Badanie alt – czym jest, przebieg

Badanie ALT wykonywane jest po to, by zdiagnozować i ocenić stan wątroby. ALT to inaczej aminotransferaza alaninowa, czyli enzym cytoplazmatyczny występujący przeważnie w miąższu wątroby i w komórkach nerek. W mniejszym stężeniu enzym ten bytuje w tkankach takich narządów, jak: serce, płuca oraz mięśnie szkieletowe.

spis treści

1. Badanie ALT – czym jest

Badanie ALT przeprowadza się wówczas, gdy istnieje podejrzenie ostrego zapalenia wątroby. W przypadku ostrego zapalenia wątroby charakterystyczny jest wzrost aktywności nieprzekraczający dziesięciokrotnej wartości górnej granicy normy, czyli około 300U/l. Kiedy występuje przewlekłe zapalenie wartość nie przekracza zwykle czterokrotnej wartości górnej normy referencyjnej. Inne uszkodzenia wątroby, na które może wskazać badanie ALT to toksyczne lub niedokrwienne uszkodzenie wątroby. Kiedy u pacjenta zdiagnozowano wirusowe zapalenie wątroby, wzrost aktywności enzymu wyprzedza o około czternaście dni wystąpienie żółtaczki. Wskazaniem do przeprowadzanie badania ALT są zatem choroby wątroby, a także schorzenia dróg żółciowych. Można sprawdzić poziom hormonu w celach profilaktycznych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Badanie ALT to specjalistyczne badanie krwi wykonywane w diagnostyce chorób wątroby
Badanie ALT to specjalistyczne badanie krwi wykonywane w diagnostyce chorób wątroby

2. Badanie ALT – przebieg

Badanie krwi przeprowadzane jest na czczo w porze porannej. Zjedzenie posiłku może być przyczyną zaburzeń w prawidłowym odczycie wyników. Około dwóch tygodni przed badaniem zaleca się stosowanie zdrowej diety. Na kilka dni przed badaniem trzeba zrezygnować ze spożywania alkoholu. Badanie ALT nie należy do badań inwazyjnych. Przebiega dosyć szybko.

To też warto wiedzieć

Badanie ALT polega przede wszystkim na pobraniu krwi. Krew pobierana jest z żyły w zgięciu łokciowym, rzadziej z grzbietu dłoni lub stopy. Przed pobraniem zakładana jest opaska uciskowa, dzięki której żyły szybciej napełnią się krwią. Czasami musimy ściskać piłeczkę. Miejsce wkłucia musi być koniecznie zdezynfekowane. Krew pobiera się do probówki, która następnie oddawana jest do analiz laboratoryjnych. Zazwyczaj pobiera się około 2-3 ml krwi. Jest to dawka bezpieczna dla zdrowia człowieka. Po wyjęciu igły pielęgniarka uciśnie mięśnie wkłucia gazikiem nasączonym środkiem dezynfekującym. Tym sposobem można szybko zatamować krwawienie. Obszar skóry zabezpiecza się dodatkowo plastrem z opatrunkiem. Nie wolno przez jakiś czas zginać ręki.

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala...

zobacz galerię

Badanie ALT zleca się, kiedy występują symptomy wskazujące na jakąś chorobę wątroby. Zaliczymy do nich między innymi ogólne osłabienie, zmęczenie, brak apetytu, nieuzasadnioną utratę masy ciała, wzdęcia, nudności, bolesne skurcze mięśni (najczęściej w okolicy podudzia), wymioty, odbijanie się, ból w prawym obszarze pod żebrami, biegunki. Kobiety skarżą się na nieregularne miesiączki lub zupełną utratę krwawienia miesięcznego, bezpłodność lub częste krwawienia z dziąseł. Badanie ALT zlecane jest także wtedy, gdy skóra i białka oczu stają się zażółcone. Podczas chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby może pojawić się dodatkowo świąd skóry.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy