Bąblowica - tasiemiec ludzki, czynniki ryzyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Pasożyt bąblowca

Bąblowica to choroba wywoływana przez pasożyt tasiemca.

Bąblowica, zwana także echinokokozą, to infekcja pojawiająca się po zjedzeniu pokarmu lub wypiciu wody, które zawierają jaja pasożyta z grupy Echinococcus. Pasożyt ten to mikroskopowej wielkości tasiemiec, który często atakuje organizmy psów i stad hodowlanych, szczególnie owiec. Cykl rozwoju tego tasiemca jest bardziej złożony niż tasiemców z innych grup.

Bąblowica - echinokokoza, czyli tasiemiec u ludzi

Mimo iż choroba wywołana przez tasiemce z grupy Echinococcus należy do rzadkości, jest ona poważną chorobą, która nie może być lekceważona. Po zjedzeniu zakażonego jajami pokarmu lub po wypiciu zakażonej wody, z jaja tasiemca w żołądku lub jelicie cienkim wydostaje się onkosfera, która krwiobiegiem dostaje się do narządów węwnętrznych człowieka i pasożytuje w ludzkich organach, takich jak płuca, mózg, wątroba, powodując rozwój torbieli. Pasożytowanie na człowieku nie stanowi dla niego niezbędnego etapu w rozwoju. Jeśli choroba nie jest leczona, może spowodować nawet śmierć człowieka. Chorobę wywołują tasiemce jednojamowe (występujące głównie u psów) lub tasiemce wielojamowe (występujące u lisów). U psowatych tasiemiec odrywa swój ostatni człon, proglotydę, która wydostaje się przed odbyt i w wyniku jego rozpadu w środowisku zewnętrznym ulegają uwolnieniu jaja w bardzo dużej ilości (200-600 jaj).

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Bąblowica - czynniki ryzyka i objawy

Przypadki zachorowań na bąblowicę notuje się na całym świecie, szczególnie w miejscach, gdzie ludzie mają kontakt ze zwierzętami hodowlanymi. Na przykład w Stanach Zjednoczonych bąblowica najczęściej wykrywana jest m.in. na Alasce. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą pokarmową, jednak zabawa z zakażonym zwierzęciem lub samo trzymanie go na rękach może również oznaczać zarażenie się chorobą.

Bąblowica może nie objawiać się nawet przez 10, 20 lat, ponieważ torbiele rosną stale, lecz powoli. Choroba często jest diagnozowana przypadkowo. Kiedy symptomy się pojawiają, nie wskazują jednoznacznie na tę chorobę. Najczęściej występują:

 1. Ból brzucha.
 2. Bóle w klatce piersiowej.
 3. Chroniczny kaszel.
 4. Osłabienie organizmu.
 5. Utrata wagi.
 6. Żółtaczka.
 7. Gorączka.
 8. Krew w stolcu.
 9. Bóle głowy.

Bąblowica - diagnostyka i leczenie

Torbiele, powstające w organizmie człowieka pod wpływem obecności pasożyta z grupy Echinococcus, często są widoczne podczas badania rentgenowskiego, a także podczas tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Czasami stosuje się nakłucie torbieli, by pobrać płyn i zbadać go pod mikroskopem, co ostatecznie daje odpowiedź na pytanie, czy dolegliwości są spowodowane pasożytem z tej grupy, czy też inną chorobą. Torbiele wątroby są znacznie łatwiejsze do wykrycia niż pozostałe, na przykład torbiele płuc.

Echinokokoza może być leczona farmakologicznie i operacyjnie. Na początku podaje się lek zawierający albendazol (lek przeciwpasożytniczy). Zazwyczaj zalecana dawka dla osoby dorosłej to 10 mg na 1 kg ciała (dziennie) przez 3 miesiące, dla dzieci to 15 mg na 1 kg przez 28 dni. Mebendazol może być także stosowany podczas kuracji, jednak absorpcja tego składnika jest niższa, więc większe dawki i dłuższy okres podawania w przypadku leku z tym składnikiem są konieczne. Metodą gwarantującą większą skuteczność jest zabieg chirurgiczny. Czasami transplantacja wątroby staje się koniecznością. Pacjent, nawet po wyleczeniu, powinien kontynuować leczenie farmakologiczne, by nie dopuścić do nawrotu choroby.

Ewa Janeczko, 11 miesięcy temu

Bibliografia

 • Buczek A. Choroby pasożytnicze - epidemiologia, diagnostyka, objawy, FnRRRKDN, Lublin 2005, ISBN 83-921869-9-0
 • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0
 • Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zieliński A., Choroby zakaźne i pasożytnicze - epidemiologia i profilaktyka, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2007, ISBN 978-83-7522-010-0
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Bąblowica - tasiemiec ludzki, czynniki ryzyka, objawy, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Bąblowica - tasiemiec ludzki, czynniki ryzyka, objawy, diagnostyka, leczenie
Bąblowica - tasiemiec ludzki, czynniki ryzyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Pasożyt bąblowca

Pasożyt bąblowca

Bąblowica to choroba wywoływana przez pasożyt tasiemca.

Ciąża pozamaciczna - czynniki ryzyka wystąpienie, rozpoznanie, leczenie

Ludzki zarodek z ciąży jajowodowej w 7-8 tygodniu życia

Ludzki zarodek z ciąży jajowodowej w 7-8 tygodniu życia

W ciąży ustaje menstruacja, a u większości gatunków ciałko żółte ciążowe powstrzymuje rozpoczęcie nowego cyklu płciowego. Macica wielokrotnie powiększa swoje rozmiary, powstaje łożysko, zachodzą zmiany w funkcjonowaniu gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Wrzód dwunastnicy - przyczyny, czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Wrzód żołądka - zdjęcia

Wrzód żołądka - zdjęcia

Gastroskopia to badanie, które może pomóc zdiagnozować wrzód żołądka.

Rak jelita grubego - czynniki ryzyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Nowotwory jelita grubego

Nowotwory jelita grubego

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej wykrywanych chorób układu pokarmowego.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Wczesne rozpoznanie nowotworu żołądka (WIDEO)

Wczesne rozpoznanie nowotworu żołądka (WIDEO) Odtwórz wideo

zwykle we wcześniejszym etapie. Badania przesiewowe są przeprowadzane w Japonii ze względu na większą częstość zachorowań. Czynnikami ryzyka (...) . Im wcześniej jest on wykryty, tym skuteczniejsze będzie leczenie. Rak...

Rak jelita grubego - czynniki ryzyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Walka z nowotworami

Walka z nowotworami

Jednym z celów Opolskiej Fundacji Antynowotworowej jest pomoc dzieciom po leczeniu onkologicznym. Operacja jelita grubego, polegająca na usunięciu odcinka jelita wraz z guzem. Umożliwia zachowanie prawidłowego funkcjonowania jelita grubego.