Badanie ogólne kału

Badanie kału jest badaniem polegającym na mikroskopowej, chemicznej i bakteriologicznej ocenie próbek pobranych z masy kałowej. Podczas badania, w pierwszej kolejności, dokonuje się oceny makroskopowej kału, tj. konsystencji, zabarwienia, woni i domieszek patologicznych takich jak krew, śluz, ropa lub niestrawione resztki pokarmowe. Następnie przystępuje się do wykonania różnorodnych oznaczeń laboratoryjnych, które są bardzo pomocne w diagnozowaniu wielu schorzeń układu pokarmowego. Badanie kału jest jednym z najczęściej zlecanych badań laboratoryjnych w przypadku wystąpienia u pacjenta dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Pomaga zdiagnozować choroby zakaźne przewodu pokarmowego, choroby pasożytnicze, zaburzenia trawienia i wchłaniania pokarmów, a nawet wnioskować o występowaniu u pacjenta nowotworu jelita grubego.

Zobacz film: "Test na krew utajoną w kale"

Przygotowanie do badania kału

Do badania ogólnego kału należy pobrać niewielką ilość stolca do specjalnego pojemnika (do nabycia w każdej aptece), a następnie próbkę dostarczyć do laboratorium. Aby wynik badania był miarodajny należy kilka dni przed badaniem stosować normalną, codzienną dietę (żadnych radykalnych zmian w jadłospisie, żadnych diet odchudzających). Przed badaniem należy się jednak skonsultować z lekarzem w sprawie stosowanych leków, gdyż niektóre z nich mogą mieć wpływ na wykonywane oznaczenia laboratoryjne.

Rodzaje badań kału

Jednym z wykonywanych oznaczeń jest określanie pH kału. Prawidłowo powinno ono wynosić 7,0 - 7,5. Jego spadek poniżej 6,0 może świadczyć o zaburzeniach trawienia i wchłaniania węglowodanów.

W celu wykrycia nietolerancji węglowodanów w kale oznacza się także obecność glukozy, fruktozy, laktozy, galaktozy, sacharozy i pentozy. W przypadku właściwego trawienia i wchłaniania węglowodanów tych substancji nie powinno być. Ich pojawienie się może świadczyć na przykład o niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki, niedoborze disacharydaz rąbka szczoteczkowego jelita, czy zespole krótkiego jelita.

Aby rozróżnić, czy występująca u pacjenta biegunka ma charakter osmotyczny, czy sekrecyjny oznacza się stężenie elektrolitów i osmolalność kału.

W celu oceny trawienia tłuszczów barwi się próbkę kału roztworem Sudanu, co uwidacznia pod mikroskopem kuleczki tłuszczu. Prawidłowo ich ilość jest mniejsza niż 60 - 80 w polu widzenia. Można także ocenić zawartość tłuszczu w 72-godzinnej zbiórce kału. Prawidłowe wydalanie tłuszczu z kałem powinno być mniejsze niż 6g/d.

Jednym z najważniejszych badań jest badanie na krew utajoną w kale. Powinno być ono rutynowo wykonywane co rok, jako badanie przesiewowe w celu wczesnego wykrycia raka jelita grubego u osób powyżej 50. roku życia. Dawniej stosowane testy oparte były na utleniającym działaniu hemoglobiny i jej pochodnych, wymagały kilkukrotnych pobrań próbek kału, i dawały wiele wyników fałszywie dodatnich ze względu na interakcje z niektórymi składnikami diety jak mięso i podroby, buraki, szpinak, warzywa i owoce bogate w witaminę C. Z tego względu przed badaniem nie należało spożywać tych składników.
Obecnie wykorzystywane testy oparte są na oznaczaniu albuminy w stolcu, mają ponad 90% czułość i nie wymagają już żadnego przygotowania dietetycznego.

Istotnym badaniem jest także wykonanie posiewu kału na specjalne podłoże w celu stwierdzenia obecność bakterii chorobotwórczych. Wykonuje się je zwłaszcza w przypadku biegunek o niewyjaśnionej etiologii, występowania pienistych i wodnistych stolców oraz częstych i dokuczliwych wzdęć i bólów brzucha, zwłaszcza gdy tym objawom towarzyszy gorączka, leukocytoza i podwyższone CRP. Objawy takie mogą towarzyszyć infekcji jelitowej wywołanej bakteriami z rodzaju Salmonella, Schigella lub patogennymi szczepami Escherichia coli.

Często wykonywanym badaniem, szczególnie u dzieci jest badanie kału na pasożyty. W czasie takiego badania można wykazać popularne choroby pasożytnicze, takie jak pełzakowica, lamblioza, owsica, tasiemczyca czy glistnica. W próbce kału badanej pod mikroskopem wykrywa się postaci dorosłe, larwy lub jaja tych pasożytów.

Magdalena Pikul, 7 miesięcy temu

Bibliografia

  • Hyla-Klekot L., Kokot F., Kokot S. Badania laboratoryjne - Zakres norm i interpretacja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-4301-3
  • Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-137-2
  • Czech A., Tatoń J. Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3156-7

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie ogólne kału
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Nerwica?

~Vanessa 1234 • ostatni post 9 godzin temu

1

SM

~Sebalesniak8 • ostatni post 18 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie ogólne kału
Glukoza w moczu

Badanie moczu na glukozę (WIDEO)

Badanie moczu na glukozę (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie ogólne moczu na obecność glukozy wykonywane jest metodami półilościowymi, jak np. domowe testy paskowe oraz dawniej stosowane metoda (...) . Badanie ogólne moczu jest bardzo...

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Badanie moczu na azotyny (WIDEO)

Badanie moczu na azotyny (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie moczu na azotyny jest częścią badania ogólnego moczu i można je wykonać samodzielnie w domu. Domowe badanie ogólne moczu przeprowadza (...) się za pomocą specjalnego...

Toksoplazmoza - objawy, ciąża, diagnostyka i leczenie

Trofozoity T. gondii

Trofozoity T. gondii

Do zarażenia dochodzi podczas przyjmowania pokarmu zanieczyszczonego kałem, moczem lub śliną chorych zwierząt.

Glistnica - przebieg zakażenia, objawy i leczenie

Pasożyt glisty ludzkiej

Pasożyt glisty ludzkiej

Inwazje i powikłania glistnicy spowodowanej obecnością glisty ludzkiej, powodują ok. 20 tysięcy zgonów rocznie na całym świecie.

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Badanie pH moczu (WIDEO)

Badanie pH moczu (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie pH moczu przeprowadza się podczas badania ogólnego moczu. Obecnie badanie ogólne moczu można zrobić sobie nawet w domu, za pomocą (...) lekarz. Tylko specjalista...

Toksokaroza

Toxocara canis - zdjęcia

Toxocara canis - zdjęcia

Glista psia, wędrując po zwierzęcym organizmie, może doprowadzić do niedrożności jelit.

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Test na ciężar właściwy moczu (WIDEO)

Test na ciężar właściwy moczu (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie ogólne moczu obejmuję ocenę cech fizycznych, biochemicznych oraz morfologicznych. Jednym z parametrów będących w badaniu ogólnym moczu (...) ) czyli mocznika, kwasu moczowego,...

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Badanie moczu na krew (WIDEO)

Badanie moczu na krew (WIDEO) Odtwórz wideo

, takich jak kłębuszkowe zapalenie nerek. Krew w moczu można wykryć za pomocą badania moczu, przeprowadzonego w domu lub w laboratorium. Badanie ogólne (...) moczu domowego użytku działa na podobnych...