Trwa ładowanie...

Przewidywanie skuteczności leczenia depresji

Avatar placeholder
14.02.2023 13:04
Przewidywanie skuteczności leczenia depresji
Przewidywanie skuteczności leczenia depresji

Leczenie depresji bywa dla lekarzy dużym wyzwaniem. Pacjenci nie zawsze reagują bowiem na podawane im leki. Naukowcy z Loyola University Medical Center są jednak na dobrej drodze do opracowania pierwszej wiarygodnej metody przewidywania, czy dany antydepresant zadziała u konkretnego pacjenta.

spis treści

1. Metoda przewidywania skuteczności leczenia depresji

Nowatorska metoda będzie miała postać badania krwi wykrywającego białko znane jako czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego. Wcześniejsze badanie wykazało, że ponad 85% pacjentów z depresją, którzy mieli wyższy niż normalnie poziom tego czynnika we krwi doświadczyło całkowitej lub znacznej poprawy samopoczucia po zastosowaniu leku z substancją czynną escitalopram.

Dla porównania, mniej niż 10% pacjentów z niskim poziomem czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego reagowało na podany lek. Naukowcy podkreślają, że po raz pierwszy udało się znaleźć sposób na przewidzenie skuteczności leczenia antydepresantami. Około 60% pacjentów dotkniętych depresją nie reaguje w pełni na pierwszy przepisany lek. W rezultacie lekarze często są zmuszeni zmieniać leki aż znajdą ten właściwy. Możliwość przewidzenia efektywności leczenia byłaby dużym udogodnieniem.

Zobacz film: "Wpływ depresji na życie seksualne"

W badaniu udział wzięło 35 pacjentów, którzy przyjmowali lek z substancją czynną escitalopram. Jest to specyfik należący do grupy leków znanych jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego leki te działają tylko na niektórych pacjentów.

Część badaczy sugeruje, że selektywne inhibitory pomagają w regeneracji komórek mózgu, które zanikają u pacjentów z depresją. Jest to tak zwana teoria neurogenezy, którą potwierdza przeprowadzone badanie. Lek z substancją czynną escitalopram aktywuje komórki mózgu, a proces regeneracji jest wspomagany przez czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego. Czynnik ten stymuluje wzrost naczyń krwionośnych w mózgu. Im wyższy poziom czynnika wzrostu, tym sprawniej przebiegają procesy regeneracji, a pacjent wraca do zdrowia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Psychoterapia w leczeniu depresji nerwicowej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze