy 20-30 zł, gdzie w przypadku tabletek w zależności od dawki i opakowania, koszt oscyluje w kwocie od 13 do 50 zł.
3. Azycyna – zamienniki
Na rynku jest dostępnych wiele zamienników tego leku. Azycynę w opakowaniu po 3 tabletki może zastąpić Azitrin w tej samej kwocie cenowej. Stosowanie tego leku i dawkę jego spożycia, tak jak w przypadku innych leków i ich zamienników należy skonsultować z lekarzem.
Zaleca się również stosowanie leku Azigen mającego postać tabletek: 250 mg – 3 tabletki i 500 mg – 6 tabletek w opakowaniu. Lekarz może również zaproponować dalsze leczenie antybiotykiem Oranex występującego w formie tabletek powlekanych czy granulatu do przygotowania syropu.
Zobacz także:
Kolejnym, refundowanym zamiennikiem leku Azycyna jest Zetamax mający postać granulatu o przedłużonym uwalnianiu do sporządzania zawiesiny doustnej wskazany do stosowania przez osoby dorosłe. Jest dostępny w butelce o masie 2g.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.