Badanie położnicze

Badanie położnicze to rutynowe badanie lekarskie dla kobiet ciężarnych, które powinno być wykonywane kontrolnie, podczas comiesięcznych wizyt ginekologicznych, ale także częściej, kiedy istnieje obawa o prawidłowy przebieg ciąży (plamienia, słabiej odczuwalne ruchy płodu itp.).

Wskazania do badania położniczego

Badanie powinno być wykonywane raz na miesiąc, podczas wizyt kontrolnych u ginekologa. Wskazaniem do częstszych badań w ciąży są wszystkie stany budzące niepokój kobiety ciężarnej (np. słabsze odczuwanie ruchów płodu, plamienie z dróg rodnych).

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

Badanie położnicze wykonywane jest również kilkakrotnie podczas porodu w różnych odstępach czasu. Nie wymaga specjalnych przygotowań oraz nie niesie za sobą żadnych powikłań. Podczas wykonywania badania należy informować badającego o nagle występujących dolegliwościach.
W skład badania położniczego wchodzi badanie lekarskie podmiotowe, tj. wywiad lekarski, m.in. o przebytych ciążach i o aktualnej oraz badanie lekarskie przedmiotowe, tj. osłuchiwanie, oglądanie, obmacywanie, opukiwanie.

Celem badania jest ocena długości, konsystencji, kierunku przebiegu osi, a także ewentualnego rozwarcia ujścia zewnętrznego i wewnętrznego szyjki macicy. W skład całościowego badania położniczego wchodzi również wysłuchanie akcji serca płodu, np. za pomocą słuchawki położniczej lub ultradźwiękowego detektora tętna. Jest to badanie ginekologiczne z uwzględnieniem elementów położniczych ważnych do oceny na wybranym etapie rozwoju płodu. Dzięki tak zebranym informacjom o pacjentce, lekarz ginekolog może rozpoznać wiele patologii związanych z ciążą, a podczas porodu badanie to umożliwia rzeczywiste rozpoznanie jego rozpoczęcia i pozwala prognozować jego dalszy przebieg.

Przebieg badania położniczego

Badanie przedmiotowe to jednoczesne:

 1. Badanie zewnętrzne (ręce na brzuchu ułożone według chwytów Leopolda);

Chwyty Leopolda:

 • I chwyt określa wysokość dna macicy oraz która część płodu znajduje się na jej dnie;
 • II chwyt ocenia ustawienie płodu, tj. dookreśla, po której stronie znajduje się jego grzbiet, drobne cząstki (rączki, nóżki);
 • III i IV chwyt umożliwiają określenie tego, co jest jego częścią przodującą i doprecyzowanie, jak głęboko w miednicy znajduje się główka płodu;
 • V chwyt (tzw. dodatkowy lub Zangemeistera) dookreśla, czy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia niewspółmierności porodowej, czyli czy wielkość główki pozostaje w dysproporcji do wielkości tkanek kostnych kanału rodnego;
 • VI chwyt (dodatkowy) służy ocenie stopnia przygięcia główki przez ustalenie przebiegu bruzdy szyjnej w stosunku do płaszczyzny wchodu.
 1. Badanie wewnętrzne (przez pochwę), które podczas badania na łóżku porodowym wymaga obmycia sromu i okolicy krocza.

Ważne jest, aby kobieta w trakcie ciąży zgłaszała się na kontrolne badania położnicze do ginekologa. Pozwoli to na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w przebiegu ciąży, co może zaważyć o życiu nienarodzonego jeszcze dziecka.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Badanie położnicze, Encyklopedia Badań Medycznych, Wydawnictwo Medyczne MAKmed, Gdańsk 1996
 • Hanretty K. P. Położnictwo, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-34-5
 • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie położnicze
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie położnicze
Poród kleszczowy

Poród z zastosowaniem kleszczy położniczych

Poród z zastosowaniem kleszczy położniczych

Poród kleszczowy - ilustracja z XVII-wiecznego podręcznika Williama Smelliego. Współczesne kleszcze położnicze niewiele różnią się budową, a zasada ich działania jest taka sama.

EEG - kiedy wykonywać, charakterystyka, wyniki

Badanie EEG

Badanie EEG

Elektrody na skórze czaszki rejestrują zmiany w mózgu.

Badania w astmie

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne pomocne jest w zdiagnozowaniu m.in. astmy, gruźlicy, rozedmy płuc.

Mammografia - jak działa mammograf, dla kogo jest przeznaczona mammografia, kiedy wykonywać badanie, przebieg badania, przygotowanie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Pierś przy mammografii jest skompresowana, by uzyskać lepszy obraz badania.

USG piersi

USG piersi - zdjęcie

USG piersi - zdjęcie

Badanie USG sutka powinno być okresowo wykonywane przez wszystkie kobiety, w celu jak najwcześniejszego wykrycia ewentualnych zmian.

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Badanie moczu na azotyny (WIDEO)

Badanie moczu na azotyny (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie moczu na azotyny jest częścią badania ogólnego moczu i można je wykonać samodzielnie w domu. Domowe badanie ogólne moczu przeprowadza (...) się za pomocą specjalnego testu paskowego, dzięki...