Trwa ładowanie...

Badanie wad postawy – charakterystyka, wskazania, rodzaje, profilaktyka

Avatar placeholder
01.04.2021 16:57
Badanie wad postawy – charakterystyka, wskazania, rodzaje, profilaktyka
Badanie wad postawy – charakterystyka, wskazania, rodzaje, profilaktyka

Badanie wad postawy jest wykonywane bardzo często, zwłaszcza u dzieci. Spory odsetek społeczeństwa ma problem z bólem pleców i wadami postawy. Nieprawidłowe nawyki mogą powodować pogłębianie się wad postawy i problemy w codziennym funkcjonowaniu. Badania wad postawy pozwalają niwelować tego typu problemy poprzez wprowadzenie rehabilitacji. Jak przeprowadzane są badania wad postawy i dla kogo są przeznaczone?

spis treści

1. Badanie wad postawy – charakterystyka

W płaszczyźnie czołowej ludzki kręgosłup powinien tworzyć linię prostą, natomiast w płaszczyźnie strzałkowej widoczne są swoiste wygięcia. W każdym ludzkim kręgosłupie można wyróżnić cztery naturalnie występujące wygięcia: kifozę piersiową, kifozę krzyżową, lordozę lędźwiową oraz lordozę szyjną. Te naturalne krzywizny występują w płaszczyźnie strzałkowej i bardzo często pogłębiają się, powodując wady postawy.

Badania wad postawy są najważniejszym elementem podczas procesu leczenia. Należy dokładnie znać źródło problemu, by skutecznie móc je wyleczyć.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
Poznaj przyczyny złej postawy ciała
Poznaj przyczyny złej postawy ciała [7 zdjęć]

To ważne, aby nieustannie kontrolować postawę własnego ciała. Odpowiednio wyprostowane plecy oraz układ

zobacz galerię

2. Badanie wad postawy – wskazania

Badanie wad postawy powinny wykonać osoby, które:

3. Badanie wad postawy – rodzaje

Każde badanie wad postawy musi zlecić lekarz. Należy udać się do ortopedy, w celu wstępnego zbadania. Lekarz badając pacjenta, wykona właściwe badanie wad postawy. Istnieje kilka rodzajów badań wad postawy, należą do nich:

3.1. Wzrokowe badanie wady postawy

To badanie wykonuje lekarz na pierwszej wizycie. „Wzrokowo” ocenia stan pacjenta trzymając się ustalonych reguł oceny wad postawy.

3.2. Wzrokowa ocena elementów wad postawy

To ocena konkretnych odcinków i elementów ciała, które łącząc się w całą sylwetkę, tworzą poprawną bądź niepoprawną postawę.

3.3. Badanie wad postawy za pomocą fotografii

Badanie polegające na wykonaniu zdjęcia konkretnej krzywizny i ocenie przez innych specjalistów. Wykonane zdjęcie stanowi punkt odniesienia w rozpoczętym leczeniu wad postawy.

3.4. Nowoczesne metody badań wad postawy

Do tej metody można zaliczyć komputerowe badanie wad postawy, które jest bardzo dokładne.

4. Badanie wad postawy – profilaktyka

Mimo dostępnych metod badania wad postawy, należy przede wszystkim uświadamiać o prawidłowej postawie ciała. Dzieci od najmłodszych lat powinny być uczone, jak prawidłowo siedzieć, spać czy chodzić. Niestety u sporej większości ludzi zauważalne są błędy w prawidłowości postawy, wynikające często z zaniedbania.

Dlatego zawsze należy pamiętać, by uświadamiać dzieci, jak poprawnie wykonywać rozmaite, codzienne czynności, w taki sposób, by nie obciążać i nie krzywić kręgosłupa. Niewłaściwa postawa ciała zacznie skutkować w przyszłości, wtedy kiedy wady postawy będą bardzo głębokie.

Musisz to wiedzieć

Wady postawy wynikają z siedzącego trybu życia, a także braku jakiejkolwiek aktywności fizycznej, która jest bardzo ważna, ponieważ pozwala wzmacniać kręgosłup. Warto wykonywać ćwiczenia, co najmniej trzy razy w tygodniu, a wtedy zagrożenie związane z rozwojem wad postawy znacząco się zmniejszy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze