Baclofen Polpharma – skład, wskazania, dawkowanie i skutki uboczne
Baclofen Polpharma jest lekiem rozluźniającym mięśnie, stosowanym u dorosłych i dzieci. Zawarta w nim substancja czynna zmniejsza nadmierne napięcie mięśni szkieletowych, które jest wywołane uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Jakie są wskazania do zażywania leku? O czym pamiętać podczas terapii?
1. Co to jest Baclofen Polpharma?
Baclofen Polpharma to lek rozluźniający mięśnie szkieletowe, który stosuje się u dorosłych oraz dzieci w leczeniu schorzeń przebiegających ze stanami spastycznymi mięśni. Ma postać tabletek, jest dostępny w dawce 10 mg i 25 mg w opakowaniach 50 i 100 tabletek. Wydawany na receptę. Jego cena wynosi od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od wielkości opakowania i dawki leku.
2. Skład leku Baclofen
Substancją czynną leku jest baklofen. To lek spazmolityczny i substancja chemicznie podobna do występującego w mózgu aminokwasu GABA (gamma-amino butyric acid), który wywiera wpływ hamujący na centralny system nerwowy. Dokładny mechanizm działania baklofenu nie został poznany. Wiadomo, że zmniejsza dolegliwości bólowe, które są związane z nadmiernym napięciem mięśniowym.
Substancje pomocnicze leku to laktoza, skrobia ziemniaczana, żelatyna, talk, stearynian magnezu i etyloceluloza.
3. Wskazania do stosowania leku Baclofen Polpharma
Lek Baclofen Polpharma zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych, przez co łagodzi dolegliwości bólowe oraz ułatwia rehabilitację. Wskazaniem do jego stosowania są stany spastyczne u dorosłych i dzieci oraz napięcia mięśniowe.
Lek Baclofen Polpharma u dorosłych stosuje się:
- w leczeniu stanów spastycznych w przebiegu stwardnienia rozsianego, porażenia mózgowego i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
- w leczeniu napięć mięśniowych towarzyszących chorobom rdzenia kręgowego, udarom naczyniowym mózgu i urazom głowy.
Lek Baclofen Polpharma u dzieci stosuje się:
- w leczeniu stanów spastycznych wynikających z mózgowego porażenia dziecięcego, incydentów, incydentów naczyniowo-mózgowych, chorób zwyrodnieniowych mózgu, nowotworów,
- w objawowym leczeniu stanów spastycznych mięśni szkieletowych nieznanego pochodzenia.
4. Dawkowanie leku
Baclofen Polpharma należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkę leku dobiera się indywidulnie. Zasadą jest przyjmowanie najmniejszej skutecznej dawki, która nie wywołuje objawów niepożądanych.
W przypadku dorosłych terapię rozpoczyna się od dawki 5 mg (1/2 tabletki 10 mg) 3 razy na dobę przez 3 dni, następnie zwiększa się ją kolejno: 10 mg - 3 razy na dobę przez 3 dni, 15 mg - 3 razy na dobę przez 3 dni, * 20 mg - 3 razy na dobę przez 3 dni.
Najczęściej efektywne działanie obserwuje się po przyjęciu dawki od 30 mg do 75 mg na dobę. Co ważne, nie wolno stosować dawki większej niż 100 mg na dobę.
U dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia dawkę dostosowuje się do masy ciała pacjenta. Terapię rozpoczyna się od dawki około 0,3 mg na kg masy ciała na dobę w 2 - 4 dawkach podzielonych, następnie zwiększa się ją stopniowo, aż do uzyskania efektywnego działania. Najczęściej dawka dobowa wynosi od 0,75 do 2 mg/ kg masy ciała dziecka.
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W przypadku pominięcia dawki leku, należy ją przyjąć jak najszybciej, a następną dawkę należy zażyć w zwykłym czasie.
5. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Baclofen Polpharma jest uczulenie na substancję czynną preparatu lub którykolwiek ze składników leku oraz choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
Szczególną ostrożność należy zachować stosując preparat u osób powyżej 65. roku życia oraz gdy występują:
- zaburzenia czynności nerek lub wątroby,
- zaburzenia układu oddechowego,
- choroby psychiczne,
- padaczka,
- udar mózgowy,
- zwiększone napięcie zwieracza pęcherza moczowego,
- choroba alkoholowa.
Lek w ciąży może być stosowany tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne. W czasie terapii nie zaleca się karmienia piersią. Baclofenu w postaci tabletek nie należy podawać dzieciom o masie ciała poniżej 33 kilogramów.
Ze stosowaniem leku Baclofen Polpharma wiąże się ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Bardzo często, u więcej niż 1 na 10 pacjentów, pojawia się: senność, wyciszenie, splątanie i nudności. Wówczas nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
W przypadku zastosowania większej dawki niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala. Nie należy nagle przerywać stosowania leku z uwagi na ryzyko wystąpienia omamów i zaostrzenia stanów spastycznych.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.