Trwa ładowanie...

HBS – ciąża, poród, objawy WZW, zakażenie, profilaktyka

Badanie HBS wykonywane jest pod koniec ciąży i pozwala wykryć czy ciężarna jest zarażona wirusem HBC, który jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby. Jeśli badanie HBS wyjdzie dodatnie konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków podczas porodu.

spis treści

1. HBS – Badanie w ciąży

Badanie na obecność antygenu HBS wykonywane jest obowiązkowo około 37 tygodnia ciąży. Jeśli badanie potwierdzi występowanie antygenu HBS nie oznacza to od razu ze kobieta jest chora na żółtaczkę, może być jedynie nosicielem wirusa, który jest uśpiony. Aby stwierdzić czy kobieta jest chora na zapalenie wątroby typu B konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań. Wykrycie podczas badań antygenu HBS kwalifikuję przyszłą mamę do zostania pacjentką poradni chorób zakaźnych.

Zobacz film: "WZW - skala problemu"

Badanie HBS pozwala na wykrycie wirusa HBC, który jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby
Badanie HBS pozwala na wykrycie wirusa HBC, który jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby

2. HBS – poród i karmienie piersią

Jeśli badanie HBS wykryje obecność antygenu we krwi ciężarnej nie jest to wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia jednak cały personel szpitala musi zostać poinformowany o nosicielstwie i wszelkie zabiegi muszą być wykonywane ze szczególną ostrożnością, ponieważ może dojść do zarażenia. Zaraz po przyjściu na świat dziecku zostaje podana immunoglobulina.

Jeśli lekarz prowadzący ciąże nie jest świadomy, że kobieta choruje lub jest nosicielką żółtaczki wszczepiennej to może dojść do przedwczesnego porodu lub zakażenia noworodka. Badanie HBS pokazujący dodatni wynik obecności antygenu nie jest żadnym przeciwwskazaniem do karmienia piersią.

3. HBS – objawy WZW oraz zakażenie

Nosiciele wirusa żółtaczki nie odczuwają żadnych objawów a wykrywa się je tylko poprzez konkretne badania. Zakażenie wirusem może objawiać się bólem brzucha, nudnościami, wymiotami, bólami stawów i może przypominać zwykłą grypę i przeziębienie.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji

zobacz galerię

Ostre zapalenie wątroby typu B może przejść w postać przewlekłą. Do zakażenia może dojść tylko poprzez kontakt seksualny z nosicielem lub podczas zabiegów inwazyjnych takich jak: operacja, wizyta u kosmetyczki, lub w studio tatuażu. Nie może dojść do zakażenia przy wykonywaniu codziennych czynności czy podczas podawania ręki.

4. HBS – profilaktyka

Aby zapobiec wirusowemu zapaleniu wątroby typu B warto jest się zaszczepić. Podaje się trzy dawki preparatu i szczepienie wykonuje się przed zabiegami chirurgicznymi. Osoba, która nie była szczepiona przeciwko żółtaczce powinna stosować prezerwatywy oraz nie zmieniać zbyt często partnerów seksualnych.

Zobacz także:

Podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych lub dentystycznych należy zwracać uwagę czy zostały użyte zdezynfekowane lub jednorazowe narzędzia i rękawiczki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza