Badanie położnicze
Badanie położnicze to rutynowe badanie lekarskie dla kobiet ciężarnych, które powinno być wykonywane kontrolnie, podczas comiesięcznych wizyt ginekologicznych, ale także częściej, kiedy istnieje obawa o prawidłowy przebieg ciąży (plamienia, słabiej odczuwalne ruchy płodu itp.).
1. Wskazania do badania położniczego
Badanie powinno być wykonywane raz na miesiąc, podczas wizyt kontrolnych u ginekologa. Wskazaniem do częstszych badań w ciąży są wszystkie stany budzące niepokój kobiety ciężarnej (np. słabsze odczuwanie ruchów płodu, plamienie z dróg rodnych).
Badanie położnicze wykonywane jest również kilkakrotnie podczas porodu w różnych odstępach czasu. Nie wymaga specjalnych przygotowań oraz nie niesie za sobą żadnych powikłań. Podczas wykonywania badania należy informować badającego o nagle występujących dolegliwościach.
W skład badania położniczego wchodzi badanie lekarskie podmiotowe, tj. wywiad lekarski, m.in. o przebytych ciążach i o aktualnej oraz badanie lekarskie przedmiotowe, tj. osłuchiwanie, oglądanie, obmacywanie, opukiwanie.
Celem badania jest ocena długości, konsystencji, kierunku przebiegu osi, a także ewentualnego rozwarcia ujścia zewnętrznego i wewnętrznego szyjki macicy. W skład całościowego badania położniczego wchodzi również wysłuchanie akcji serca płodu, np. za pomocą słuchawki położniczej lub ultradźwiękowego detektora tętna. Jest to badanie ginekologiczne z uwzględnieniem elementów położniczych ważnych do oceny na wybranym etapie rozwoju płodu. Dzięki tak zebranym informacjom o pacjentce, lekarz ginekolog może rozpoznać wiele patologii związanych z ciążą, a podczas porodu badanie to umożliwia rzeczywiste rozpoznanie jego rozpoczęcia i pozwala prognozować jego dalszy przebieg.
2. Przebieg badania położniczego
Badanie przedmiotowe to jednoczesne:
- Badanie zewnętrzne (ręce na brzuchu ułożone według chwytów Leopolda);
Chwyty Leopolda:
- I chwyt określa wysokość dna macicy oraz która część płodu znajduje się na jej dnie;
- II chwyt ocenia ustawienie płodu, tj. dookreśla, po której stronie znajduje się jego grzbiet, drobne cząstki (rączki, nóżki);
- III i IV chwyt umożliwiają określenie tego, co jest jego częścią przodującą i doprecyzowanie, jak głęboko w miednicy znajduje się główka płodu;
- V chwyt (tzw. dodatkowy lub Zangemeistera) dookreśla, czy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia niewspółmierności porodowej, czyli czy wielkość główki pozostaje w dysproporcji do wielkości tkanek kostnych kanału rodnego;
- VI chwyt (dodatkowy) służy ocenie stopnia przygięcia główki przez ustalenie przebiegu bruzdy szyjnej w stosunku do płaszczyzny wchodu.
- Badanie wewnętrzne (przez pochwę), które podczas badania na łóżku porodowym wymaga obmycia sromu i okolicy krocza.
Ważne jest, aby kobieta w trakcie ciąży zgłaszała się na kontrolne badania położnicze do ginekologa. Pozwoli to na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w przebiegu ciąży, co może zaważyć o życiu nienarodzonego jeszcze dziecka.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.