Trwa ładowanie...

Badanie podoskopowe – przebieg, zastosowanie, wskazania, zalecenia

Avatar placeholder
12.02.2024 11:59
Badanie podoskopowe – przebieg, zastosowanie, wskazania, zalecenia
Badanie podoskopowe – przebieg, zastosowanie, wskazania, zalecenia

Badanie podoskopowe służy ocenie stabilności stóp. Podoskop wykorzystywany w badaniu podoskopowym pozwala na zbadanie stabilności stawów skokowych. Badania podoskopowe można wykonywać u dzieci powyżej 2 roku życia oraz u osób dorosłych. Do badania podoskopowego wykorzystuje się odbicie stopy, co zapewnia informacje potrzebne do podjęcia odpowiedniego leczenia.

spis treści

1. Przebieg badania podoskopowego

Badanie podoskopowe jest bardzo proste. Pacjent ma stanąć na podoskopie. Następnie obraz stóp jest zapisywany, przetwarzany i przesyłany do komputera. Dzięki temu po badaniu podoskopowym uzyskujemy informację o obecności wad stóp. Komputerowy obraz stopy uzyskany w badaniu podoskopowym pozwala na stwierdzenie nieprawidłowości w obciążeniu stopy w różnych obszarach.

Wykonanie badania podoskopowego jest bardzo ważne np. w przypadku osób chorych na cukrzycę, którym grozi Zespół Stopy Cukrzycowej, ale też dla osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Na czym polega płaskostopie?"

Badanie podoskopowe pozwala na dokładne dobranie wkładek i obuwia, co zapobiega konsekwencjom nieprawidłowych obciążeń stopy u dzieci, dorosłych, a także osób, które aktywnie uprawiają sporty. Ponadto w badaniu podoskopowym jest możliwa dokładna ocena stanu skóry dzięki wykorzystaniu skanera 2D. Badanie podoskopowe uwidacznia więc miejsca nadmiernego rogowacenia naskórka, tworzenia się modzeli i nagniotków.

2. Prostota badania podoskopowego

Badanie podoskopowe ma wiele zalet. Prostota badania podoskopowego sprawia, że na podstawie odbicia stopy jest możliwa ocena stanu stóp, miejsc zwiększonego obciążenia oraz w razie konieczności podjęcie leczenia. Badanie podoskopowe pomoże w leczeniu:

  • rozmiękania chrząstki stawowej rzepki;
  • różnych wad postawy;
  • bóli stawu kolanowego, podudzia oraz biodrowego;
  • zwichnięć stawu skokowego;
  • zapalenia ścięgna Achillesa;
  • bóli kręgosłupa;
  • zaburzeń pracy stawów krzyżowo-biodrowych.

3. Wskazanie do badania podoskopowe

Badanie podoskopowe wykonuje się w określonych sytuacjach. Wskazaniem do badania podoskopowego jest:

  • monitorowanie rozwoju stóp u dzieci, co pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości i rozpoczęcie leczenia, aby łatwiej i szybciej zaradzić wadom;
  • profilaktyka chorób stóp;
  • leczenie np. płaskostopia u dzieci i dorosłych, czy halluksów;
  • ból stóp, kolan i kręgosłupa;
  • wykonywanie pracy stojącej;
  • zadbanie o komfort w czasie chodzenia (idealne dobranie obuwia);
  • zdiagnozowana cukrzyca lub choroba zwyrodnieniowa stawów;
  • uprawianie sportu zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Zalecenie do badania

Badanie podoskopowe służy ocenie stanu naszych stóp. Jeśli po badaniu podoskopowym okaże się, że stwierdzono jakieś wady, wówczas konieczna będzie wizyta kontrolna za rok w przypadku osób dorosłych i za pół roku w przypadku dzieci. Natomiast w sytuacji, gdy wcześniej pojawi się ból lub inne niepokojące objawy wówczas należy wykonać badanie wcześniej.

Po badaniu podoskopowym możemy dostać indywidualny plan ćwiczeń, wkładki ortopedyczne oraz ogólne zalecenia odnośnie do zasad doboru obuwia, aby wada nie postępowała.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze